REKLAMA

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Komendant główny policji wyznaczył 1 mln zł nagrody za pomoc w wykryciu sprawców

2022-08-13 10:28, akt.2022-08-13 19:40
publikacja
2022-08-13 10:28
aktualizacja
2022-08-13 19:40
Katastrofa ekologiczna na Odrze. Komendant główny policji wyznaczył 1 mln zł nagrody za pomoc w wykryciu sprawców
Katastrofa ekologiczna na Odrze. Komendant główny policji wyznaczył 1 mln zł nagrody za pomoc w wykryciu sprawców
fot. Grazyna Myslinska / / FORUM

Komendant główny policji wyznaczył 1 mln zł nagrody za pomoc w wykryciu sprawców katastrofy ekologicznej – powiedział w sobotę wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

W czasie konferencji prasowej w Gorzowie Wielkopolskim wiceszef MSWiA Maciej Wąsik powiedział, że służby państwowo działają w trybie ciągłym.

"Dziś była odprawa z wojewodami w woj. lubuskim. Jeszcze dziś odbędzie się posiedzenie sztabu zarządzania kryzysowego o godz. 16.30 w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie" – zapowiedział Wąsik.

Jak zaznaczył, "jutro, pojutrze i przez następne dni będziemy odbierali do służb stosowne informacje".

"Działamy w trzech segmentach: usunięcie skutków, czyli przede wszystkim usunięcie martwych ryb i szybkie doprowadzenie rzeki do pierwotnego stanu, monitoring stanu wody zarówno pitnej w najbliższych miejscowości Odry, co robi sanepid, jak i samej wody w Odrze, co robi wojewódzka inspekcja środowiska oraz monitoring i badanie martwych ryb, co robi inspekcja weterynaryjna" – wyjaśnił wiceminister Wąsik.

"Mam nadzieję, że te badania szybko przyniosą oczekiwany skutek poznania dokładnej przyczyny śnięcia ryb" – zaznaczył.

Poinformował, że "najprawdopodobniej to człowiek jest przyczyną tego zjawiska – to jest albo nieodpowiedzialność, albo usuwanie jakiś ścieków w sposób nieuprawniony".

Wąsik przekazał, że policja razem z prokuraturą prowadzi postępowanie. "Komendant główny policji wyznaczył dziś nagrodę za pomoc w wykryciu sprawców tej katastrofy ekologicznej w wysokości 1 mln zł" – oświadczył wiceszef MSWiA Maciej Wąsik

W czwartek fala zanieczyszczonej Odry ze śniętymi rybami dotarła na teren woj. zachodniopomorskiego. W piątek w Szczecinie zebrał się sztab kryzysowy w związku z sytuacją na rzece. Z kolei zarząd woj. lubuskiego w związku z katastrofą ekologiczną w Odrze informował, że skieruje do rządu oraz wojewody lubuskiego wniosek o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.

Morawiecki: Zrobimy wszystko, aby ograniczyć straty i zminimalizować negatywne skutki zanieczyszczenia dla Odry

Zrobimy wszystko, aby ograniczyć straty i zminimalizować negatywne skutki zanieczyszczenia dla Odry, codziennie odbieram raporty od służb – powiedział w sobotę w Gorzowie Wielkopolskim (woj. lubuskie) premier Mateusz Morawiecki. Nie wykluczył kolejnych konsekwencji kadrowych.

Premier zabrał głos na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia sztabu kryzysowego w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim, dotyczącego sytuacji na Odrze.

Morawiecki podkreślił, że podczas spotkania odebrano raporty od strony wszystkich służb. "To jest coś, co robimy od kilku dni i to jest to, co poleciłem MSWiA, aby codziennie przeprowadzać odpowiednie działania – działania, meldunki, plan działań, plan akcji, kto za co jest odpowiedzialny i tego typu raporty, tego typu działania są prowadzone i codziennie odbieram raporty" – mówił premier.

Podkreślił, że ten dramat ekologiczny na Odrze jest bardzo poważny i stanowi ogromne zadanie dla całego państwa, dla wszystkich służb. "Wszystkie zadania zostały rozdysponowane i wszystkie służby działają" – zapewnił Morawiecki.

Jednak – jak mówił – "doszło do opieszałości niektórych służb, do zbyt wolnej reakcji, do zbyt wolnych działań ". Przypomniał, że z tego powodu wyciągnął konsekwencje kadrowe. "I jeżeli dojdę do takiego wniosku, że doszło do poważnego naruszenia obowiązków lub zbyt wolnego działania, to będą wyciągane kolejne konsekwencje" – zapowiedział premier.

"Dla mnie jednak najważniejsze jest to, aby jak najszybciej uporać się z tym nieszczęściem ekologicznym, ponieważ przyroda jest naszym wspólnym dziedzictwem, jest dobrem narodowym. I dlatego zrobimy wszystko, aby nie tylko zapobiegać tego typu wydarzeniom na przyszłość, ale także zrobimy wszystko, aby ograniczyć straty, aby zminimalizować negatywne skutki dla Odry, dla ekosystemu Odry tego zanieczyszczenia" – powiedział szef rządu.

Jak dodał, według wszelkiego prawdopodobieństwa doszło do zrzutu do Odry szkodliwych substancji. "Będzie przeznaczona specjalna nagroda, specjalne działania po to, żeby jak najszybciej można było dojść do tego, kto, gdzie jest sprawcą tego typu przestępstwa wobec środowiska naturalnego" - dodał.

Policja publikuje specjalny numer w sprawie informacji o sprawcach katastrofy ekologicznej

Policja utworzyła specjalny numer (600940690), pod który można dzwonić, mając informacje o sprawcach katastrofy ekologicznej na Odrze - poinformowała w sobotę w mediach społecznościowych Policja.

W sobotę rano, w czasie konferencji prasowej w Gorzowie Wielkopolskim wiceszef MSWiA Maciej Wąsik powiedział, że komendant główny policji wyznaczył 1 mln zł nagrody za pomoc w wykryciu sprawców katastrofy ekologicznej.

"Informacje można przekazywać dzwoniąc m. in. pod numer tel. 600940690 utworzony specjalnie w związku z prowadzonymi czynnościami i wyznaczeniem nagrody" - przekazała policja dodając, że można również kontaktować się z każdą jednostką w kraju. "Gwarantujemy anonimowość" - napisali policjanci. (PAP)

autorzy: Karol Kostrzewa, Marcin Rynkiewicz, Magdalena Gronek, Marcin Rynkiewicz, Marta Stańczyk

kos/ mmd/ joz/ mm/ mmu/ mgw/ mas/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (26)

dodaj komentarz
jarekzbyszek
Będą ścigać swoich? Co na to inteligent bezobjawowy i dzielny działacz Ziobry towarzysz Ozdoba?
darius19
"faramir","samsza","ehud"..... etatowe ruskie trolle lapia wiatr. Porazka naszego panstwa w tej sprawie jest dla nich okazja do uprawianie propagandowej dzialalnosci - watpliwosci, dezinformacje, polprawdy itd....
endes
Człowieku!… tobie mózg od małpy przeszczepiono!?… poziom durnoty jaką prezentujesz nawet na kabaret się nie nadaje!…
faramir_z_gondoru
Adres odpowiedzialnego za to jest prosty do namierzenia: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, al. Ujazdowskie, Warszawa. Nie dziękujcie. Zrzekam się nagrody, przekażcie ją na cele charytatywne.
znawca_wszystkiego
To jeszcze nie ustalili, że to robota Putina?
samsza
Śnięte ryby w Odrze, teraz w rzece Ner (łódzkie).
Czemu w tak odległych miejscach ?
Jak pisałem, że deszczówka to minusowali, a przecież nie ma na 2 oddalone miejsca innego wytłumaczenia. Co się zmieniło, w elektrowniach zaczęto palić węglem ze statków...
samsza
https://wiadomosci.wp.pl/sniete-ryby-na-rzece-ner-zwolano-sztab-kryzysowy-6800948567145440a
prawda_
Ciekawe ze mowia o otruciu gdy przeciez nie wiedza jaka jest przyczyna wymarcia ryb.
ehud
Ci sami ludzie ulegają panice cukrowej :)
pikawka
policja ustalila ze cos sie stalo ale w sumie to sama jeszcze nie wie co ale sie dowie. klasyka

Powiązane: Katastrofa ekologiczna na Odrze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki