Kasy fiskalne: Czy dyski zastąpią paragony?

Zwolnienie firm z obowiązku przechowywania kopii paragonów mogłyby ułatwić im życie i dać duże oszczędności. Nad takimi zmianami zastanawia się Ministerstwo Finansów. Dane z paragonów fiskalnych mogłyby być przechowywane na płytach CD – informuje „Rzeczpospolita”.

Sieć supermarketów Tesco, posiada tylko w celu przechowywania kopii rachunków, magazyn o powierzchni dwóch tysięcy metrów kwadratowych. O połowę mniejszy magazyn należy do supermarketów HIT, przejętych niedawno przez Tesco. Tak duże magazyny są potrzebne, ponieważ na supermarketach spoczywa obowiązek gromadzenia paragonów z pięciu lat wstecz. A przez rok czasu typowa sieć handlowa zużywa od 1 do 2 mln rolek papieru do kas fiskalnych.

Według obliczeń przedstawicieli dużych sieci, do wydrukowania wszystkich kopii paragonów w Polsce, należy ściąć 5 hektarów lasów. Właśnie pojawiła się szansa na ich uratowanie.

Ministerstwo Finansów zastanawia się nad zwolnieniem firm z obowiązku przechowywania papierowych kopii paragonów. Według Jarosława Nenemana, wiceministra finansów, trzeba ustalić ewentualny przebieg kontroli podatkowej i uwarunkowania techniczne kas fiskalnych. W chwili obecnej prowadzone są prace nad projektem elektronicznego przesyłania faktur VAT, więc przy okazji istnieje możliwość zmian w technice przechowywaniu paragonów.

Na zwolnieniach skorzystać mogłyby firmy małe, które zużywając minimum 5 rolek dziennie i nie mają możliwości negocjacji ich cen. Jedna rolka kosztuje 2,50 zł. Poza oszczędnościami finansowymi, ubyłoby również problemów z samym archiwizowaniem.

Małe firmy mają problemy z przechowywaniem kopii paragonów, gdyż tusz znika z nich dość szybko bo po około roku czasu. Lepszym rozwiązaniem byłoby przechowywanie tych informacji na dyskach CD. Ułatwiłoby to również prace kontrolom podatkowym. Jednak wybór sposobu archiwizowania kopii paragonów ostatecznie powinien należeć do przedsiębiorcy.

T.J.
Źródło: „Rzeczpospolita”
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne