Kamery dla policji, drony dla straży pożarnej

Policjanci będą wyposażeni w kamery umieszczane na mundurach, a strażacy otrzymują drony - zapowiedział w środę szef MSWiA Mariusz Błaszczak. W efekcie tych zmian, służby mogą jeszcze szybciej, skuteczniej i bardziej profesjonalnie pomagać - podkreślił.

"Myślę, że do końca roku, a więc w grudniu, kamery już trafią do policjantów w województwach podlaskim i dolnośląskim oraz do garnizonu stołecznego. Rozdzielane będą zgodnie z decyzjami komendantów wojewódzkich, ale już wiem po rozmowach z szefami tych garnizonów, że w pierwszej kolejności będą to policjanci z oddziałów prewencji, oddziałów patrolowych i ruchu drogowego a więc ci policjanci, którzy podejmują najwięcej interwencji w kontakcie z obywatelem" - powiedział dziennikarzom Ciarka.

Jak tłumaczył, policja w ramach pilotażu chce zebrać informacje dotyczące stosowania tego rodzaju sprzętu. "Trudno powiedzieć, ile będzie trwał pilotaż, ale chcemy zebrać informacje zarówno od samych policjantów, którzy będą w nie wyposażeni, jak i ewentualnie od innych osób, tak aby przygotować taką specyfikację, która najbardziej odpowiada policjantom i obywatelom" - powiedział. Jak dodał, docelowo w kamery mają być wyposażeni wszyscy policjanci służb patrolowych, interwencyjnych i ruchu drogowego.

Ciarka poinformował, że nagrania z kamer policja chce wykorzystać w dwojaki sposób: jako dowody dla prokuratury, sądów czy w postępowaniu skargowym oraz do szkoleń.

Zaznaczył, że w krajach, w których policja zastosowała kamery umieszczane na mundurach "ilość skarg na policjantów spadła nawet o 97 proc.". "Widać więc, że jest to narzędzie, które wpływa też na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa samych policjantów, którzy będą coraz rzadziej pomawiani, będą mogli liczyć na przedstawienie, jak rzeczywiście były wykonywane przez nich czynności" - powiedział.

Jako materiał instruktażowy mają służyć nagrania z interwencji przeprowadzonych "w sposób wzorowy". Jeśli będą jakieś uchybienia, których też nie można wykluczyć, wtedy też młodzi policjanci będą się mogli uczyć, jakich błędów unikać" - dodał Ciarka.

Zaznaczył, że część kamerek ma być wyposażona w system GPS, co ma zapewnić bezpieczeństwo funkcjonariuszom. "Aby policjanci, którzy np. utracą łączność z dyżurnym, mogli być zlokalizowani przez kamerki" - wyjaśnił.

Według założeń przetargowych, kamery powinny być przystosowane do nagrywania przy słabym oświetleniu, z zachowaniem parametrów porównywalnych do ludzkiego oka bez doświetlania, a także zapewnić nagrywanie przy oświetleniu ulicznym i wewnątrz budynków. Powinny pracować, w zależności, od jakości nagrania, minimum 8 godzin. Mają być także wyposażone w diodę trybu nagrywania wyraźnie widoczną z zewnątrz. Powinny mieć możliwość nagrywania mowy i eliminacji hałasu tła. Nagrania nie mogą ulec uszkodzeniu w przypadku wyczerpania akumulatora, a po wyczerpaniu pojemości pamięci, kamera nie może nagrywać ponownie. Urządzenia powinny gwarantować pracę w temperaturze od minus 20 do plus 50 stopni Celsjusza. Wskazano także, że kamery muszą mieć bezpieczne, pewne i szybkie mocowanie do ubioru służbowego, zapewniając stabilność kamery także podczas ruchu użytkownika. Nagrania mają być szyfrowane i możliwie do odtworzenia na komputerze z przeznaczonym do tego oprogramowaniem. Policjant użytkujący kamerę nie może edytować i kasować nagrań. Takie uprawnienia będzie miał wyłącznie administrator systemu.

Błaszczak powiedział, że powstają nowoczesne komendy i strażnice, a funkcjonariusze mają do dyspozycji coraz lepszy, nowoczesny sprzęt. W 2017 r., w ramach programu modernizacji, policja kupiła 956 radiowozów, straż pożarna 139 samochodów, BOR 7 samochodów, a straż graniczna - 130 pojazdów.

Poinformował, że w ramach modernizacji, policjanci zostaną wyposażeni w kamery, które będą umieszczone na mundurach. Niedługo będą one wprowadzone pilotażowo w trzech garnizonach policji: stołecznym, dolnośląskim i podlaskim.

"W ciągu jednego dnia policjanci podejmują ok. 15 tys. interwencji, zapis tych kamer będzie służył rozstrzygnięciu sporów, w przypadku, kiedy będziemy mieli do czynienia z uwagami, z ocenami, opiniami dotyczącymi zasadności lub braku zasadności interwencji albo przebiegu interwencji. Kamery posłużą, jako bardzo silny materiał w postępowaniu wyjaśniającym, jako materiał rozstrzygający spory, rozstrzygający to wszystko, co związane jest z zarzutami, z oskarżeniami. Kamery są przykładem rzeczywistej modernizacji służb" - powiedział.

Minister zapewnił, że nowoczesnym sprzętem dysponują również strażacy. "Przykładem jest dron do sprawdzania, czy w płonącym lub grożącym zawaleniem budynku znajdują się ludzie. Dron może być używany do sprawdzania przestrzeni wewnątrz obiektów, w których z różnych względów nie należy wprowadzać ratowników, strażaków. Może być używany w przestrzeniach o niewielkiej kubaturze, do których jest trudny dostęp, takich jak kominy, kanały wentylacyjne, tunele, szyby. Doskonale sprawdza się także przy wykrywaniu rozpoznania w większych pomieszczeniach: piwnicach, korytarzach, klatkach schodowych, parkingach, strefach o ograniczonej widoczności, zakładach przemysłowych itp." - powiedział Błaszczak.

Minister wskazał, że drony m.in. dzięki systemowi świateł diodowych i kamer na światło podczerwone, będą mogły być wykorzystywane do poszukiwań osób w mocno zadymionych pomieszczeniach.

"W efekcie tych wszystkich zmian służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo Polaków mogą jeszcze szybciej, jeszcze skuteczniej i bardziej profesjonalnie pomagać ludziom i to jest właśnie nasz cel" - powiedział minister.

autorzy: Olga Zakolska, Krzysztof Markowski

edytor: Karolina Wichowska

ozk/ krm/ js/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 niepelnosprawny_org

jak długo będą działać takie policyjne "kamery"?...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil