REKLAMA

Kanadyjczycy chętnie wspierają działalność małych firm

2012-08-12 07:51
publikacja
2012-08-12 07:51

KZA) - 94 proc. Kanadyjczyków uważa, że małe firmy odgrywają kluczową rolę we wzroście gospodarczym i chętnie je wspiera, korzystając z ich usług - wynika z najnowszego badania ośrodka Ipsos Reid.

Z badania, które firma Ipsos Reid przeprowadziła dla największego kanadyjskiego banku, Royal Bank of Canada (RBC) wynika też, że małe firmy są postrzegane przez aż 88 proc. badanych, jako najważniejsi twórcy nowych miejsc pracy. Z ponad 1,13 mln kanadyjskich firm 98 proc. to firmy małe.

Kanadyjczycy aktywnie głosują swoimi pieniędzmi za działalnością małych przedsiębiorstw. 61 proc. badanych jest skłonnych płacić więcej za usługi i produkty dostarczane przez małe firmy działające na terenie ich lokalnej społeczności. 83 proc. wspiera lokalne małe firmy prowadząc z nimi interesy lub promując. Robią to bardzo świadomie - 72 proc. spośród tych, którzy wspierają przedsiębiorstwa działające po sąsiedzku wskazuje, że po prostu popierają "swoich".

Jednak nie jest to wsparcie bezkrytyczne i tylko z tego powodu, że firmę prowadzą bliżsi czy dalsi sąsiedzi. Okazuje się bowiem, że aż dla 73 proc. ankietowanych podstawą do wspierania lokalnych firm jest nie reklama, lecz dobra opinia, którą można usłyszeć o ich działalności.

W prowincji Ontario, najludniejszej prowincji Kanady, aż 98 proc. firm to firmy mikro i małe, zatrudniające poniżej 100 osób. Pracuje w nich 2,9 mln Ontaryjczyków na ponad 12,8 mln mieszkańców Ontario (dane ze spisu powszechnego z 2011 r.).

Te liczby to skutek przepisów przyjaznych dla biznesu. Jeśli ktoś chce założyć firmę, wystarczy sprawdzenie czy już nie zarejestrowano firmy pod taką samą nazwą (dostępne nie tylko w centrach, gdzie można zarejestrować swoje przedsiębiorstwo, lecz także w Internecie - koszt najprostszego raportu to 8 dolarów kanadyjskich) i wypełnienie krótkiego formularza. Rejestracja jest tania (kilkadziesiąt dolarów, najtaniej przez Internet) i natychmiastowa. Nie trzeba rejestrować się w żadnym odpowiedniku polskiego ZUS czy NFZ.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest wliczona w podatki, więc z racji prowadzenia firmy nic się dodatkowo nie płaci. Z kolei, jeśli przychody nie przekraczają 30 tys. dolarów kanadyjskich w minionych czterech kwartałach, nie jest się zobowiązanym do doliczania do cen towarów czy usług kanadyjskiego VAT, czyli Harmonized Sales Tax i nie trzeba się rejestrować, jako poborca HST. Jego wysokość i struktura zależy od prowincji, w Ontario jest to 13 proc.

Według rankingu Banku Światowego "Doing business" z 2012 r., Kanada jest na 13 miejscu wśród 183 klasyfikowanych krajów pod względem łatwości prowadzenia firmy, na 3 miejscu pod względem łatwości założenia firmy i na 8 miejscu, jeśli chodzi o płacenie podatków. W efekcie, jak wynika z danych Industry Canada (ministerstwo przemysłu), ponad 48 proc. pracujących Kanadyjczyków (ponad 5,1 mln) znajduje zatrudnienie w sektorze najmniejszych firm. Widać to także w mikroskali. Wśród kilkunastu rodzin sąsiadów, z którymi rozmawiała korespondentka PAP, przynajmniej jedna z osób pracujących w rodzinie prowadzi własną działalność lub pracuje w małej firmie.(PAP)

lach/ mki/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki