Kary w zawieszeniu nie działają na skazanych

Ponad 50 proc. skazanych na więzienie w zawieszeniu wraca do przestępstwa już w pierwszym roku po uprawomocnieniu się wyroku. By tak się nie działo, trzeba lepszej resocjalizacji - pisze środowa "Rzeczpospolita".

(YAY Foto)

Jak podaje gazeta, w całym kraju za kratami przebywa dziś ponad 73 tys. więźniów, a co czwarty może tam wrócić po odbyciu kary. "Rzeczpospolita" podkreśla, powołując się na raport Ministerstwa Sprawiedliwości, że to i tak lepiej niż jeszcze trzy lata temu.

"Co decyduje o tym, że skazani wracają za kraty? Więziennicy nie mają wątpliwości: strach przed wolnością jest prawie tak duży, jak strach przed zamknięciem" - wskazuje gazeta.

Resort sprawiedliwości zebrał najnowsze dane o powrotności do przestępstwa, recydywy i sposobów, jakimi MS walczy dziś o prawe życie tych, którzy wychodzą na wolność. Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości odpowiedzialny za więziennictwo, informuje, że wskaźnik powrotności do przestępstwa w latach 2011 do 2015 wynosił 40,1 proc., w latach od 2012 do 2016 r. już 38,9 proc.

"Skąd ten lepszy wynik? Powody są dwa, jak twierdzi Jaki. Po pierwsze - spada przestępczość. Po drugie po zmianach, do których doszło w 2015 r., sądy orzekają mniej kar w zawieszeniu. A to najczęściej skazani właśnie na nie wracają po przestępstw" - czytamy. Jak twierdzą karniści, kara w zawieszeniu to żadna karna.

"Ponad 50 proc. skazanych na więzienie w zawieszeniu wraca do przestępstwa już w pierwszym roku po uprawomocnieniu się wyroku. Ponad 25 proc. skazanych popełnia kolejne przestępstwo w ciągu pięciu lat od pierwszego wyroku" - wynika z najnowszych statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości.(PAP)

sno/ wus/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 cest_la_vie

Ogolnie to wiezniowie powinni pracowac, w zawodach prostych by utrzymac sie za cos. Absurdem jest nagradzanie wieznia dachem nad glowa i darmowym jedzeniem za popelnienie przestepstwa. Mozna przeciez by zmienic zasady i wprowadzic "Popelniajac wykroczenie zrzekaz sie praw czlowieka". Tacy ludzie mogli by pracowac w fabrykach, jako testerzy paralizatorow albo kulek do paintball'a (zartuje naturalnie).
Rozumiem ze sa niewinni osadzeni i oni by ucierpieli w takiej zmianie. Ale lepsze warunki nagradzaja 99% ludzi, ktorzy na nie nie zasluguja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 9 antek10

Powinna być kara śmierci za najcięższe przestepstwa. A niektorych wiezniow powinni wysylac do odbycia kary np w Turcji czy u Arabów. Tak aby doceniali polskie wieziania.

! Odpowiedz
2 25 _justus

Przede wszystkim trzeba odejść od głupiego rozumienia sprawiedliwości przez pryzmat kary. Na pierwszym miejscu powinno stanąć zamiast kary ZADOŚĆUCZYNIENIE. Co komu po siedzącym w więzieniu na koszt podatnika przestępcy. Ukradłeś - oddajesz poszkodowanemu z nawiązką, zabiłeś - płacisz renty rodzinie, zgwałciłeś - wysokie odszkodowanie. OFIARA przestępstwa powinna odnieść odczuwalną - najlepiej finansową satysfakcję.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 12 emicra

To prawda i co więcej - kara w więzieniu powinna kosztować osadzonego, tzn. powinien dostawać minimalne środki do życia - za wszelkie frykasy - czyli normalne jedzenie - powinien płacić. By nie było jak teraz, że niektórym opłaca się przezimować w więzieniu, bo warunki są znośne.

Za niewielkie przestępstwa - pierwsze - zwłaszcza młodzi ludzie - nie powinni dostawać kar w zawieszeniu, ale choćby minimalne za kratkami - jednak z dala od bardziej doświadczonych kolegów. Kilka dni spędzonych za kratami, w izolacji, może bardziej przemówić do rozumu niż zawiasy albo długie wyroki z doświadczonymi przestępcami.

No i - by nie tworzyć patologii - uniemożliwienie pracy z powodu skazania - nie jest dobrym pomysłem - jeżeli jest to przestępstwo umyślne, ale po raz pierwszy, jeżeli doszło do zadośćuczynienia - nie powinno to wpływać na zatrudnienie takiego człowieka - z prostego powodu - za coś musi żyć. Jeżeli będzie żył uczciwie to jakie ma znaczenie poprzedni wyrok?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil