Karczewski: Prezydent waha się, czy podpisać ustawę o dniu wolnym 12 listopada

Prezydent Andrzej Duda waha się, czy podpisać ustawę o dniu wolnym 12 listopada - powiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jego zdaniem "procedowanie tej ustawy nie było doskonałe". "Trochę za późno" - dodał.

(fot. Marek Włodarczyk / FORUM)

W piątek Senat poparł z poprawkami ustawę o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, ustanawiającą 12 listopada br. dniem wolnym od pracy. W tej sytuacji ustawa musi wrócić do Sejmu.

Karczewski pytany w Polsat News, czy prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę ustanawiającą 12 listopada dniem wolnym przyznał, że "prezydent waha się czy podpisać tę ustawę". "Prezydent waha się. Jak z resztą rozmawiałem z panem prezydentem, faktycznie wahał się podczas tej rozmowy. Ale to jest decyzja prezydenta i zobaczymy jaka decyzję podejmie" - zaznaczył marszałek.

Na pytanie, czy ustawa ta nie powinna być procedowana szybciej, odparł: "Może nie szybciej tylko wcześniej. Przyznaję to".

"Sama idea jest dobra. Nikt nie jest doskonały. Przyznaję, że nie było doskonałe procedowanie tej ustawy. Trochę za późno, ale podjęliśmy taką decyzję. Można podejmować również takie szybkie decyzje" - podkreślił marszałek Senatu.

23 października Sejm uchwalił ustawę o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, złożony przez posłów PiS dzień wcześniej. Autorzy ustawy przypomnieli, że 11 listopada w bieżącym roku wypada w niedzielę, stąd pomysł uczynienia 12 listopada dniem wolnym.

W piątek senatorowie poparli poprawkę do ustawy skreślającą preambułę ustawy oraz zmianę eliminującą wskazanie, że nowo ustanowione święto będzie miało charakter uroczysty. Senatorowie opowiedzieli się również za poprawką zmierzającą do tego, aby w dniu 12 listopada 2018 r. obowiązywały zasady dotyczące ograniczenia handlu, analogiczne do obowiązujących w niedzielę i inne dni świąteczne. Odrzucono zaś poprawkę zmierzającą do tego, by w dniu 12 listopada br. służba zdrowia pracowała tak jak w dni wolne od pracy.(PAP)

autor: Mateusz Mikowski

mm/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 piterro1980

Duda? Moje serce jest po prawej stronie dlatego nie uważam ani prezydenta ani PiS za prawicowców. Socjaliści z krwi i kości. Tym bardziej zastanawia zachowanie prezydenta. Poza tym człowiek który nie wie nad jakim morzem leży Norwegia czy jakiej narodowości są ludzie mieszkający w Nowej Zelandii , jak on został prezydentem. Jak on wogóle skończył studia? Powiem krótko ,,hamulcowy" won!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 23 pull_up_terrain_ahead

Być może ten człowiek po prostu nie może przeczytać tekstu tej ustawy, niech ktoś da mu normalną żarówkę.

! Odpowiedz
3 17 karbinadel

Wyjdzie, że dobrzy wujkowie z PiS chcieli dać ludowi wolne, tylko niedobry prezydent się sprzeciwił. A prezydent ma już i tak ugruntowaną opinię, więc co mu szkodzi

! Odpowiedz
7 20 jkl777

Duda waha sie, czy podpisac ustawe... niebieskim czy czarnym DudoPiSem.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne