Kanada: PKB spadł prawie o 20 proc. z powodu koronawirusa

2020-06-30 22:01
publikacja
2020-06-30 22:01
fot. GagliardiPhotography / Shutterstock

Kanadyjski PKB spadł w kwietniu o 11,6 proc., w marcu o 7,5 proc., co oznacza, że z powodu ograniczeń wynikających z pandemii koronawirusa gospodarka Kanady skurczyła się prawie o jedną piątą – podał we wtorek w komunikacie kanadyjski urząd statystyczny.

Urząd przypomniał, że kwiecień był pierwszym pełnym miesiącem obowiązywania restrykcji. To największy miesięczny spadek w danych statystycznych na temat PKB w Kanadzie od 1961 roku. Każdy z 20 sektorów gospodarki analizowanych przez statystyków zanotował spadki.

Statystycy podali też skalę wpływu ograniczeń i restrykcji, wprowadzonych podczas pandemii, na różne branże. Na przykład - sektor produkcji zanotował spadek o średnio 22,5 proc., w tym produkcja samochodów spadła o 97,7 proc. w kwietniu. Produkcja części samochodowych spadła o 86,4 proc. Budownictwo, które jest jedną z najważniejszych branż kanadyjskiej gospodarki, spadło średnio o 22,9 proc. Usługi restauracyjne i hotelarskie zanotowały spadek o 42,4 proc. w kwietniu, po spadku w marcu o 37,1 proc.

Prawie 23-procentowy spadek wystąpił w branży sprzedaży detalicznej. W sektorze handlu dobrze poradzili sobie tylko sprzedawcy w internecie. Ze względu na zamknięcie sklepów sprzedaż online wzrosła o 17,3 proc.

Nieoczekiwanie spadła też produkcja w sektorze żywności, który jeszcze w marcu notował wzrosty. Jednak w kwietniu produkcja spadła o 12,8 proc., z powodu czasowych zamknięć rzeźni i zakładów pakowania mięsa, związanych z dużą liczbą zachorowań wśród pracowników.

Najmniej ucierpiały w kwietniu usługi finansowe i ubezpieczeniowe, notując średni spadek o 1 proc.

Rząd Kanady od połowy marca wprowadzał liczne programy pomocowe. Według danych przedstawionych w połowie czerwca przez Parliamentary Budget Officer (PBO – parlamentarny urząd analizujący wykonanie budżetu), wydatki rządu na programy pomocowe szacowane są na 169,2 mld dolarów kanadyjskich (CAD). PBO prognozuje spadek PKB Kanady w tym roku o 6,8 proc., wzrost deficytu budżetowego do 256 mld CAD i szacuje, że dług publiczny wyniesie w bieżącym roku budżetowym 44,4 proc. PKB, podczas gdy w roku budżetowym 2019/2020 - 30,6 proc. PKB.

W drugim akapicie komunikatu Statistics Canada napisał: „wstępne dane wskazują około 3 proc. wzrostu PKB w maju (…) w miarę jak stopniowo powraca działalność”. Oficjalne dane za maj będą podane 31 lipca.

z Toronto Anna Lach (PAP)

lach/ fit/ mal/

Źródło:PAP
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (1)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Lockdown był wielkim błędem. 20% spadek PKB (a to przecież nie koniec) z pewnością pozabija Kanadyjczyków na wiele innych sposobów.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki