REKLAMA

Kaczyński: Walczymy z inflacją nie poprzez wzrost bezrobocia i spadek dochodów

2022-10-04 16:28
publikacja
2022-10-04 16:28

Robimy wszystko, by walczyć z inflacją, ale nie tą najprostszą metodą, czyli poprzez schładzanie gospodarki; chcemy oszczędzić społeczeństwu wzrostu bezrobocia i spadku dochodów - powiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński: Walczymy z inflacją nie poprzez wzrost bezrobocia i spadek dochodów
Kaczyński: Walczymy z inflacją nie poprzez wzrost bezrobocia i spadek dochodów
fot. Jacek Szydlowski / / FORUM

W wywiadzie w Programie Pierwszym Polskiego Radia i Polskim Radiu 24 prezes PiS podkreślił, że inflacja jest dziś zjawiskiem o charakterze światowym, a walka z nią jest ogromnie trudna. "My przyjęliśmy w tej walce takie założenie: nie chcemy doprowadzić w Polsce do tego, by już po raz czwarty od 1989 roku społeczeństwo przeżyło kryzys wielkiego bezrobocia, spadku dochodów (...) Najpierw była pierwsza reforma Balcerowicza, później schładzanie gospodarki na przełomie lat 90. i 2000. i później skutki kryzysu, który wybuchł w 2008 roku" - powiedział Kaczyński.

"Robimy wszystko, by walczyć z inflacją nie tą najprostszą metodą, czyli schładzaniem gospodarki - wtedy będziemy mieli bezrobocie, rynek pracodawcy, skutki płacowe, ale w drugą stronę, bo do tej pory płace ciągle rosły. Robimy to inaczej. Chcemy to oszczędzić społeczeństwu" - wskazał. Ta sinusoida, że jest lepiej, potem gorzej, powinna się skończyć" - dodał.

Pytany, kiedy inflacja może zacząć spadać, prezes PiS zauważył, że pojawiają się coraz to nowe czynniki. "Teraz tym czynnikiem jest wojna, zaostrzenie działań rosyjskich, aneksja, pogróżki związane z bronią nuklearną. To wszystko tworzy inną sytuację niż jeszcze na przykład dwa tygodnie temu. Dwa tygodnie temu było dosyć łatwo, chociaż nie oznacza, że bardzo łatwo, przewidzieć, że ta inflacja w kolejnych kwartałach będzie powolutku spadała. Dziś nie mogę odpowiedzieć w sposób, który jest racjonalny, bo te czynniki wojenne, czysto Putinowskie mogą oddziaływać w sposób zaskakujący" - stwierdził Kaczyński.

Dodał, że różne ekspertyzy ekonomiczne, formułowane w ciągu ostatnich miesięcy były zawodne.

Na pytanie, czy kluczowe dla wyniku wyborów będą kwestie energetyczne: dostępność i ceny węgla, a także ceny prądu, prezes PiS przyznał, że "z całą pewnością będzie to miało bardzo duże znaczenie". Zapewnił, że rząd robi w tej sprawie wszytko, co może. (PAP)

kmz/ godl/

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
prawnuk
Ja tu zawsze daję przykład moich 2 kolegów z uczelni. od 10 lat dostali 13% podwyżki, czyli jakieś 1,2% rocznie. Pewnie czekają na realizację tego co ten dziadek bredzi.
osiemgwiazd
Czy on słyszał o prawie Kopernika-Greshama? Jeśli nie słyszał, to niech zapyta leśników, którzy sadzą ziemniaki w lesie dla dzików oraz właściciela kantoru walutowego z euro po 3 złote.
langdon25
Walczymy z inflacją poprzez drukowanie nowych , pachnących banknotów .

To unikalny na skalę świata i Wszechrusi sposób !

I my zwyciężymy , zwyciężymy !!!

Wasz Brzozowy Kaczuś
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
men24a
"Ja twierdze ze inflacja zostala swiadomie z premedytacja zaplanowana i zrealizowana. Owszem pozniej do niej dolaczyla jeszcze wojna na Ukrainie co ja spotegowalo ,,.Ale; od poczatku ,,":.Kiedy zorientowali sie ze przegieli w rozdawnictwie na np 500+ ,pierwotnie mialo to byc tylko za urodzenie drugiego itp..i inne obietnice "Ja twierdze ze inflacja zostala swiadomie z premedytacja zaplanowana i zrealizowana. Owszem pozniej do niej dolaczyla jeszcze wojna na Ukrainie co ja spotegowalo ,,.Ale; od poczatku ,,":.Kiedy zorientowali sie ze przegieli w rozdawnictwie na np 500+ ,pierwotnie mialo to byc tylko za urodzenie drugiego itp..i inne obietnice bez pokrycia,ze Unia blokuje kase ktora chcieli wziac na roztrwoniene dla nierobow przez kupowanie glosow aby wygrywac kolejne wybory ,wpadli na pomysl ze wyzsze kwoty od tegoż samego Vatu to zalatwiony problem z zalatwiona dziura budzetowa oraz kupione głosy wyborcze. W tym celu jako chyba pierwszy rzad niby dbający o społeczeństwo zaczęli podnosić samoistnie najniższą krajowa gdyz wiedzieli ze bez tego jak zrealizują kolejny krok czyli inflacje to Ci najsłabsi zdechna z biedy lub rusza na Warszawie a Ci ze średnimi dochodami jeszcze zanim sie otrząsną dalej wytrzymaja. No i później zaczęło sie. Kazdy co nawet tylko raz płacil składki ZUS dostał pelna 14stke ktorej nie dostali Ci co mieli np. 45lat pracy gdyz Ich emerytury byly wg rzadu za wysokie. Ukarali wiec w ten sposob ludzi za dlugoletnia prace. Ale nie o to chodziło a o babcine oszczednosci na starość w skarpetach. Inflacja 16% a w bankach lokaty 0%...Zaoszczedzone przez ludnosc środki finansowe w realu topnieją ze zgorszeniem dla ludzi oszczędnych ale to Ich nie obchodzi.Teraz walą pozory ze lokata moze byc nizej niz inflacja i to jest sukces. Swietnie sie rzadzi za czyjes ,prawda. Gdyby bylo Eurojako Polski środek płatniczy to papierowych biletow zł ,nie mozna by było drukowanc na rozdawnictwo. No i doszła wojna i znow wydatki na zbrojenia a skad a to wziac..zamiast opodatkowaniec nieruchomosci bogatych ,po co sie narazac prawda- to ciag dalszy inflacji i znow wyzsze kwoty z Vatu na dziurawy budzet ,dalszy ubytek realu oszczednosci Tych co nie zdążyli kasy wymienic na dolary ,no i jazda -dalej. Frajerzy mysla ze oszczędzanie i wyzsze skladki na ZUS oplacaja sie. Nie ,nie ,to robota w złodziejskiej polityce sie oplaca lecz uczciwa praca tyłko gdy jest sama dla siebie. ..Juz obecnie płacenie wyższych skladek na ZUS podobnie jak oszczędzanie w złotówkach mija sie z celem.Ich obecnym dazeniem wg pomyslu jest zabor wyzszych plac,emerytur i oszczednisci spoleczenstwa przez tworzenie dzialan proinflacyjnych i dla kupowanie u nierobow glosow oraz plaszczenie roznic dochodow oby wszyscy mieli prawie najmniejsze.Chcecie Polacy zlikwidowac inflacje, zlikwidujcie VAT gdyz od wyzszych cen jest większa kwota VATu którym każdy rząd nie tylko ten PiSowskich bedzie łatał rozdawnictwo"

(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki