Kary więzienia dla węgierskich generałów za korupcję

Kary trzech i dwóch lat więzienia wymierzył dwóm generałom sąd apelacyjny w Budapeszcie za korupcję. Zgodnie z ogłoszonym w poniedziałek wyrokiem orzeczono też wobec nich konfiskatę mienia wartości 27 mln i 50 mln forintów, czyli odpowiednio 80 tys. i 150 tys. euro.

Sąd uznał, że generałowie, którzy m.in. pełnili kierownicze stanowiska w instytucjach obrony narodowej, w latach 2002-2010 żądali od firm wykonujących usługi dla wojska oddania części zapłaconych sum. Oprócz wspomnianej wyżej kary zostali też zdegradowani.

Sprawa dotyczyła w sumie 17 oskarżonych. W przypadku dwóch, skazanych wcześniej na kary więzienia w zawieszeniu, wyrok się uprawomocnił, a ponadto prawomocnie orzeczono kary więzienia w zawieszeniu dla kolejnych sześciu. Niektórych, w tym byłego wiceministra obrony Laszlo Fapala, uniewinniono.

W przypadku czterech oskarżonych poniedziałkowy wyrok drugiej instancji – uniewinnienie jednej osoby oraz umorzenie sprawy wobec trzech kolejnych - nie jest jeszcze prawomocny i sprawa będzie kontynuowana w sądzie najwyższym (Kurii).

Łączna suma, której dotyczył proces, wynosiła 200 mln forintów (600 tys. euro). Większość oskarżonych zapewniała o swojej niewinności, ale kilku przyznało się do winy i złożyło zeznania obciążające kolegów.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil