REKLAMA
WAŻNE

Katarzyna Hall: Postaramy się znaleźć w budżecie jak najwięcej środków dla nauczycieli

2007-11-26 21:50
publikacja
2007-11-26 21:50
Nauczyciele mogą liczyć na więcej niż zakładane przez poprzedni rząd podwyżki w wysokości 3,3 procent. Tak zapewnia nowa minister edukacji Katarzyna Hall. Ile jednak to będzie dokładnie zależy od tego, ile pieniędzy w toku prac nad projektem budżetu na przyszły rok przeznaczonych zostanie na ten cel. "Dołożymy wszelkich starań, by w budżecie znaleźć jak najwięcej środków dla nauczycieli" - powiedziała szefowa MEN-u.

Podwyżki w wysokości 3,3 procent nie satysfakcjonują związkowców, którzy spotkali się dziś z minister Hall. Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz podkreśla, że nawet obiecane przez premiera Donalda Tuska w expose 10-procentowe podwyżki to za mało. Przypomniał, że ZNP domaga się wzrostu średniego wynagrodzenia nauczyciela stażysty na najniższym stopniu awansu zawodowego z 82 procent do co najmniej 100 procent kwoty bazowej dla pracowników sfery budżetowej określonej w ustawie budżetowej. Broniarz tłumaczył, że to powinno przełożyć się na 50 procentowy wzrost wynagrodzeń zasadniczych wszystkich nauczycieli.

Solidarność liczy, że uda się wywalczyć co najmniej te 10 procent na podwyżki. Stefan Kubowicz - przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ sekcji Solidarność podkreśla jednak, że związek jest gotowy do rozmów i kompromisu.

Minister edukacji na spotkaniu ze związkowcami zapowiedziała też, że będą prowadzone prace nad wprowadzeniem tzw. bonu oświatowego. Tłumaczyła, że chodzi o to, by środki z budżetu państwa, które idą za dzieckiem, nie tylko trafiały do samorządów, ale też do konkretnych szkół. Związkowcy są temu pomysłowi przeciwni.

Katarzyna Hall mówiła nie tylko o pieniądzach. Powtórzyła także, że resort będzie pracował nad taką zmianą podstaw programowych nauczania, by w przyszłości móc obniżyć wiek obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat. Co do mundurków na razie obowiązują, a o ich dalszych losach mają zdecydować dyrektorzy szkół i rodzice.
Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki