Kaczyński o słowach szefa MSZ Niemiec dot. reparacji: To próba wykręcania się Niemców

To są słowa, które są próbą wykręcania się Niemców od tego, co jest aktem sprawiedliwości - tak prezes PiS Jarosław Kaczyński skomentował wypowiedź szefa MSZ Niemiec Sigmara Gabriela dot. polskich roszczeń reparacyjnych. Przed nami pewnie długa walka, mam nadzieję, że zwycięska - podkreślił.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

W sobotę niemiecki tygodnik "Der Spiegel" poinformował, że minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel odrzucił polskie roszczenia reparacyjne za zniszczenia dokonane przez Niemcy w Polsce w czasie drugiej wojny światowej.

"Roszczenia reparacyjne byłyby próbą pogorszenia bliskich i dobrych relacji, jakie przez lata rozwinęły się między Niemcami a Polską" - powiedział Gabriel cytowany przez "Spiegla".

Kaczyńskiego ocenił w poniedziałek w rozmowie z dziennikarzami, że słowa Gabriela "są próbą wykręcania się Niemców od tego, co jest aktem sprawiedliwości".

"Jeżeli dojdzie do wypłacenia tych reparacji, to będzie to po prostu akt sprawiedliwości" - dodał prezes PiS. Według Kaczyńskiego "Niemcy nie chcą płacić". "Przed nami pewnie długa walka, mam nadzieję, że zwycięska" - podkreślił prezes PiS.

Według Gabriela niemiecki rząd powinien obecnie, jego zdaniem, "zachować spokój". Polityk SPD zaznaczył, że relacje między Polską a Republiką Federalną nigdy nie były lepsze, a ludzie sobie bliżsi, niż teraz. "Chcemy, aby tak było nadal" - powiedział Gabriel.

Podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy szef PiS Jarosław Kaczyński wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne straty wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś".

Zgodnie z ekspertyzą Biura Analiz Sejmowych w sprawie reparacji wojennych, zasadne jest twierdzenie, że Polsce przysługują od Niemiec roszczenia odszkodowawcze.

Natomiast z opublikowanej wcześniej opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika, że polskie roszczenia reparacyjne są bezzasadne.

Szef MSZ Witold Waszczykowski odnosząc się w rozmowie z PAP do reparacji od Niemiec, ocenił, że "kiedy będziemy mieli jasność, co do kwestii prawnej, strat ludzkich, gospodarczych, to trzeba będzie te elementy osadzić w pewnym kontekście bieżącej polityki międzynarodowej, bilateralnej polityki polsko-niemieckiej i to wymaga decyzji daleko wykraczającej poza MSZ".

Jak podkreślił, "potrzeba więcej analiz, ponieważ różne decyzje były podejmowane w różnych sytuacjach, np. te z 1953 r. Mieliśmy wtedy do czynienia z zupełnie inną Polską, pytanie, czy suwerenną, czy decyzje były też suwerennie podejmowane w NRD, czy też w obu przypadkach nie podjęto ich pod wpływem dominacji w tej części Europy Związku Sowieckiego".

Według ministra spraw zagranicznych "to są liczne wątpliwości, które mogą prowadzić do pytania, czy taka decyzja w ogóle została podjęta, czy ma jakąś wartość w prawie międzynarodowym". (PAP)

mro/ rbk/ hgt/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 14 ajwaj

Ciekawe :)
Temat Kaczynski = nowe NIKi tylko do tego :) Ile panstwowej kasy na to idzie ???

Wyjasnijcie znawcy PISa - kto ma "rózowe teczki"-Wikipedia gejów PRL, tzn. który z "niezatapialnych" Kaczynskiego i kto dal wille i ZA CO na Zoliborzu Kaczynskim, kiedy Polacy glodni i brudni w piwnicach ruin walczyli o przezycie :) I czemu SB "opozycjoniscie" nic nie robili :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 9 waldkowski

Trolujesz na durny temat bo niemiaszki boją się polskich odszkodowań.

! Odpowiedz
11 6 ajwaj odpowiada waldkowski

Kaczynski i ska zrobili z PL wyizolowanej miedzynarodowo - PL wyizolowana i smieszna

Odpowiesz na w/w ?

! Odpowiedz
14 28 demoniczny

Reparacje powinny być przyznane i wypłacone już dawno temu. Nikt nie zaprzeczy historii. Mieliśmy najgorszą sytuację ze wszystkich uczestników wojny. Rozpoczęta na naszym terenie, a zakończona najpóźniej, w dodatku za żelazną kurtyną....

Jeśli ktoś z Was sądzi, że my jako nowe pokolenie, które fizycznie nie przecierpiało wojny, uważa, że reparacje nam się nie należą... to chcę Was uświadomić moi drodzy, że dzisiejsze życie wyglądało by znacznie lepiej i na wyższym poziomie gdyby nie wojna. Z pewnością bylibyśmy bardziej konkurencyjni od przykładowo gospodarki Francji.

Jest to temat delikatny, jednak sądzę, że pod wieloma względami realny. Weźcie pod uwagę, jak ostatnimi czasy jesteśmy naciskani przez zachodnią UE, sami zacznijmy naciskać na ważne dla nas kwestie, a nie tylko wykonujmy posłusznie ich decyzje, prosto z Brukseli.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 27 waldkowski

Wg TVN i trolii poniżej zasada jest prosta. Niemcy co jakiś czas na modują, gwałcą i eksperymentują na naszych dzieciach by potem dostać pomoc (plan Marshalla) , a my im wybaczamy za darmo i boimy się wspomnieć o odszkodowaniach. Tylko kret,tyn boi się bajek o jakimś oddawaniu Wrocławia.

! Odpowiedz
27 24 sztos1

Kaczyński jako potomek współpracowników UB powinien być pozbawiony pięknej willi na ŻOLIBORZU w której bezprawnie pomieszkuje a która została ukradziona polskiej rodzinie przez UB i darowana Rajmundowi .

! Odpowiedz
36 41 kolumb1234

Smoleńsk się kończy to trzeba wkręcać naród w jakieś reparacje wojenne

! Odpowiedz
24 31 trooper

PIS to typ partii, która aby istnieć musi mieć wroga. Na obronie przed wrogiem opiera się cała retoryka tej partii. O my naród ucieśniony, wolimy być biedni ale wolni niż bogaci ale pod butem wroga itp itd. Tak jak mówisz, Smoleńsk się kończy, to trzeba odgrzebać jakiegoś starego kotleta, w tym momencie Niemcy wydają się najlepszym wrogiem ze względu na historię.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
41 42 tindala


Wystąpienie o odszkodowanie może mieć znakomity skutek propagandowy i edukacyjny.
Może pomóc zakończyć sprawę Polskich Obozów Koncentracyjnych i mylenia przez niemieckich polityków Powstania w Gettcie Warszawskim z Powstaniem W.arszawskim. Niemcy są bezwzględni wobec krnąbrnych vide upodlenie Grecji, ale nader czuli na tle swego imagu. Przypomnienie faktów historycznych dobrze im zrobi. Dopiero co palili ludźmi w piecach i kradli babom pierzyny a dzisiaj robią za sumienie Europy.Ale jeżeli miqałoby do tego dojść to nie może to być utrzymane w tonie histeryczno patriotycznym. Może by wynająć jakąś wielką agencję reklamową - owszem kosztuje ale i może dotrzeć z przekazem dalej niż na Jasną Górę i prowincjonalne Dożynki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
64 45 trooper

Kaczyński, kończ Pan, wstydu oszczędź. Cała Europa się znas śmieje, tylko czy to śmieszne czy raczej tragiczne?

! Odpowiedz