REKLAMA

Źródło: Kanada zadeklaruje przekazanie do 100 mln dawek szczepionki uboższym krajom

2021-06-11 18:35
publikacja
2021-06-11 18:35
Źródło: Kanada zadeklaruje przekazanie do 100 mln dawek szczepionki uboższym krajom
Źródło: Kanada zadeklaruje przekazanie do 100 mln dawek szczepionki uboższym krajom
fot. Ekaterina 1525 / / Shutterstock

Kanada zobowiąże się do przekazania uboższym krajom do 100 milionów dawek szczepionki przeciw Covid-19 - wynika z nieoficjalnej zapowiedzi źródła rządowego podczas rozpoczętego w piątek szczytu G7 w Carbis Bay w Wielkiej Brytanii.

Liczba ta ma zawierać wcześniejsze zobowiązanie Kanady wobec mechanizmu COVAX; nie wiadomo na razie, jaka część pochodzić będzie z nowej puli.

Oficjalna deklaracja spodziewana jest podczas szczytu G7 jako kanadyjski wkład w grupową inicjatywę przekazania ubogim krajom co najmniej 1 miliarda dawek szczepionek.

Podobne zobowiązanie padło w czwartek z ust premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, który powiedział, że w ciągu najbliższego roku Londyn przekaże uboższym krajom 100 mln nadwyżkowych dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Z kolei prezydent USA Joe Biden zapowiedział w czwartek, że Stany Zjednoczone kupią 500 mln dawek szczepionek firmy Pfizer i przekażą je za pośrednictwem programu COVAX biedniejszym krajom (w tym 200 mln do końca tego roku).

Ottawa była ostatnio krytykowana przez organizacje humanitarne za brak inicjatywy w sprawie podzielenia się zapasami szczepionki z biedniejszymi krajami. Krytykowana była również za sprzeciw wobec propozycji Indii i RPA w sprawie tymczasowego zniesienia ochrony patentowej na szczepionki przeciw Covid-19. Propozycję tę poparł w czwartek Parlament Europejski, a wcześniej prezydent USA Joe Biden.

Jak przypomina publiczny kanadyjski nadawca CBC, jeszcze w zeszłym tygodniu minister ds. rozwoju międzynarodowego Karina Gould powiedziała senackiej komisji, że obecnie Kanada nie posiada nadwyżek szczepionki, którymi mogłaby się podzielić.(PAP)

ami/ akl/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki