Kasa fiskalna - sposób na szarą strefę

Już za miesiąc wejdzie w życie najnowsze rozporządzenie Ministerstwa Finansów, które przewiduje wprowadzenie kas fiskalnych dla drobnych sprzedawców, bez względu na wielkość obrotów - podaje "Gazeta Wyborcza".

Od 1 lipca kasę fiskalną będzie musiał posiadać każdy, kto handluje na bazarze płytami CD, częściami samochodowymi czy elektronicznym sprzętem. Wielu z nich opłaca podatek ryczałtowy. Celem jest jednak głównie opodatkowanie czarnej strefy. Kasy fiskalne maja także ograniczyć przemyt i kradzieże samochodów.

Pomysł takiego rozwiązania wyszedł od posła PiS Jacka Tomczaka, który walczył już z paserami w Poznaniu. Z jego inicjatywy na sprzedających na poznańskim kiermaszu nałożono obowiązek wprowadzenia kas, co spowodowało 15% spadek kradzieży aut w poznańskim powiecie.

Uczestniczący w pracach nad projektem wiceminister finansów Mirosław Barszcz podkreśla, że z takiego rozwiązania na pewno ucieszy się policja. Jej dane pokazują, że zdecydowana większość (70%) kradzionych aut kończy w częściach sprzedawanych na licznych bazarach, a wtedy nie do ustalenia jest skąd pochodzą. Rozporządzanie, które wejdzie w życie 1 kwietnia uniemożliwi także sprzedaż pirackich nagrań na płytach CD i DVD.

MK
Na podstawie:"Gazeta Wyborcza"
Marcin Kącki, "Rząd chce ukrócić nielegalny handel"

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl