REKLAMA

Kaczyński: Służby specjalne nie dostrzegały przeciwskazań do zakupu respiratorów w kwietniu 2020 r.

2021-01-29 14:03, akt.2021-01-29 14:12
publikacja
2021-01-29 14:03
aktualizacja
2021-01-29 14:12
PiS

Po zapoznaniu się ze sprawą zakupu respiratorów w kwietniu 2020 r., mogę stwierdzić, iż decyzja o skorzystaniu z firmy E&K została podjęta w oparciu o informacje przekazane przez służby specjalne, które nie dostrzegały przeciwwskazań do podjęcia takiej współpracy - czytamy w oświadczeniu wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

Oświadczenie prezesa PiS, wicepremiera i szefa Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Jarosława Kaczyńskiego zostało w piątek opublikowane na stronie kancelarii premiera.

"Oświadczam, że po zapoznaniu się ze sprawą zakupu respiratorów w kwietniu 2020 r., mogę stwierdzić, iż decyzja o skorzystaniu z firmy E&K została podjęta w oparciu o informacje przekazane przez służby specjalne, które nie dostrzegały przeciwwskazań do podjęcia takiej współpracy" - czytamy w oświadczeniu.

"Należy podkreślić, że służby specjalne w związku z występującymi trudnościami, w tym niepełną realizacją zamówienia przez kontrahenta, podjęły również działania wyjaśniające ex post, które nie wykazały po stronie Ministerstwa Zdrowia żadnych przesłanek wskazujących na możliwość nadużyć, działań korupcyjnych lub innych czynów zabronionych przy zakupie respiratorów" - dodał Jarosław Kaczyński.

Firma E&K należąca według mediów do handlarza bronią w 2020 r. podpisała z MZ umowę na dostawę respiratorów, jednak nie wywiązała się w całości z kontraktu - dostarczyła 200 sztuk respiratorów.

W związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu, który miał trafić do MZ w kwietniu i w maju, resort odstąpił od umowy i otrzymał zwrot przedpłaconych pieniędzy w kwocie ponad 14 mln euro. Na firmę nałożono też kary umowne w wysokości 10 proc. wartości niezrealizowanego zamówienia, a za opóźnienie w dostawie w wysokości 0,2 proc. wartości dostawy za każdy dzień zwłoki. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ godl/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (35)

dodaj komentarz
langdon25
Prezesie a kto stoi na czele specsłużb ? Suski, Sasin czy inny spec jalista ?
jelonek1
wystarczył zdrowy rozsądek, ewentualnie profesjonalny doradca. Ale w państwie PISu są tylko służby, niczym za Jaruzelskiego. Nie ma winnych. W następną transakcję opiniowaną przez CBA powinni zaangażować swoje prywatne środki
meryt
janekwww "Będziesz siedział'

Na zdjęciu siedzi :)
glowny_analityk_bankier_pl
tak jak tusk, komorwski, miler, kwaśniewski, balcerowicz itd........
dlaczego_nie odpowiada meryt
W celi
jpelerj
I to jest właśnie problem tego państwa i rządu. To jednak powinny być służby specjalne, a nie specjalnej troski.
vitos
Przeczytajcie sobie książkę Sumlińskiego pt. "Zapis zarazy". Facet bardzo ciekawie pisze o sprawie. Polecam.
samsza
To samo mówił Tusk po Amber Gold
meryt
Samsza "To samo mówił Tusk po Amber Gold"

Analogicznie:
Tusk: "decyzja o skorzystaniu z firmy Amber Gold została podjęta w oparciu o informacje przekazane przez służby specjalne, które nie dostrzegały przeciwwskazań do podjęcia takiej współpracy"

Wynik współpracy: oszukani klienci :)

Powiązane: Kłopoty ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki