Kanclerz Austrii: w UE jest zbyt mało kar za naruszanie reguł

Zdaniem kanclerza Austrii Sebastiana Kurza „jest zbyt mało kar w UE" dla tych, którzy naruszają reguły zadłużenia i pozwalają migrantom "przechodzić z jednego kraju do drugiego”. „Niech Włochy nie wystawiają Unii na ryzyko” - mówił w wywiadzie dla dziennika „La Stampa”.

(fot. Leonhard Foeger / FORUM)

W opublikowanej w poniedziałek rozmowie szef austriackiego rządu oświadczył: „Uwolnimy się od kryzysu tylko wtedy, gdy będą jasne kary dla krajów członkowskich powodujących zadłużenie”. „Wszyscy musimy działać na rzecz tego, by obniżyć zadłużenie i szanować reguły paktu stabilności i wzrostu” - dodał Kurz.

Jego zdaniem, wyraźne reguły nie dopuściłyby np. do tego, aby „Włochy z powodu nieodpowiedzialnej polityki w sprawie zadłużenia stały się drugą Grecją”. „Ten aspekt powinien zostać uregulowany w nowym traktacie UE" - zaznaczył kanclerz. Tylko w ten sposób - dodał - „unikniemy tego, że Włochy wystawią na ryzyko całą strefę euro”.

Według włoskiego instytutu statystycznego ISTAT, dług publiczny Włoch wynosił na koniec 2018 roku 132,2 proc. PKB, co jest drugim najwyższym zadłużeniem w UE po Grecji. To zarazem ponad dwa razy więcej niż wynosi maksymalny dopuszczalny poziom zadłużenia, który w pakcie stabilności i wzrostu został ustalony na poziomie 60 proc. PKB.

Mówiąc o migrantach kanclerz Kurz powiedział, że „kto wyrusza nielegalnie, nie może dotrzeć do Europy Środkowej, ale należy mu pomóc, zatrzymać go i odesłać na granice zewnętrzne”.

Szef rządu Austrii przypomniał, że UE zobowiązała się pomóc krajom leżącym na jej granicach zewnętrznych, czyli Włochom i Grecji. Ale - jak dodał - „jeśli państwa członkowskie dalej będą pozwalać migrantom zmierzać w kierunku Europy Środkowej i nie będą realizować swych zobowiązań, konieczne są jasne kary”.

Odnosząc się do ruchów populistycznych i nacjonalistycznych w UE Kurz, należący do centroprawicowej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP), ocenił: „Potrzebna jest nam wielka siła centrowa, a nie chaos prawicy czy lewicy, który ma na celu zniszczenie Unii”. 

sw/ bjn/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil