REKLAMA

Kanton. Setki osób bez dachu nad głową z powodu lockdownu. Nie wpuszczono ich do mieszkań

2022-11-24 14:02
publikacja
2022-11-24 14:02

Setki osób zostały bez dachu nad głową w Kantonie na południu Chin, bo po kwarantannie nie wpuszczono ich do mieszkań w borykającej się z lockdownami covidowymi dzielnicy Haizhu – podał w środę dziennik „South China Morning Post”, cytując źródła w dzielnicy.

Kanton. Setki osób bez dachu nad głową z powodu lockdownu. Nie wpuszczono ich do mieszkań
Kanton. Setki osób bez dachu nad głową z powodu lockdownu. Nie wpuszczono ich do mieszkań
fot. Stinger / / Reuters/FORUM

Kryzys dotyczy pracujących w Kantonie robotników napływowych, szczególnie z prowincji Hubei w środkowych Chinach. Część z nich zamknięto na kwarantannie w izolatoriach covidowych, a gdy zostali z nich zwolnieni, nie mogli wrócić do mieszkań.

Urzędnicy podkreślają, że sytuacja epidemiczna w dzielnicy wciąż jest poważna i zachęcają robotników, by wracali do rodzinnych miejscowości, ponieważ na Haizhu restrykcje mogą obowiązywać jeszcze przez miesiąc.

W warunkach spadającej temperatury i padającego od wielu dni deszczu wielu robotników z plecakami schroniło się pod mostami i wiaduktami – przekazali „SCMP” wolontariusze, którzy starają się im pomagać.

„Kto chciałby się włóczyć po ulicach? Oni nie mają po prostu dokąd pójść” – powiedział pochodzący z Hubeiu restaurator Xiong Xiong, który mieszka w Kantonie od 10 lat, a teraz zaangażował się w pomoc bezdomnym robotnikom.

Najwięcej zakażeń notowanych jest w rejonie targu tekstylnego Zhongda, największego takiego targu w Chinach. Stoiska są zamknięte, ale w okolicy mieszkają setki tysięcy robotników napływowych, w tym około 300 tys. z Hubeiu, z których część pracuje w fabrykach tekstylnych.

Okolica jest bardzo gęsto zaludniona, co dodatkowo utrudnia walkę z ogniskiem Covid-19. Miejscowe władze twierdzą, że w prowizorycznych szpitalach jest obecnie 70 tys. łóżek, a do końca tygodnia ich liczba ma się powiększyć o kolejnych 130 tys. Niektórzy mieszkańcy Haizhu twierdzą, że w ośrodkach brakuje miejsc.

Zgodnie z chińskimi przepisami osoby z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa muszą być izolowane w takich ośrodkach, nawet jeśli nie mają objawów choroby. Większość nowych infekcji wykrywanych w Chinach określana jest jako przypadki bezobjawowe.

Pracownik jednej z fabryk Li Wei, który pochodzi spod Wuhanu, powiedział, że ci zamknięci na kwarantannie domowej muszą „walczyć o towary codziennego użytku”. Jego zdaniem kwarantanna w Kantonie jest trudniejsza i bardziej chaotyczna niż w Wuhanie na początku pandemii.

„Władze ciągle mówią, żeby unikać zgromadzeń (…) ale proszą nas, abyśmy zbierali się w dużej grupie i stali w kolejce przez 12 godzin albo nawet kilka dni, czekając na autobusy, tylko po to, żeby na koniec powiedziano nam, że ich nie ma” – powiedział Li.

Władze Chin obstają przy polityce „zero covid” i utrzymują restrykcje określane jako najsurowsze na świecie. Powracające lockdowny, ograniczenia podróży, obowiązkowe testy i inwigilacja przy użyciu aplikacji śledzących w telefonach uderzają w gospodarkę i wywołują niezadowolenie społeczne, ale według władz pomagają zapobiegać milionom potencjalnych zakażeń i zgonów.(PAP)

anb/ adj/

Tematy
(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

Komentarze (6)

dodaj komentarz
bgiem
Mały człowiek, który dostanie trochę władzy, to mściwy człowiek. Skąd my to znamy?

Propaganda jest na takim niskim poziomie, ze Chinczycy blurruja bezmaseczkową publikę na MŚ.
https://youtu.be/A3Np---0VTY
vacarius
Ja już kupuje na zapas ubrania i inne chińskie badziewie. Bo zaraz i to będzie kilka razy droższe.
kaczyslaw_
Dlaczego chińscy obywatele jeszcze nie ewaporowali swojego rządu? Jak duży mają próg wytrzymałości?
lubsuburbs
Nad progiem wytrzymałości przez wieki pracowali cesarze, a później Mao i jego spadkobiercy. Teraz to i tak Chińczycy mają 'luzik'.
endes
Albo się to k.. skończy i rozliczą wszyscy zamordystów albo ludzie ruszą i zrobią tym wszystkim śmiesznym rządzącym capom jesień średniowiecza!
zoomek
Rządzą sataniści - ktoś wątpi?

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki