Kalifornia uderza w Ubera i Lyfta

Działające poprzez mobilne aplikacje w branży transportowej firmy Uber i Lyft zapowiedziały, że przeciwstawią się uchwalonej w środę przez stanowy parlament Kalifornii ustawie, ograniczającej możliwości zatrudniania pracowników jako samodzielnych przedsiębiorców.

(fot. Tyrone Siu / Reuters)

Demokratyczny gubernator Kalifornii Gavin Newsom zapowiedział, że podpisze tę ustawę. W obu izbach kalifornijskiego parlamentu Republikanie są całkowicie zdominowani przez Demokratów.

Ustawa określa trzy warunki uzyskania statusu samodzielnego przedsiębiorcy, wobec którego pracodawca nie musi przestrzegać przepisów dotyczących płacy minimalnej i ubezpieczenia emerytalnego oraz zdrowotnego. Status taki będzie dostępny tylko dla osób, które nie podlegają kontroli firmy, wykonują pracę nietypową dla jej podstawowej działalności i zajmują się przedsiębiorczością o takim samym charakterze jak świadczona praca.

W Kalifornii z aplikacji Lyft korzysta 325 tys. kierowców, większość z nich dorabia w ten sposób do pensji, inkasując od 9 do 16 dolarów za godzinę. Dla porównania aktualna federalna stawka minimalna wynosi 11 dolarów za godzinę.

Zdaniem ekonomistów, nadanie z dniem 1 stycznia kierowcom korzystającym z aplikacji Ubera i Lyfta statusu normalnych pracowników doprowadzi do wzrostu ceny przeciętnego przejazdu o 30 proc.

„Wkrótce kierowcy będą musieli pracować na zmiany, działać na określonym terenie i używać tylko jednej aplikacji mobilnej” - napisał Lyft w komunikacie do kierowców, którzy z reguły korzystają z aplikacji kilku firm, by pozyskać jak najwięcej klientów.

Aplikacje na razie nie przynoszą zysków swym właścicielom. Strata netto Ubera za 2018 rok wyniosła 1,8 mld dolarów, a Lyfta ponad 900 mln dolarów bez perspektyw na szybką poprawę sytuacji.

Jeśli Newsom podpisze ustawę, będzie to miało znaczny wpływ na toczące się w całym państwie spory wokół prawnej koncepcji pracy zarobkowej. Demokratyczny gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo wyraził już swe zainteresowanie modelem kalifornijskim, a niemal wszyscy politycy ubiegający się o kandydaturę Partii Demokratycznej w przyszłorocznych wyborach prezydenckich proponują podobne rozwiązania na szczeblu federalnym.

Uber i Lyft wsparły już kwotą 60 mln dolarów komitet na rzecz zorganizowania w Kalifornii wraz z wyborami prezydenckimi referendum w sprawie kontrowersyjnej ustawy.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

tzach/ dmi/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil