Katalonia: ostatni dzień kampanii wyborczej

Ostatni dzień kampanii wyborczej do lokalnego parlamentu hiszpańskiej Katalonii. W dzisiejszych wiecach kandydatów wspierają madryccy, a nawet europejscy politycy, między innymi Nicolas Sarkozy. W niedzielę rywalizacja toczyć się będzie nie tylko o liczbę miejsc w parlamencie, ale też o to, czy Katalonia pozostanie częścią Hiszpanii.

Trwająca dwa tygodnie kampania wykroczyła poza granice Katalonii. Centralne media śledziły wiece i wypowiedzi polityków, a kandydaci zajmujący pierwsze miejsca na listach uczestniczyli w debacie w madryckiej telewizji. W niedzielę Katalończycy będą mieli do wyboru dwie opcje: oddać głos na zwolenników niepodległości albo na polityków opowiadających się za pozostaniem w granicach Hiszpanii. "Chcemy, aby Katalonia dalej tańczyła z Hiszpanią. Nie ma nic smutniejszego jak tańczyć samemu" - mówili lider katalońskich socjalistów, Miguel Iceta.

Z sondaży wynika, że większe szanse na wygraną mają kandydaci, którzy chcą przekształcić Katalonię w republikę. Madryt i Bruksela wskazują na konsekwencje: odejście z Unii, problemy finansowe i zastój gospodarczy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Ewa Wysocka/Barcelona/to/ab

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil