REKLAMA

Kanadyjski rząd nie będzie finansował międzynarodowych projektów w sektorze paliw kopalnych

2022-12-09 08:06
publikacja
2022-12-09 08:06

Z początkiem 2023 roku rząd Kanady przestanie finansować międzynarodowe projekty związane z paliwami kopalnymi, czyli wydobyciem ropy naftowej, gazu i węgla – poinformował w czwartek minister zasobów naturalnych Jonathan Wilkinson.

Kanadyjski rząd nie będzie finansował międzynarodowych projektów w sektorze paliw kopalnych
Kanadyjski rząd nie będzie finansował międzynarodowych projektów w sektorze paliw kopalnych
fot. STEPHANE MAHE / / Reuters

Według ministra odpowiednie instrukcje zostaną też przekazane przedstawicielom Kanady w zarządach międzynarodowych banków rozwoju.

Jednocześnie Export Development Canada (EDC), rządowa agencja wspierająca kanadyjski eksport, nie będzie odnawiać istniejącego wsparcia dla projektów w sektorze paliw kopalnych, a pomoc będzie przesuwana do sektora czystych technologii i energii odnawialnych, co oznacza, że zaangażowanie w tego typu projekty wzrośnie z 6,3 mld CAD do 10 mld CAD do 2025 roku.

Władze Kanady zobowiązały się do zakończenia wspierania nowych projektów w sektorze paliw kopalnych podczas ubiegłorocznej konferencji COP26 w Glasgow, podobnie jak 38 innych krajów i instytucji.

W komunikacie ministra Wilkinsona zastrzeżono, że nowe zasady nie dotyczą krajowego sektora, jednak rząd chce odejść od budżetowego wsparcia i „zobowiązuje się do zakończenia dodatkowych istotnych subsydiów dla sektora paliw kopalnych” w pierwszych miesiącach 2023 roku. Szybsze zakończenie subwencji dla sektora paliw kopalnych, jeszcze w 2023 roku, a nie jak wcześniej planowano w 2025, premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział 21 listopada.

Według raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w 2020 roku na całym świecie subsydia dla sektora paliw kopalnych wyniosły 5,9 bln USD. Szacowano wówczas, że 92 proc. to subsydia pośrednie, takie jak niedoszacowane koszty środowiskowe i niezapłacone podatki. Rok wcześniej MFW wyliczał, że subsydia dla sektora paliw kopalnych kosztowały każdego Kanadyjczyka średnio 1650 CAD w 2015 roku.

Zgodnie z opublikowanym w listopadzie raportem Oil Change International, międzynarodowej organizacji specjalizującej się w badaniu sektora naftowego i gazowego, Kanada w latach 2019–2021 subwencjonowała projekty firm sektora paliw kopalnych w wysokości do 8,5 mld USD rocznie, a wśród krajów G20 tylko Japonia wydaje więcej, 10,6 mld USD rocznie.

Z Toronto Anna Lach (PAP)

lach/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (1)

dodaj komentarz
aszkenazyjski
Jak myslisz lewacki .., czy US swojej czapce na to pozwoli.

Lewaki to oderwane od rzeczywistosci ....

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki