Kaczyński: Polska powinna iść w kierunku zrównoważonego budżetu

Polska powinna iść w kierunku zrównoważonego budżetu, albo nawet nadwyżki budżetowej - ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński w piątek w Spale na spotkaniu z klubami "Gazety Polskiej".

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Prezes PiS podczas spotkania odniósł się m.in. do zakładanego na przyszły rok deficytu budżetowego. Rząd zakłada, że w 2018 r. nie przekroczy on 41,5 mld zł przy wzroście gospodarczym na poziomie 3,8 proc. i średniorocznej inflacji, wynoszącej 2,3 proc.

"To jest dobra sytuacja, bo ten deficyt będzie niewątpliwie znacznie mniejszy, niż był planowany, bo był planowany na prawie 60 mld zł, ale będzie to - mimo wszystko - deficyt. A dzisiaj w Europie powstaje taka sytuacja, której jeszcze parę lat temu nie było: już coraz liczniejsze państwa, także tej naszej sfery, choćby Czechy, uzyskują zrównoważenie, albo nawet nadwyżkę budżetową" - tłumaczył Kaczyński.

"Czyli, krótko mówiąc, my też w tym kierunku musimy iść, musimy iść w stronę zrównoważonego (budżetu), albo nawet z nadwyżką budżetu. To jest w interesie nas wszystkich, w interesie wszystkich obywateli i musi to być brane pod uwagę" - podkreślił prezes PiS.

Kaczyński: Wydatki na służbę zdrowia powinny wynosić min. 6 proc. PKB

Prezes PiS zaznaczył, że w bieżącym roku wydatki na służbę zdrowia zwiększają się o 8 mld, a w przyszłym o 6 mld zł.

"Udział wydatków na służbę zdrowia w PKB, czyli tej ogólnej puli corocznych dochodów, tego wszystkiego, co odliczając koszty w Polsce jest wytwarzane, to ciągle jest bardzo mało, to jest 4 proc. z kawałkiem. To ciągle rośnie, ale to rośnie dość wolno. Takie minimum minimorum (absolutne minimum - PAP), ale podkreślam minimum minimorum to jest 6 proc." - stwierdził Kaczyński.

"Do tego będziemy musieli rzeczywiście dojść, ale nie możemy tego robić pod wpływem nacisków grupy młodych ludzi. My rozumiemy ich racje, szanujemy to, nikt nie przeszkadza im strajkować, natomiast z pewnym niepokojem patrzymy na to, że tutaj pojawiają się osoby, które jako żywo ze służbą zdrowia nie mają nic wspólnego a które próbują z tego robić politykę" - zaznaczył prezes PiS.

Kaczyński podkreślił, że sprawa służby zdrowia jest sprawą ważną dla społeczeństwa, jednak - jak ocenił - obecny rząd wychodzi z sytuacji stworzonej przez poprzedników. "Teraz musimy z tego wychodzić, jesteśmy gotowi zawsze korygować różnego rodzaju błędy, ale też nie ma cudów - sytuacja finansowa jest dobra, ale (...) to nie jest tak, że my dzisiaj mamy jakąś wielką nadwyżkę pieniędzy, a rząd tego nie chce dać" - powiedział prezes PiS.

"Na koniec roku będzie deficyt, trudno mi powiedzieć jeszcze w tej chwili jaki, ale będzie deficyt i to będzie deficyt liczony na pewno w dziesiątkach miliardów złotych, więc też o tym pamiętajmy" - dodał Kaczyński.

Kaczyński: Powinniśmy wychodzić z sytuacji, w której większość mediów nie należy do polskich firm

Prezes PiS ocenił, że sytuacja mediów, także w sensie gospodarczym jest nieprawidłowa. "Różne grupy, koncerny, czyli duże firmy medialne, kontrolują całe rynki, bo rynek medialny też jest podzielony na różne mniejsze" - mówił.

Jak ocenił, niektóre firmy medialne mają "ogromną przewagę" np. pod względem liczby emitowanych reklam.

"To jest wszędzie na świecie regulowane w państwach demokratycznych i to powinno być uregulowane także w Polsce" - stwierdził Kaczyński.

"Jeżeli ktoś sądzi, że to będzie oznaczało, że się jakoś radykalnie zmieni na naszą korzyść sytuacja w mediach, to się myli, tak nie będzie, ale nie będzie tego, co jest dzisiaj, bo to jest stan pod wieloma względami, także z punktu widzenia gospodarczego, bardzo szkodliwy. My powinniśmy konsekwentnie wychodzić z sytuacji, w której większość mediów, a w szczególności prasy, ale nie tylko prasy w Polsce, nie należy do Polaków, nie należy do polskich firm" - dodał prezes PiS.

Jak ocenił, jest to sytuacja nie do przyjęcia "w żadnym poważnym państwie europejskim". "Żadne duże państwo europejskie takiej sytuacji nie ma" - dodał Kaczyński.

(PAP)

Norbert Nowotnik, Jacek Walczak

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
26 22 karbinadel

Czerwona tonacja tego zdjęcia jest jak najbardziej na miejscu. Bolszewizm w Polsce umacnia się coraz bardziej

! Odpowiedz
2 2 xyz83

Nie ma takiego trendu który się nigdy nie skończy.

! Odpowiedz
27 34 synteticfrn

Najpierw ludzie z jego epoki muszą odejść na emeryturę, a ich następcy na stanowiskach nie nasiąknąć tym samym smrodem.
Wychowani na komunie politycy oraz urzęnicy mają złodziejskie podejście do wspólnych pieniędzy, które uważają za "kasę która leży na stole i jest łatwa do podniesienia". Podnoszą ją i dzielą w dowolny sposób.
Budżet takiego państwa można zrównoważyć jedynie odzierając obywateli ze spóry (sanmo golenie już nie wystarczy). I częściowo to już czujemy na własnej skórze.
Młodzi wyjeżdżają do systemów któe są przejrzyste, a nawet jeżeli państwo goli wysokie stawki podatjku to portfel jest tak gruby że jest z czego bez problemu płacić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 janusz26904029

To nie od komuny, dlatego właśnie nie wystarczy, żeby stare pokolenia wymarły.

! Odpowiedz
65 32 jkl777

Powiedzial dziadzio co "wymyslil" rozdanie 30 MLD w rece patologii 500+

A inwestycje leza i kwicza! Mamy za to prezentacje PPT o naczelnym narodowym lotnisku i 2 MLD na oplacanie troLLi Maciarewicza.

! Odpowiedz
9 11 bionikjaga

Na wzór i podobieństwo wyżyn umysłowych.
https://www.youtube.com/watch?v=lc2pYkoD_9I

! Odpowiedz
4 2 andrzejwaskez

Sam wymyśliłeś z tą Rumunią i jesteś lepszy nawet od fcuktów

! Odpowiedz
111 77 kaczka-po-smolensku

Generalnie nie głosuje ,ale dla Kaczyńskiego zrobię wyjątek i zagłosuje w następnych wyborach przeciwko Pisowi.

! Odpowiedz
16 12 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
11 8 (usunięty) odpowiada (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil