Kaczyński: Nie będzie wcześniejszych wyborów w razie przegranej Dudy

W razie przegranej Andrzeja Dudy nie będzie potrzeby przedterminowych wyborów parlamentarnych - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według niego prezydent z innej opcji byłby "pewnym utrudnieniem" i mogłoby dojść do sytuacji godzącej w przeświadczenie Polaków, że demokracja jest potrzebna i dobra.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

Prezes PiS był pytany w piątek w Polskim Radiu m.in. czy wypowiedzi kandydatki KO na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej sugerujące, że pracujący czują się upokorzeni tym, iż niepracujące osoby dostają 500+, to zapowiedź blokowania 500+ po wyborach.

"To jest niewątpliwie zapowiedź manipulacji, tylko ja chcę o jednym przypomnieć, wybory prezydenckie są bardzo ważne, ale to nie są wybory parlamentarne, my rządzimy do 2023 roku i będziemy rządzić do tego roku. Prezydent nie może sam zmieniać ustaw i 500+ będzie, my jesteśmy gwarantem tego" - powiedział Kaczyński. "Na dłuższą metę niebezpieczeństwo zakwestionowania naszej polityki społecznej z całą pewnością istnieje" - dodał.

Prezes PiS został również zapytany, czy jeśli Andrzej Duda przegra wybory prezydenckie, konieczne będą przedterminowe wybory parlamentarne.

"Mogę powiedzieć tak: pomarzyć każdemu wolno, tego nie możemy zakazać. Natomiast takiej potrzeby ani w sensie konstytucyjnym, ani praktycznym nie ma" - oświadczył szef PiS.

Przyznał, że teoretycznie nie można wykluczyć, że prezydentem zostanie osoba z obecnej opozycji.

"Będzie pewne utrudnienie w postaci osoby, która będzie utrudniała, psuła, będzie taki +prezydent psuj+ w razie takiego biegu wydarzeń i na pewno będzie sytuacja z punktu widzenia społeczeństwa jeszcze trudniejsza do przyjęcia niż dzisiaj" - mówił.

M.in. dlatego - dodał - zwolennicy PiS nie powinni lekceważyć tych wyborów. "My chcemy iść do przodu, a to będzie jednak znaczne utrudnienie tego marszu do przodu" - powiedział Kaczyński.

Poza tym sytuacja po ewentualnym zwycięstwie kandydata opozycji, ocenił szef PiS, może być "jeszcze bardziej godząca w przeświadczenie Polaków, że demokracja jest potrzebna i dobra".

"Jeżeli demokracja nie spełnia oczekiwań społeczeństwa, to wtedy rzeczywiście różne demony zaczynają się pokazywać, w związku z tym lepiej jednak, jeżeli będziemy mieli w Polsce taką sytuację jaką mamy, to znaczy prezydenta i premiera z jednej opcji, współpracujących dla pozytywnych zmian w naszym kraju" - uważa prezes PiS.

Kaczyński zapytany w piątek w radiowej "Jedynce", że II tura wyborów prezydenckich zapowiada się jako atak wszystkich przeciwko prezydentowi Andrzejowi Dudzie powiedział, że dlatego lepiej byłoby gdyby była tylko I tura.

Pytany, czy możliwe jest rozstrzygnięcie wyborów w I turze, szef PiS odpowiedział, że tak. "Oczywiście nie jestem tego pewien, ale uważam, że jest możliwe i nawet, że jest prawdopodobne" - powiedział.

"To będzie sytuacja niełatwa, ale proszę pamiętać, że gdyby chodziło tutaj o zwarte partie polityczne, których przedstawiciele czy nawet gremia, gdzie wszyscy członkowie mieliby decydować, to rzeczywiście pewnie sytuacja (byłaby) już zdecydowana na niekorzyść Andrzeja Dudy, ale tu chodzi o elektoraty" - stwierdził.

Dodał, że "jest wielu rozsądnych ludzi", którzy nie są zwolennikami PiS, ale - jak mówił - "obecności w Pałacu Prezydenckim pani (kandydatki PO na prezydenta, Małgorzaty) Kidawy-Błońskiej, bo pewnie ona byłaby tym przeciwnikiem, by sobie nie życzyli".

Zaznaczył, że nie ma żadnej wątpliwości, że liderzy partii opozycyjnych będą namawiać do głosowania w wyborach prezydenckich przeciwko Prawu i Sprawiedliwości.

W kontekście swej wypowiedzi, że warunkiem wygranej prezydenta Andrzeja Dudy jest mobilizacja wyborów PiS, Kaczyński został zapytany, czy widzi zagrożenie dla takiej mobilizacji. Odpowiedział, że po zwycięskich wyborach "zawsze grozi takie przeświadczenie, że teraz samo będzie szło". "A nigdy nie idzie samo, zawsze wybory są trudną próbą i zawsze społeczeństwo ma prawo wymagać" - dodał.

Kaczyński podkreślił, że społeczeństwo ma prawo wymagać odpowiedzi na pytanie, dlaczego Andrzej Duda ma być po raz kolejny prezydentem. "I my tej odpowiedzi udzielimy społeczeństwu, ale to musi dotrzeć do ludzi i to jest ogromny wysiłek" - dodał zaznaczając, że musi być to wysiłek wielu tysięcy ludzi. Szef PiS zaznaczył ponadto, że ważna jest też kontrola liczenia głosów.

"Jest potrzebna ogromna mobilizacja, może największa z tych wszystkich, które były dotychczas" - dodał Kaczyński.

pś/ mok/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
30 15 bonvivant

Krajem rządzi stary zgryźliwy tetryk, zyciowy nieudacznik. Mam nadzieję że kiedyś uwidoczni się wiodąca rola Kościoła w promocji wszechobecnego dziadostwa.

! Odpowiedz
4 11 bianconerio

Idealny artykuł żeby zachęcić wszystkich przedsiębiorców i klasę średnią do poparcia Konfederacji i Bosaka. Tylko oni mówią o obniżce podatków DLA WSZYSTKICH.

Ciężko zachęcić biedniejszych bo patrzą tylko na czubek własnego nosa i 500 zl co miesiac.

! Odpowiedz
47 22 grab

JK zaczyna mówić pierdoły, niestety demencja postępuje!

! Odpowiedz
44 33 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
48 37 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
35 35 adam173

duda na prezydenta brawo

! Odpowiedz
63 49 jasiek2017

Oby zlikwidowano 500+ i inne patologie. Tą samą kasę powinno się przeliczyć i obniżyć podatki dla wszystkich.

! Odpowiedz
18 2 zzibi2

nikt tego nie ruszy poza inflacją, przyjdą czasy że te 500 będzie niewiele warte i np bochenek będzie po 50 zł

! Odpowiedz
70 36 karbinadel

"dlaczego Andrzej Duda ma być po raz kolejny prezydentem"? Tego nie wie nikt, nawet sam jaśnie pan prezes

! Odpowiedz
73 44 lampeduza

ile tobie da populista Zandberg czy Kaczyński? Tylko tyle ile zabierze tobie podatkami + koszty operacyjne.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil