REKLAMA

Kandydat na kierowcę oblał egzamin, bo znał przepisy lepiej niż twórcy pytań

2023-06-29 10:59
publikacja
2023-06-29 10:59

Kandydat na kierowcę, zdający egzamin pisemny w jednym z WORD-ów, odpowiedział na pytanie o korytarz życia zgodnie z Kodeksem drogowym, ale nie po myśli twórców testu. Egzamin oblał. Sprawę opisuje Interia.

Kandydat na kierowcę oblał egzamin, bo znał przepisy lepiej niż twórcy pytań
Kandydat na kierowcę oblał egzamin, bo znał przepisy lepiej niż twórcy pytań
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Wojciech Kuźmiński z Wrocławia zwrócił uwagę na błąd w pytaniu egzaminacyjnym zobrazowanym zdjęciem. Polegał on na tym, że Kodeks drogowy w opisanej w zadaniu sytuacji nie zezwala na wjazd na pas awaryjny w celu utworzenia korytarza życia, a prawidłowa - według twórców testu - odpowiedź zakładała, że kierowcy właśnie na pas awaryjny wjadą, aby umożliwić przejazd pojazdowi uprzywilejowanemu. Przepisy mówią, że należy zjechać jak najbliżej prawej krawędzi pasa ruchu.

Art. 9. Kodeksu drogowego brzmi:

Obowiązek ułatwienia przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu
1.
Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.
2.

W warunkach zwiększonego natężenia ruchu pojazdów utrudniającego swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego w celu umożliwienia swobodnego przejazdu tego pojazdu:

1)
na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdem poruszający się prawym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasa ruchu;
 
2)

na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdami poruszający się pozostałymi pasami ruchu są obowiązani usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasów ruchu.

Pan Kuźmiński napisał petycję, w której zaznaczył, że przez błędnie sformułowaną odpowiedź w pytaniu egzaminacyjnym w jego opinii "bezpośrednio przyczyniło się to do uzyskania negatywnego wyniku egzaminu - do uzyskania wyniku pozytywnego zabrakło 2 punktów, co też stanowi wartość punktową przedmiotowego pytania".

W efekcie całego zamieszania pytanie zostało z bazy usunięte, ale w Kodeksie drogowym przepis pozostał w niezmienionym brzmieniu.

Jednak, jak zauważa Interia, "na szczęście większość kierujących nie zna brzmienia obowiązującego przepisu i - "instynktownie" - ułatwia przejazd pojazdom ratowniczym, nieświadomie łamiąc kodeks drogow", ponieważ, stosując się do brzmienia obecnego przepisu, mówiącego o zjechaniu do krawędzi pasa ruchu, kierowcom karetek, radiowozów czy ciężkich wozów strażackich uczestniczących w akcji ratunkowej zostaje zaledwie około 2,6 m na "przeciskanie się" między zajmującymi jezdnię pojazdami...

KaWa

Źródło:
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
dongonzales
Co to za prawo, które z definicji trzeba łamać żeby było normalnie?

Powiązane: Bezpieczeństwo na drogach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki