Katalonia szykuje plebiscyt, ekonomiści ostrzegają

Za dwa tygodnie odbędzie się w Katalonii referendum niepodległościowe. Po tym jak Trybunał Konstytucyjny zawiesił ustawy na mocy których miałby się odbyć plebiscyt, głosowanie nie będzie wiążące. Jednak Katalończycy zapowiadają, że pójdą do urn. Przed skutkami odłączenia się regionu od Hiszpanii przestrzegają tymczasem katalońscy ekonomiści. Z przeprowadzonych przez nich badań wynika, że nowe państwo szybko stałoby się finansowo niewypłacalne.

Sagrada Familia w Barcelonie (fot. Digital Vision / Thinkstock)


Wykładowcy Wydziału Ekonomii Uniwersytetu w Barcelonie i naukowcy waszyngtońskiego Instytutu Petersona przedstawiają pesymistyczny obraz niepodległej Katalonii. Twierdzą, że bezrobocie wzrosłoby do poziomu 34 procent, deficyt budżetowy przekroczyłby 10 procent Produktu Krajowego Brutto, a zadłużenie państwa wyniosłoby 118 proc. PKB - 10 razy więcej niż teraz. Katalonia straciłaby swojego największego partnera handlowego - Hiszpanię, przestałaby należeć do struktur Unii Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego - czytamy w raporcie.

Mimo czarnych wizji, Katalończycy przygotowują się do plebiscytu. Z 947 gmin tylko 7 odmówiło użyczenia do głosowania swoich lokali. W komisjach wyborczych zasiądzie 20 tysięcy ochotników. Za tydzień rozpocznie się kampania plebiscytowa, w której nie weźmie bezpośredniego udziału kierujący lokalnym rządem Artur Mas.


Szkocja i Katalonia mogą tylko stracić

Start odtwarzacza ...

Informacyjna Agencja Radiowa/EwaWysocka-Barcelona/mcm/

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~erererr

straszą ich niewypłacalnością czyli dokładnie tym co jest w hiszpanii :Dnie mają nic do stracenia a nawet lepiej biedować na swoim

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil