REKLAMA

Kamiński: Zagrożenie na tyle poważne, że potrzebne środki nadzwyczajne

2016-03-24 13:09
publikacja
2016-03-24 13:09

Zagrożenie jest na tyle poważne, że musimy sięgnąć do środków nadzwyczajnych - tak o projekcie ustawy antyterrorystycznej powiedział koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Projekt umożliwi m.in. całodobowe prowadzenie rewizji czy zatrzymanie podejrzewanego o terroryzm nawet na 14 dni.

fot. Tomasz Adamowicz / / FORUM

Na specjalnej konferencji prasowej minister Kamiński oświadczył, że opinia publiczna pozna projekt, gdy będzie już ukończony, czyli mniej więcej za tydzień - obecnie trwają ostatnie prace redakcyjne. "Przepisy umożliwią skuteczne, ale przede wszystkim szybkie działanie. Celem terrorystów jest w tej chwili zwykły człowiek i musimy z tego wyciągnąć konsekwencje" - powiedział Kamiński, zapewniając, że "państwo polskie nie może być i nie będzie bezradne wobec współczesnych zagrożeń".

Jak podkreślił, wiodącą rolę w zwalczaniu terroryzmu będzie mieć ABW, która ma koordynować działania operacyjno-śledcze i analityczne. Kamiński zapowiedział wzmocnienie Centrum Antyterrorystycznego ABW, dając mu - w drodze teletransmisji - dostęp do wszystkich dostępnych baz danych.

"Chcemy dać szefowi ABW możliwość wprowadzania kontroli operacyjnej wobec cudzoziemców podejrzewanych o terroryzm - kontrola operacyjna będzie mogła być prowadzona bez zgody sądu na mocy decyzji szefa ABW nawet przez 3 miesiące" - powiedział.

Zmianie miałyby również ulec zasady funkcjonowania telefonów prepaid, które dziś są anonimowe. Jak powiedział Kamiński, miałby istnieć obowiązek sprzedawania ich tylko za okazaniem dokumentu tożsamości, aby wiedzieć, kto się nimi posługuje, w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa.

Projekt wprowadza też możliwość zatrzymania podejrzewanego o terroryzm nawet na 14 dni - za zgodą sądu. Dziś zatrzymać można na 48 godzin, a na rozpoznanie wniosku o areszt sąd ma dodatkowe 24 godziny; jeśli nie uda się zmieścić w tym terminie, zatrzymany musi być zwolniony. Ustawa antyterrorystyczna pozwoliłaby na to, aby służby miały do 14 dni na postawienie takiej osobie zarzutu.

Wyrażając pragnienie zlikwidowania "różnego typu barier, które pozwolą na skuteczne działanie" zapowiedział, że w projekcie znajduje się też zapis pozwalający na prowadzenie przeszukań i zatrzymań podejrzanych o terroryzm przez całą dobę, bez ograniczeń czasowych między godz. 22 a 6. Dziś rewizje, przeszukania i zatrzymania są możliwe w godzinach od 6 do 22.

Projekt zakłada też uprawnienie MSWiA do natychmiastowego wydalania cudzoziemców stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Wydalony cudzoziemiec mógłby się od tej decyzji odwołać do sądu - ale już przebywając za granicą.

"Dodatkowo w związku z ogłoszeniem konkretnych stopni alarmowych, które będą opisane w ustawie, będzie istniała możliwość zawieszenia imprez masowych i zgromadzeń publicznych, ale to będzie się wiązało z opisaną w ustawie procedurą wprowadzenia stopni alarmowych w sytuacji realnego zagrożenia zamachem terrorystycznym w naszym kraju" powiedział Kamiński. Dodał, że takie zawieszenie imprez masowych będzie miało charakter czasowy "z uwagi na bezpieczeństwo obywateli". Powiedział też, że przewidziano możliwość zamykania przejść granicznych.

Błaszczak: Przyjęte przepisy gwarantują zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom Polski

Mariusz Błaszczak szef MSWiA zapewnił, że przyjęte przepisy "są bardzo precyzyjne, jasne i gwarantują zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom Polski".

"Dziś zespół międzyresortową przyjął roboczą wersję ustawy antyterrorystycznej, również upoważnił zespół do pracy redakcyjno-legislacyjnych. Projekt ustawy zostanie przedstawiony rządowi na początku kwietnia i mam nadzieję, że po debacie parlamentarnej zostanie przyjęty w maju tego roku" - powiedział.

Dodał, że chodzi o to, by przepisy antyterrorystyczne były gotowe przed Światowymi Dniami Młodzieży i szczytem NATO, które odbędą się w lipcu.

Błaszczak poinformował, że projekt ustawy zakłada "lepszą koordynację służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo". "Generalny podział odpowiedzialności można przedstawić w ten sposób, za zapobieganie aktom terrorystycznym odpowiedzialna jest Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, natomiast za reagowanie - służby podległe ministrowi SWiA" - dodał.

Zapewnił, że przepisy są "bardzo precyzyjne, bardzo jasne, gwarantują zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom".

(PAP)

wkt/ mja/ gdyj/ itm/ pru/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (85)

dodaj komentarz
~jebacwladze
Ludzie nie wierzcie tym kłamcom i oszustom.!!!
Te wszystkie zamachy to "false flag", tak jak WTC, które hazarscy mordercy wysadzili podziemnym małym wybuchem atomowym. Robi się to, po to aby Was , każdego zastraszyć, że niby jest niebezpiecznie i zwiększyć władzę nad Wami, pod pozorem zwiększenia Waszego bezpieczeństwa.
Ludzie nie wierzcie tym kłamcom i oszustom.!!!
Te wszystkie zamachy to "false flag", tak jak WTC, które hazarscy mordercy wysadzili podziemnym małym wybuchem atomowym. Robi się to, po to aby Was , każdego zastraszyć, że niby jest niebezpiecznie i zwiększyć władzę nad Wami, pod pozorem zwiększenia Waszego bezpieczeństwa. Pod tym pozorem będą żądali od Was zgody na ograniczenie Waszej wolności. Prawda jest taka, że wolność jest milion razy ważniejsza od bezpieczeństwa. Bo ten świat nigdy nie był bezpieczny i nigdy takim nie będzie. A jak już zgodzicie się na ograniczenia Waszej wolności, to Was tak urządzą, że się rano nie wysracie bez ich wiedzy.
~Rooo
pomysł na business:
Produkcja świńskiej krwi w spray - skutecznie tanio i z zyskiem:P
~jj
Pewnie nadzwyczajne środki są tez konieczne, żeby oponę w samochodzie prezydenta na czas wymienić ?
~dziadek-z-WSI
i co Kaminski tak w ogole ? metadate z komorek chcesz se dla siebie i swoich kolesi sciagac ?
Czy tez bedziesz wysylal stingraye na starych Antonowach w najwiekszych polskich miastach ? ha ha ha
~dziadek-z-WSI
"Celem terrorystów jest w tej chwili zwykły człowiek i musimy z tego wyciągnąć konsekwencje"

O, to tak jak rzadzacych ! Tez mysle ze musimy wyciagnac konsekwencje z tego.........

ps. Zastaniawliscie sie np. kiedys jak policji udaje sie zlapac ludzi ktorzy dzwonia z falszywymi alarmowymi telefonami o bombach
"Celem terrorystów jest w tej chwili zwykły człowiek i musimy z tego wyciągnąć konsekwencje"

O, to tak jak rzadzacych ! Tez mysle ze musimy wyciagnac konsekwencje z tego.........

ps. Zastaniawliscie sie np. kiedys jak policji udaje sie zlapac ludzi ktorzy dzwonia z falszywymi alarmowymi telefonami o bombach itd. ? Zakladam ze ci kolesie nie dzwonia ani z domowych telefonow, ani z telefonow na abonament...Wiec co Pan chrzanisz, panie Kaminski ?
ps2. zloto, bitcoin, kryptografia - i mozecie nam skoczyc.
~LinuxMint_17_3_User
To jednak USA jest do tyłu: Szwedzki parlament przyjął prawo ograniczające długość kredytu hipotecznego do 105 lat. Niektórzy Szwedzi brali kredyty na dom czy mieszkanie, które pod koniec miały spłacać ich wnuki. Szacunki z 2013 roku pokazały, że średni okres udzielonych w Szwecji kredytów hipotecznych, to 140 lat.
~WIELKI_BRAT
Polskie służby przodują w UE w sięganiu po dane telekomunikacyjne obywateli -2 miliony razy, głównie bilingi, chyba nawet nie muszą mieć na to zgody sądu. Cieszę się, że ustawa inwigilacyjna została zaskarżona do TK.
~LinuxMint_17_3_User
Czy już ktoś ma jakieś info. Kiedy w imię walki z terroryzmem zaczną nam wszczepiać chipy pod skórę i w razie potrzeby cię wykasują z systemu a ty z głodu wyzioniesz ducha pod sklepem pełnym wiktuałów?
~kubas
Benjamin Franklin - "Gdy dla tymczasowego bezpieczeństwa zrezygnujemy z podstawowych wolności, nie będziemy mieli ani jednego, ani drugiego."

Powiązane: Terroryzm

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki