Kaczyński: chcemy, by rodzina płaciła cenę biletu za udział w locie służbowym polityka

Zwróciłem się do ministra obrony narodowej, szefa KPRM, a poproszę także prezydenta, by stworzyć przepisy regulujące loty służbowe; chcemy, żeby w sytuacjach nieformalnych, gdy rodzina korzysta z przelotu, płacono cenę biletu rejsowego - poinformował PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

W zeszłym tygodniu Radio Zet podało, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. Po tych informacjach w poniedziałek dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka poinformował, że Kuchciński wpłacił 5 tys. zł na Klinikę Budzik działającą przy Centrum Zdrowia Dziecka oraz 10 tys. zł na Caritas Polska w zamian za 23 loty samolotem rządowym.

"Marszałek Marek Kuchciński wykonał gest, którego oczekiwaliśmy od niego, czyli wpłacił 15 tys. zł na cele charytatywne. Natomiast jeśli chodzi o całość problemu, to uważamy, że trzeba się liczyć z oczekiwaniami społecznymi i w związku z tym zwróciłem się do ministra obrony i szefa Kancelarii Premiera, bo tutaj mogę działać tylko jako szef partii, ale poproszę o to także prezydenta, żeby zwrócił się do szefa swojej kancelarii, aby odpowiednie przepisy regulujące te sprawy zostały stworzone" - powiedział prezes PiS.

"Czyli żeby poza lotami służbowymi, jak w przypadku, gdy prezydent leci z pierwszą damą, w tych innych, nieformalnych okolicznościach, kiedy to rodzina korzysta z przelotu, żeby odpowiednia kwota o wartości ceny biletów rejsowych była płacona. Trzeba też stworzyć odpowiednie podstawy prawne, żeby te pieniądze mogły być przyjmowane" - dodał Kaczyński.

Prezes PiS podkreślił, że kwestia ta dotyczy wewnętrznych aktów prawnych poszczególnych kancelarii i MON, dlatego - jak dodał - "nie będzie chyba potrzebna do tego ustawa".

"Trzeba też stworzyć odpowiednie podstawy prawne, żeby te pieniądze mogły być przyjmowane. W tej chwili takich podstaw nie ma, więc to będzie zabieg mający stosunkowo skomplikowane aspekty prawne, ale z całą pewnością do przeprowadzenia, jeśli prezydent do tego się też przychyli, ale to już będzie jego decyzja i na to nie mamy wpływu" - mówił Kaczyński.

"Nie będzie chyba potrzebna do tego ustawa, bo to są akty wewnętrzne poszczególnych kancelarii oraz Ministerstwa Obrony. Te pieniądze będzie trzeba jednak jakoś przyjmować, więc być może pojawi się też konieczność nowelizacji którejś z ustaw dotyczących finansów publicznych" - zaznaczył.

Kaczyński zadeklarował, że PiS chce uregulować kwestię lotów służbowych w taki sposób, "w jaki oczekuje tego opinia publiczna".

"Chcemy, żeby to było uporządkowane w taki sposób, w jaki oczekuje opinia publiczna. Trzeba się liczyć z opinią publiczną, to istotny aspekt demokracji, ale podkreślam, że marszałek nie uczynił niczego, co byłoby sprzeczne z prawem albo z praktykami, które miały miejsce poprzednio. Były w przeszłości dalekie loty, za poprzednich rządów, które miały pozór lotów służbowych, a w praktyce były to loty turystyczne" - powiedział.

"Jeżeli chodzi o przeszłość, to dobrze pamiętam, jak to wyglądało, kiedy byłem szefem kancelarii prezydenta Lecha Wałęsy. Prezydent latał z dużą świtą ludzi, tam i z powrotem, i to niemalże co tydzień. Były odpowiednie instrukcje dotyczące takich lotów i te instrukcje obowiązywały w dalszym ciągu" - dodał prezes PiS.

Karczewski:: Inicjatywa prezesa PiS słuszna

Karczewski pytany we wtorek w radiowej Jedynce, kiedy można spodziewać się rozpoczęcia prac nad zmianami regulującymi kwestię lotów, odpowiedział: "Myślę, że szybko". "Jak zwykle prezes w sytuacji, która wymagała takiej reakcji, zareagował, bardzo słusznie" - ocenił marszałek Senatu.

Jak zaznaczył, po uregulowaniu przepisów sprawa lotów będzie jasna dla wszystkich zainteresowanych stron - i dla polityków, ale też i dla opinii publicznej. "Nie będzie żadnych niedomówień" - podkreślił. "Wpłata pana marszałka Kuchcińskiego, mam nadzieję, że kończy już temat i mamy ten temat po prostu za sobą" - dodał.

Kwestia lotów Kuchcińskiego była krytykowana przez polityków PO, którzy chcą, by marszałek Sejmu przedstawił szczegóły lotów rządowym samolotem, kiedy na pokładzie byli jego bliscy: ile było takich lotów i kto brał w nich udział. Zdaniem posłów PO decyzja o wpłaceniu 15 tys. zł na cele charytatywne jest niewystarczająca. Ponadto w piątek, w związku z doniesieniami o lotach marszałka Sejmu i jego rodziny, klub parlamentarny PO-KO złożył wniosek o odwołanie Kuchcińskiego z funkcji; kandydatką klubu na objęcie stanowiska marszałka Izby jest jej obecna wicemarszałek, Małgorzata Kidawa-Błońska. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ eaw/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 3 khh

Kolejne klamstwo. Wcale nie chcecie, tylko te "niemieckie szczujnie" znowu rozdmuchaly i trzeba cos nalgac ciemnemu elektoratowi...

! Odpowiedz
10 1 marianpazdzioch

Ludzie w swej masie są strasznie głupi. Oburzają się na przysłowiowe ośmiorniczki za 30 zł, a jak im się wyciąga grube tysiące w podatkach to wporzo.

! Odpowiedz
24 22 histeryk

Gdyby to nie wyszło to lataliby dalej na nasz koszt i Jarosław Kaczyński nie miał by nic przeciwko temu. Pazerność plus.

! Odpowiedz
26 6 search

POciesza mnie to ze TROlejbusy PIS tez oddasza 15% swoich oszczednosci z OFE na programy i propagande +. A ja cale szczescie to tego juz nie doloze , ale za to wasze dziecioki na moja emeryture i 13 itp juz tak beda sie zrzucac.

! Odpowiedz
42 15 ajwaj

""Kaczyński: chcemy, by rodzina płaciła cenę biletu za udział w locie służbowym polityka""

- uczciwy jak kazda PISa.
Tzn. do tej pory i jeszcze nie chcieli by czlonki rodzin placily za udzial w locie sluzbowym "polityków" PISy :)
I tak od 30 lat Magdalenki to juz mld. zl

! Odpowiedz
4 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 4 (usunięty) odpowiada (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
28 7 search odpowiada (usunięty)

Tobie tez kaczynski zabierze 15% z OFE w ramach oplaty, wyjatkiem nie bedziesz nawet jak bedziesz PIS trolejbusem. To ze ogrodnik w padl to jest czubek gory lodowej, gdyby nie radio Z to proceder by sie wspaniale rozwijal. Wystarczy nie krasc.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil