REKLAMA

Kaczyński: Rząd PiS pamięta o rolnikach, ale nie da się zrekompensować wszystkich strat

2022-06-25 15:34
publikacja
2022-06-25 15:34
Kaczyński: Rząd PiS pamięta o rolnikach, ale nie da się zrekompensować wszystkich strat
Kaczyński: Rząd PiS pamięta o rolnikach, ale nie da się zrekompensować wszystkich strat
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Rząd PiS pamięta o rolnikach, ale nie da się zrekompensować wszystkim wszystkich strat - odpowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński na pytanie o braki w rekompensatach dla rolników za straty poniesione w pandemii. Dodał, że ogromna większość gospodarstw rolnych w Polsce uzyskuje już europejski poziom dopłat.

W sobotę w Toruniu lider PiS pytany był o brak wsparcia dla dużych producentów trzody chlewnej, którzy z nie otrzymali rekompensat za straty wywołane pandemią. Jak zapewnił Kaczyński, rząd PiS pamięta o rolnikach. "Zaczęliśmy od ochrony ziemi, a teraz kończymy obniżką VAT-u na paliwa, nawozy i zwiększoną dopłatą do paliwa rolniczego, oraz dopłatą do zakupu węgla" - wymienił.

Dodał, że rekompensowane było bardzo dużo strat wywołanych pandemią. "W dwóch tarczach (antycovidowych - PAP) poszło na to 200 mld zł i udało się uratować ogromną liczbę miejsc pracy, udało się uratować wzrost (gospodarczy - PAP)" - podkreślił.

Kaczyński zwrócił uwagę na problem wysokiej inflacji, która budzi największe emocje. W opinii szefa PiS wynika ona z dwóch rzeczy: z działań w czasie epidemii w celu ratowania firm i miejsc pracy, które jak wyjaśnił, odpowiadają za ok. 6 proc. inflacji; z wzrostu cen surowców w związku z wojną Putina.

Szef PiS dodał, że nie da się wszystkiego zrekompensować wszystkim. "Robimy co się da dla Polski i chcemy robić więcej" - zaznaczył.

Przypomniał, że z budżetu UE na polskie rolnictwo idzie 150 mld zł, czyli na każdy uprawiany hektar ziemi w Polsce idzie ok. 11 tys. zł dopłat. "To nie jest mało. Ogromna większość gospodarstw w Polsce, poza tymi największymi, uzyskuje już poziom europejski, albo nawet wyższy pod względem wartości dopłat" - powiedział prezes PiS.

"Staramy się i dotrzymujemy słowa (...), wszystkich traktujemy równo" - zapewnił Kaczyński.

Zwrócił uwagę, że na przestrzeni lat dochód rozporządzalny w przeciętnym gospodarstwie na wsi mocno wzrósł i prawie się zrównał z dochodem w mieście. "Prawdopodobnie w najbliższych latach całkowicie się zrównają, a może na wsi, ten dochód będzie większy" - dodał. (PAP)

lgs/ rau/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
PIS pamięta o rolnikach ale tylko przed wyborami.

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki