REKLAMA
RPP

Kanton rozluźnia surowe restrykcje covidowe. Ludzie świętują, odpalając fajerwerki

2022-11-30 14:30
publikacja
2022-11-30 14:30

Po fali protestów w wielu miastach Chin władze Kantonu na południu kraju złagodziły w środę surowe środki zapobiegania pandemii Covid-19, uzasadniając to rządowymi wytycznymi dotyczącymi „optymalizacji” polityki „zero covid”.

Kanton rozluźnia surowe restrykcje covidowe. Ludzie świętują, odpalając fajerwerki
Kanton rozluźnia surowe restrykcje covidowe. Ludzie świętują, odpalając fajerwerki
fot. CARLOS GARCIA RAWLINS / / Reuters

Zamieszkany przez 19 mln osób Kanton, ważny ośrodek handlu i przemysłu, stał się w ostatnich tygodniach jednym z epicentrów największej fali zakażeń w Chinach kontynentalnych od początku pandemii. W ostatnich dniach bilanse wykrywanych infekcji zaczęły jednak spadać.

Władze dzielnic Haizhu, Tianhe, Baiyun, Liwan, Panyu, Conghua i Huadu wydały oświadczenia o zwolnieniu z lockdownów obszarów poddanych „tymczasowej kontroli”. Zamknięte pozostały natomiast budynki, w których niedawno wykryto nowe infekcje, określane jako „strefy wysokiego ryzyka”.

„Już wyszedłem, pierwszy raz od jakiegoś miesiąca” – powiedział PAP mieszkaniec dzielnicy Haizhu, gdzie wykrywano najwięcej infekcji, a lockdowny były najsurowsze. W czasie obowiązujących od wielu tygodni restrykcji mógł wychodzić na dwór wewnątrz osiedla, ale nie mógł go opuszczać.

W jego okolicy ludzie świętują zwolnienie z lockdownów, odpalając fajerwerki - powiedział.

„Wczoraj nas zamknęli, dzisiaj otworzyli” – powiedziała PAP kobieta mieszkająca na jednym z osiedli w centralnej dzielnicy Yuexiu. W nocy z poniedziałku na wtorek osiedle zostało otoczone barierami, a w środę ponownie je otwarto.

Przed pobliskim szpitalem ustawiły się długie kolejki oczekujących na test pod kątem koronawirusa. „Jutro wracamy do pracy, więc potrzebujemy wyniku badania” – powiedziała PAP jedna z oczekujących.

Na konferencji prasowej miejskie służby medyczne przedstawiły nowe wytyczne, zgodnie z którymi obszary „wysokiego ryzyka” powinny obejmować tylko pojedyncze budynki, masowe testy nie powinny być arbitralnie rozszerzane, a osobom uznanym za „bliskie kontakty” zakażonych należy w miarę możliwości pozwalać na kwarantannę w domach, a nie rządowych izolatoriach.

W ostatnich tygodniach na Haizhu, gdzie mieszka wielu robotników napływowych z innych prowincji Chin, dochodziło do protestów przeciwko lockdownom. W nocy z wtorku na środę rozgniewani mieszkańcy starli się z oddziałami policji w kombinezonach epidemicznych. Kilka dni wcześniej protesty w innej części dzielnicy stłumiła paramilitarna policja.

W weekend demonstracje przeciwko utrzymywanej przez chińskie władze polityce „zero covid” odbywały się w Pekinie, Szanghaju, Wuhanie i innych metropoliach. W Szanghaju zebrało się około tysiąca osób, które wznosiły m.in. hasła przeciwko komunistycznym władzom kraju.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
iKonto Biznes w Alior Banku to do 1500 zł premii i 10% zwrotu za paliwo. Sprawdź

iKonto Biznes w Alior Banku to do 1500 zł premii i 10% zwrotu za paliwo. Sprawdź

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki