REKLAMA
PILNE

Kalifornijski pożar Alisal rozszerzył się na obszar 3240 hektarów

2021-10-13 03:58
publikacja
2021-10-13 03:58
Kalifornijski pożar Alisal rozszerzył się na obszar 3240 hektarów
Kalifornijski pożar Alisal rozszerzył się na obszar 3240 hektarów
fot. FRED GREAVES / / Reuters

Pożar Alisal szalejący w pobliżu Santa Barbara w Kalifornii we wtorek rozszerzył swój zasięg i ogarnia już powierzchnię blisko 3240 hektarów. Władze wydały ostrzeżenia dla ludności, a w niektórych miejscach także nakazy ewakuacji.

Ogien pojawił się poniedziałek po południu w pobliżu zalewu Alisal. Według amerykańskiego źródła informacji o pożarach, InciWeb, we wtorek nie udało się w żaden sposób ograniczyć żywiołu.

"Ogień płonie w gęstych zaroślach, jest podsycany przez silny wiatr i rośnie w szybkim tempie" – wskazano w raporcie InciWeb.

CNN podała, że wiatr wieje z prędkością 48-56 km na godzinę, a w porywach do 112,6 km/h. Ogień zagraża co najmniej 100 budynkom.

"Wietrzna pogoda zmusiła wszystkie załogi samolotów gaśniczych skierowanych do walki z pożarem do pozostania na ziemi. Warunki są zbyt niebezpieczne do latania” – wyjaśniła CNN cytując lokalne służby.

Biuro szeryfa hrabstwa Santa Barbara podało, że płomienie spowodowały zamknięcie części słynnej autostrady 101. W walce żywiołem uczestniczy co najmniej 600 strażaków.

"Nakaz ewakuacji obowiązuje mieszkańców kanionu Refugio, w tym Arroyo Hondo, Tajiguas i Arroyo Quemada. Rozszerzył się m.in. na El Capitan State Park i El Capitan Campground. (…) Ostrzeżeniem przed silnym wiatrem objęto znaczną część hrabstwa Santa Barbara" – poinformowała we wtorek telewizja CNN.

Alisal to kolejne wyzwanie dla zmagającej się z dziesiątkiem innych pożarów Kalifornii. "Największym jest ogromny pożar Dixie, który od momentu wybuchu 13 lipca strawił już prawie 404,6 tys. hektarów lasów i zarośli. Jest opanowany teraz w 94 proc. Ogółem w tym roku w całym stanie doszło do 7883 pożarów, które wypaliły ponad milion hektarów" - ocenia Kalifornijski Departament Leśnictwa i Ochrony Przeciwpożarowej (Cal Fire).

CNN zwraca uwagę, że warunki sprzyjające powstawaniu pożarów w Kalifornii stworzyły zmiany klimatyczne, w tym wyższe temperatury przy obniżonej wilgotności. Skutkuje to wysuszeniem roślinności.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Niebezpieczne żywioły

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki