REKLAMA

Katalonia: podatki od niewynajmowanych mieszkań

2016-02-17 08:23
publikacja
2016-02-17 08:23

Dodatkowe podatki od niewynajmowanych mieszkań - taką decyzję podjęła administracja Katalonii, regionu na wschodzie Hiszpanii. Podatkami będzie obciążała tych, których nieruchomości stoją puste co najmniej dwa lata, a wyniosą one 10 euro za metr kwadratowy.

Katalonia: podatki od niewynajmowanych mieszkań / fot. ACMPhoto / YAY Foto

W Katalonii stoi 80 tysięcy pustych mieszkań. Prawie połowa z nich należy do banków, które przejęły je od właścicieli. I to one jako pierwsze zapłacą dodatkowy podatek. W zależności od metrażu, wyniesie od średnio od 800 do 1700 euro rocznie i obejmie mieszkania pobudowane w gminach, w których brakuje lokali komunalnych.

Prawo wchodzi w życie 1 marca. Do końca miesiąca banki mają czas na wynajęcie pustostanów. Kataloński rząd zachęca do tego samego prywatnych właścicieli i w zamian oferuje im darmowe remonty.

Administracja zamierza za pieniądze z podatku kupić mieszkania i przeznaczyć je na cele komunalne.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Ewa Wysocka-Barcelona/sk

Źródło:IAR
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~RICO
Jak znam życie w POlsce:albo płacisz za 50 m2 1500 zł czynszu albo 2000 zł podatku za pustostan! Zyska głównie budżet !
~endi
Bardzo dobra decyzja , u nas powinno być tak samo
~bolasGDANSK
i dobrze niech tym paskudnym i chciwym banksterom odbierają domy
~kripo
Bolszewia pełną gębą! Ale to typowe myślenie dla Katalonii, Grecji i Italii. Zakładając że to mienie (mieszkania) jest prywatne to co oni mają do tego? Za chwilę zaczną kontrolować metraż - no bo może za mało osób mieszka, za duży luksus... To trzeba dokwaterować. Przecież to już chyba było?? A jak ktoś ma Bolszewia pełną gębą! Ale to typowe myślenie dla Katalonii, Grecji i Italii. Zakładając że to mienie (mieszkania) jest prywatne to co oni mają do tego? Za chwilę zaczną kontrolować metraż - no bo może za mało osób mieszka, za duży luksus... To trzeba dokwaterować. Przecież to już chyba było?? A jak ktoś ma auto i nim nie jeździ i stoi w garażu to uważam że trzeba zabrać by się nie marnowało i dać tym co nie mają... Ja pier...ę, gdzie my jesteśmy? A tak w ogóle to przecież te mieszkania są i tak opodatkowane i to wiele razy choćby podatkiem gruntowym, od nieruchomości, VATem na materiały budowlane, kosztami utrzymania (też opodatkowane).. Nie wróżę przyszłości południu Europy...
~StanRS
Jeszcze w 90-tych latach można było wyrejestrować samochód nie płacąc nic, jak się nie jeździło. Wtedy było tak, że na podwórkach, w lasach, w pobliżu rzek były wraki złomów samochodów i innego porzuconego dziadostwa. Teraz co prawda nam to nie grozi, bo płacą więcej pieniędzy za złom, ale kilkadziesiąt lat Jeszcze w 90-tych latach można było wyrejestrować samochód nie płacąc nic, jak się nie jeździło. Wtedy było tak, że na podwórkach, w lasach, w pobliżu rzek były wraki złomów samochodów i innego porzuconego dziadostwa. Teraz co prawda nam to nie grozi, bo płacą więcej pieniędzy za złom, ale kilkadziesiąt lat temu tak było.
~p23
a od niewykorzystanego powietrza to nie mozna sciagnac podatku?
to by bylo panaceum i novum w jednym.a nie jakies tam 10 euro za metr....
ponizej wpis stana RS...on chcialby na pewno wprowadzic jeszcze podatek od pustostanu w glowie, tylko by sie nie wyplacil.
~StanRS
W Polsce powinni też tak zrobić. Wiele mieszkań i budynków stoi pustych w centrach miast i niszczeje. A jakby wprowadzili podatek, właściciele tych pustostanów musieliby wynająć komuś, albo sprzedać.
~Dżejms
To niema w ogóle podatków od nieruchomości? Może i intencje masz dobre ale z drugiej strony to można by władować kobietom co nie rodzą dzieci podatek. Jeśli nie urodziła dziecka w czasie np 4 lat to podatek. Też mam dobre intencje - podniesienie dzietności - prawda? To gdzie błąd?
~Art
No to zakwaterować tam ciapatych.
~StanRS
No co ty??? Ciapaci nie będą płacić, no bo z czego.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki