REKLAMA
WEBINAR

Katastrofa smoleńska. Macierewicz zapowiada zawiadomienie do prokuratury ws. zamachu

2023-04-16 07:19
publikacja
2023-04-16 07:19

Podkomisja smoleńska złoży zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na przeprowadzeniu zamachu na życie prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz morderstwa pozostałych 95 osób poprzez bezprawną ingerencję dokonaną na wojskowy samolot Tu-154 M - poinformował PAP Antoni Macierewicz.

Katastrofa smoleńska. Macierewicz zapowiada zawiadomienie do prokuratury ws. zamachu
Katastrofa smoleńska. Macierewicz zapowiada zawiadomienie do prokuratury ws. zamachu
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

"Nie może trwać taka sytuacja, w której dysponujemy dowodami o zamachu i nie ma postępowania w sprawie tego straszliwego aktu. Dlatego Komisja przygotowała wniosek do prokuratury o podjęcie badania nie tylko katastrofy, ale także zamachu skierowanego przeciwko prezydentowi Rzeczypospolitej" - podkreślił w rozmowie z PAP Macierewicz.

"To jest rzecz niezwykle istotna. Oczywiście istnieje kwestia międzynarodowego działania w tej materii, to jest jasne. Wskazywał na to ostatnio pan prezydent (Wołodymyr-PAP) Zełenski, że tak jak w sprawie ludobójstwa w Buczy i w innych miastach ukraińskich, które teraz mają miejsce, tak samo zbrodnia smoleńska musi uzyskać międzynarodowe orzeczenie o zbrodniczym działaniu strony rosyjskiej. Niezależnie od tego musi być także jasne stanowisko sądu polskiego. Dlatego skierujemy wniosek o postępowanie w sprawie zamachu na prezydenta RP" - dodał szef Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego.

Jak zaznaczył zawiadomienie do prokuratury oparte jest o art. 134 kk z art. 148 par.2 pkt. 3 i 4 oraz art. 128 Kodeksu Karnego.

Macierewicz poinformował ponadto, że najważniejszym materiałem dowodowym, uzupełnianym przez Podkomisję, jest skala obecności materiałów wybuchowych na fragmentach samolotu oraz rekonstrukcja zniszczenia samolotu Tu 154M.

"Dotarliśmy do bardzo istotnej analizy w tej sprawie, która była robiona przez funkcjonariuszy Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Zidentyfikowano w niej ponad 100 fragmentów samolotu zniszczonych zgodnie z definicjami zniszczenia na skutek eksplozji. Na większości zbadanych części znaleziono zarówno trotyl, RDX i Pentryt, jak i inne rodzaje materiałów wybuchowych" - podkreślił.

Jak zaznaczył Macierewicz, Podkomisja przekazała już ostateczną wersję raportu, który "jednoznacznie wskazuje na przyczyny dramatu zbrodni smoleńskiej". "Pokazuje, że był plan zamachu ze strony rosyjskiej, przygotowywany już od 2008 roku" - dodał.

"Dysponujemy wypowiedzią (Władimira-PAP) Putina, który stwierdza na początku 2008 roku, że działania prezydenta Lecha Kaczyńskiego muszą doprowadzić do wojny, jaką Rosję będzie prowadziła z Polską. To jest wstrząsająca wypowiedź. Warto sobie uświadomić, że to jest pierwszy moment, który wskazuje na przygotowania ze strony rosyjskiej do zbrodni smoleńskiej" - ocenił Macierewicz.

"W tym samym czasie premier (Donald-PAP) Tusk rezygnuje z kupna samolotów dla najwyższych osób w państwie, w tym dla pana prezydenta. Tusk rozstrzygnął, że nadal będą używane rosyjskie samoloty. Natychmiast po tej decyzji okazuje, że te samoloty trzeba wysłać do naprawy do Rosji, ale nie do tej firmy, która dotychczas była używana, tylko do pana Deripaski przyjaciela Putina, człowieka, który uznany został przez Stany Zjednoczone za związanego ze służbami specjalnymi i mafią"- dodał.

Jak ocenił, trzeba dokładnie zbadać "moment, w którym doszło do operacji, w skutek której doszło do eksplozji samolotu".

Kluczową sprawą, która ciągle wymaga analiz jest także - według Antoniego Macierewicza - skala dezinformacji ze strony Rosji, która chciała wyeliminować materiały dowodowe wskazujące na eksplozję Tu- 154M.

"Wszystkie tezy o tym, że samolot zszedł zbyt nisko, że uderzył w drzewo są dezinformacją upowszechnianą w zakresie międzynarodowym. Ówczesny szef MSZ Radosław Sikorski podał tuż po katastrofie fałszywą informację, że piloci uderzyli w drzewa i że to mówią kontrolerzy lotu. To nieprawda - żaden z kontrolerów lotu takiego tekstu nie przekazuje. Nie ma takiego materiału dowodowego, który by pokazywał. Dlaczego pan Sikorski taką dezinformację przekazuje już pół godziny po katastrofie i skąd ma taką wiedzę?" - powiedział Macierewicz.

"Jeszcze bardziej szokująca jest informacja TVN 24, która 10 kwietnia o godzinie 11.30 przedstawia rozmowę z osobą, którą uważa za eksperta. Ten mówi, że do katastrofy doszło dlatego, że ci, którzy lecieli w samolocie, elita polskiego narodu, zmuszała polskich pilotów do lądowania, mimo złej pogody. Jak można było dwie godziny po tragedii mieć wiedzę, co mówili pasażerowie i czy zmuszali do tego pilotów" - dodał.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie rządowego Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. (PAP)

tgo/ ktl/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (27)

dodaj komentarz
langdon25
Kolejny raz Kartofel wyciąga z rynsztoka Macierewicza by scementować ciemny elektorat tuż przed wyborami

polityka_to_nie_ekonomia
Ile lat jeszcze to będzie trwać? Serio potrzeba tyle czasu by upublicznić te dowody lub przekazać je do instytucji, która zrobi z nich pożytek (nie wiem co zrobi polska prokuratura w tej sprawie, żeby się nie okazało, że wsadzi do paki tego, co organizował lot...). Sorry, albo mają te dowody, na które się non stop powołuje Macierewicz Ile lat jeszcze to będzie trwać? Serio potrzeba tyle czasu by upublicznić te dowody lub przekazać je do instytucji, która zrobi z nich pożytek (nie wiem co zrobi polska prokuratura w tej sprawie, żeby się nie okazało, że wsadzi do paki tego, co organizował lot...). Sorry, albo mają te dowody, na które się non stop powołuje Macierewicz i Kaczyński albo ich nie mają. Upublicznią to odszczekam wszystko. Na ten moment to dla mnie manipulacja i próba ugrania kapitału politycznego, bo sam Kaczyński chyba ze 4 lata temu powiedział, że dysponują dowodami. Co robił przez 4 lata?
zoomek
Bez obaw - media tak potrafią sprać mózgi że wezmą 5tą dawkę i uwierzą w pancerną brzozę.
Przypominam że Putin był wtedy bardzo wirygodnym partnerem (Tuske się tam bardzo cieszył z Puciem - są nagrania) więc teraz na PadlinieU jak grasuje to też wiarygodnie.
Luzik.
langdon25
ANTONI !!!

BRZOZA SMOLEŃSKA CIĘ DOGONI !!!
ertom
Trzeba przyznać, że jak ruskie coś robią to dokładnie. Wystarczyło użyć trotylu, ale okazuje się, że dla pewności podłożyli jeszcze "RDX i Pentryt, jak i inne rodzaje materiałów wybuchowych".
mistrz_erudycji
Do której prokuratury? do tej co ubekom oddaje emerytury?
krokodilko
o jeżu znowu Macierewicz. Niedobrze się od tego robi.
jankarol
Dziwna jednomyślność i nikt nie popiera Macierewicza.
Pokazali wczoraj film Smoleńsk w którym Reżyser tego filmu Antoni Krauze wskazał usterkę która doprowadzić do katastrofy.
Skąd wiedział że Kapitan samolotu Arkadiusz Protasiuk wielokrotnie naciskał na przycisk automatycznego odejścia który się zaciął? Jednak rozwiązał zagadkę
Dziwna jednomyślność i nikt nie popiera Macierewicza.
Pokazali wczoraj film Smoleńsk w którym Reżyser tego filmu Antoni Krauze wskazał usterkę która doprowadzić do katastrofy.
Skąd wiedział że Kapitan samolotu Arkadiusz Protasiuk wielokrotnie naciskał na przycisk automatycznego odejścia który się zaciął? Jednak rozwiązał zagadkę nad którą Macierewicz męczy się 13 lat.
Wiem że sprawdzano ten przycisk ale na drugim TU-154M i działał. Nikt nie sprawdził tego który jest rozwiązaniem zagadki. Może jednak sprawdzili i dla walki politycznej ukryto rozwiązanie zagadki nad którą Macierewicz męczy się aż 13 lat.
wolnoduch
Na drugim tupolewie potwierdzono wersję, że odejście w automacie jest dezaktywowane przy braku ILS. Załoga nie było do tego przeszkolona albo zapomniała. Z resztę nie jest to ważne, bo samo zejście poniżej 100 m jest karygodnym wykroczeniem w lotnictwie cywilnym. A że było to lotnictwo wojskowe, które przed rozwiązaniem tego pułku Na drugim tupolewie potwierdzono wersję, że odejście w automacie jest dezaktywowane przy braku ILS. Załoga nie było do tego przeszkolona albo zapomniała. Z resztę nie jest to ważne, bo samo zejście poniżej 100 m jest karygodnym wykroczeniem w lotnictwie cywilnym. A że było to lotnictwo wojskowe, które przed rozwiązaniem tego pułku miało jakąś katastrofę prawie co roku... Esencja polskości i słowiańskiej fantazji, w końcu musiało do tego dojść.
talmudd
niech teraz macierewicz zajmie się ......wysadzeniem "nord stream"....ROLF.....to będzie wisienka na torcie...."jego kariery"

Powiązane: Katastrofa smoleńska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki