Karta Nauczyciela wymaga pewnych korekt

Minister edukacji przyznaje, że Karta Nauczyciela wymaga pewnych korekt. Krystyna Szumilas powiedziała jednak w "Sygnałach Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że wszelkie propozycje zmian powinny być poddane dyskusji z udziałem nauczycielskich związków zawodowych i samorządów.

Komentując informacje prasowe o pomyśle, aby nauczyciele pracowali w wakacje, minister podkreśliła, że zajmowanie się pojedynczymi pomysłami nie jest debatą systemową. Dodała, że wszelkie propozycje zmian powinny zostać złożone oficjalnie.

Zdaniem pani minister trzeba poważnie porozmawiać między innymi o takich sprawach, jak urlopy zdrowotne nauczycieli. Nie może być jednak tak, że różne środowiska zgłaszają różne pomysły, które są wprowadzane do karty. Zmiany muszą być systemowe - podkreśliła minister edukacji dodając, że na propozycje, przedstawione przez środowisko nauczycielskie i samorządy, trzeba patrzeć pod kątem dobra dzieci.

Krystyna Szumilas powiedziała, że od nowego roku szkolnego w pierwszej klasie szkół ponadgimnazjalnych uczniowie będą się uczyć historii najnowszej. W drugiej klasie będą mogli wybrać albo rozszerzony program historii, albo przedmiot "Historia i społeczeństwo". W przedmiocie tym będzie obowiązkowy program o historii Polski pod nazwą "Ojczysty panteon i ojczyste spory".

Krystyna Szumilas dodała, że w nowym roku szkolnym nie zmienią się zasady nauczania religii, a wynagrodzenia katechetów będą uwzględnione w subwencjach oświatowych. Nie ma więc, jej zdaniem, zagrożenia, że religia stanie się przedmiotem drugiej kategorii.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Siekaj/zr
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne