Katalonii grozi exodus banków

Niepodległościowe dążenia Katalonii zaczynają mieć konsekwencje dla sektora bankowego. W czwartek hiszpański bank Sabadell postanowił przenieść swą siedzibę z katalońskiego miasta o tej samej nazwie poza Katalonię, do Alicante.

(fot. Yves Herman / Reuters)

Zarząd tego piątego co do wielkości hiszpańskiego banku podjął tę decyzję na nadzwyczajnym posiedzeniu.

Także inny duży bank hiszpański - Caixabank - rozważa przeniesienie centrali z Barcelony poza Katalonię - informuje w czwartek Reuters, powołując się na "źródła zaznajomione ze sprawą". Taka decyzja wymagałaby zwołania walnego zgromadzenia akcjonariuszy, ale bank bierze też pod uwagę prostsze rozwiązania, takie jak tymczasowe przeniesienie centrali.

Według źródeł Reutersa zarząd Caixabank zbierze się w piątek, by zająć się tą sprawą. Caixabank to trzeci co do wielkości bank hiszpański i największe przedsiębiorstwo w Katalonii pod względem wartości rynkowej.

Reuters informuje też, powołując się na "dwa źródła", że w piątek rząd Hiszpanii wyda dekret ułatwiający firmom przenoszenie siedzib poza Katalonię. Mogłoby to być poważnym ciosem dla katalońskich finansów - podkreśla agencja.

Według źródeł Reutersa takie posunięcie rządu jest "skrojone na miarę" dla banku Caixabank, który mógłby przenieść siedzibę - z konsekwencjami prawnymi i podatkowymi - bez zwoływania walnego zgromadzenia akcjonariuszy, czego obecnie wymaga statut tego banku.

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny nakazał w czwartek tymczasowe zawieszenie zaplanowanej na poniedziałek sesji parlamentu Katalonii, podczas której może zostać proklamowana niepodległość regionu po niedzielnym referendum.

Rzeczniczka katalońskiego parlamentu Carme Forcadell oświadczyła, że zawieszanie poniedziałkowej sesji zanim jeszcze została ona formalnie zwołana "po raz kolejny pokazuje, jak wykorzystuje się sądy do rozwiązywania problemów politycznych". Powiedziała też, że kataloński parlament nie podjął jeszcze decyzji, czy realizować plan zwołania sesji na poniedziałek.(PAP)

az/ mc/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
14 19 ajwaj

I w czym problem? :)
UE bombardowala Jugoslawie, Serbie i uznala muzulmanskie Kosowo > precedens jest

Choc czemus to w szklanych palacach UE chaos - comisario UE Oettinger ostrzegl wlasnie o zblizajacej sie tam wojnie domowej

! Odpowiedz
6 12 modulometer

poczekaj aż się system bankowy w UE posypie to dopiero wtedy będziesz przeszczęśliwy. Już kilku łebskich gości mówiło że katalońskie banki mogą być Lehmanem dla światowych finansów. Sabadell i caixa razem to połowa wartości Santandera. Katalonia ogłasza separację i Hiszpanie robią run na te dwa banki by wycofać depozyty. Żaden system tego nie wytrzyma. Sabadell to 200mld Euro aktywów. PKOBP to 200mld PLN aktywów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 4 danny_fizz

hahaha, Brytanię też tak straszyli? I co z tego ze banki odejda? W dobie kryptowalut banki sa mniej wiecej tak potrzebne jak dwókółki w dobie silnika wysokoprężnego

! Odpowiedz
1 10 macio79

No to proponuję klientom banku Santander Bank oraz Banku Zachodniego wycofanie depozytów z lokat bankowych.

! Odpowiedz
1 0 zespol_bzwbk

Szanowny Panie, zapewniamy, że nie ma żadnych powodów do niepokoju.

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% I 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 7,4% II 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl