REKLAMA

Kanclerz Scholz: Rosja i cały świat płacą bardzo wysoką cenę za szalony pomysł Putina

2022-05-14 12:32
publikacja
2022-05-14 12:32
Kanclerz Scholz: Rosja i cały świat płacą bardzo wysoką cenę za szalony pomysł Putina
Kanclerz Scholz: Rosja i cały świat płacą bardzo wysoką cenę za szalony pomysł Putina
fot. MICHELE TANTUSSI / / Reuters

"Jest oczywiste, że Rosja nie osiągnęła żadnego z celów wojennych, które deklarowała na początku" - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla portalu t-online. Podkreślił, że "Rosja i cały świat płacą bardzo wysoką cenę za szalony pomysł Putina, by rozszerzyć rosyjskie imperium".

Zapytany, czy podczas rozmowy telefonicznej, którą odbył w piątek z Putinem zauważył jakąś zmianę w nastawieniu prezydenta Rosji, Scholz odpowiada: "Nie". Jednocześnie podkreślił, że jest oczywiste, że Rosja nie osiągnęła żadnego z celów wojennych, które deklarowała na początku. Ukraina nie została podbita, ale broni się z wielką umiejętnością, odwagą i poświęceniem. NATO nie wycofało się, a wręcz wzmocniło swoje siły na wschodniej flance sojuszu".

Sojusz "stanie się jeszcze silniejszy, gdy do NATO dołączą Finlandia i Szwecja. Samo wojsko rosyjskie poniosło znaczne straty, o wiele większe niż w ciągu dziesięciu lat kampanii Związku Radzieckiego w Afganistanie. Powoli Putin powinien uświadomić sobie, że jedynym wyjściem z tej sytuacji jest porozumienie z Ukrainą" - mówił Scholz w wywiadzie dla t-online.

Kanclerz zaznaczył, że porozumienie nie może oznaczać dyktatorskiego pokoju ze strony Rosji.

"Rosja i cały świat płacą bardzo wysoką cenę za szalony pomysł Putina, by rozszerzyć rosyjskie imperium. Wiele krajów cierpi, ponieważ Ukraina jest jednym z głównych dostawców zboża. Chodzi tu o prawdziwy głód - a nie tylko o to, jak u nas, czy na półkach sklepowych jest wystarczająca ilość oleju słonecznikowego" - zauważył niemiecki kanclerz.

W kwestii uzależnienia energetycznego Niemiec od Rosji Scholz podkreśla, że "w tym roku uniezależnimy się od importu rosyjskiego węgla i ropy (...). W przypadku gazu ziemnego jest to trudniejsze - również dlatego, że w bardzo krótkim czasie musimy zbudować kilka nowych terminali skroplonego gazu ziemnego, które są dużymi projektami infrastrukturalnymi wartymi miliardy. Tego nie da się zrobić z dnia na dzień".

Scholz przyznał w wywiadzie dla t-online, że "co jakiś czas" rozmawia z byłą kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Pytany czy Merkel mu doradza kanclerz odpowiada: "Rozmawiam z Angelą Merkel o sprawach politycznych. I myślę, że to dobrze".

Z Berlina Berenika Lemańczyk

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (1)

dodaj komentarz
prs
Sankcyjne klamstwa dla ludu - razem z biznesowymi interesami kanclerza..

Co za "unia"..
Maja gdzieś Ukraincow..

Byle sie nażreć golonek, popić piwskiem czy francuskim jabolem..

Tuczy pjutina, tuczy, aż urośnie ogromny - w koncu zacznie germaniec piszczeć..

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki