Kaczyński: Na szczycie w Rzymie również trzeba zachowywać się zdecydowanie

Tam również trzeba się zachowywać zdecydowanie - mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika "wSieci" pytany o wnioski, jakie płyną ze szczytu UE w Brukseli w odniesieniu do zbliżającego się szczytu Unii w Rzymie.

"Tam również trzeba się zachowywać zdecydowanie. Nie można zaakceptować jakichkolwiek zapowiedzi Europy dwóch prędkości. To oznaczałoby albo wypchnięcie nas z Unii, albo zdegradowanie do członków gorszej kategorii. Musimy się temu przeciwstawić z całą mocą" - powiedział lider PiS.

Na pytanie, czy z taką determinacją, jak ta zaprezentowana w Brukseli, Jarosław Kaczyński odpowiedział: "Będziemy walczyć o polskie interesy z pełną determinacją".

Prezes PiS był także pytany m.in. o to, co wynika ze szczytu w Brukseli dla stosunków polsko-niemieckich. "Relacje polsko-niemieckie mają dwa poziomy. Jeśli chodzi o relacje bezpośrednie między politykami, to nie można pani Merkel niczego zarzucić, i tu mamy dobry poziom. I jest poziom realiów, a tu nic się nie zmienia. We wszystkich ważnych sprawach Niemcy prowadzą politykę skierowaną przeciwko naszym interesom. Począwszy od polityki historycznej, skończywszy na energetyce" - powiedział lider PiS.

"Polski potencjał jest taki, że przy zdecydowanej polityce, przy nieco większym zdecydowaniu partnerów z tej części Europy możemy dla tej części kontynentu wywalczyć podmiotowość. W związku z tym także dla siebie, V4 razem z Rumunią to już 85 mln ludzi i znaczący potencjał gospodarczy. To już pozwala walczyć. Przy pełnej świadomości, że to bardzo skomplikowane. Nie ma jednak innego wyjścia" - podkreślił prezes PiS pytany, czy polski potencjał pozwala Polsce myśleć o wywalczeniu podmiotowości.

Na uwagę dziennikarza, że zabiegi o podmiotowość utrudnia atak na rząd ze strony opozycji i jej zwolenników, prezes PiS powiedział: "Trzeba prowadzić politykę, która pozwoli na wygranie kolejnych wyborów. Zawsze prowadzi się taką politykę, w tym wypadku chodzi rzeczywiście o coś więcej. Historia nas jednak goni, do wyborów jest daleko, więcej niż dwa i pół roku. Nie można czekać, trzeba podejmować różnego rodzaju odważne decyzje, uwzględniając charakter opinii publicznej, jej nastawienie ukształtowane przez dwadzieścia parę lat konsekwentnej polityki głównego nurtu. Warunki są trudniejsze niż np. na Węgrzech. Orban z takim nastawieniem dużej części społeczeństwa zamanipulowanego przez media jak w Polsce niewiele by zdziałał".

Pytany, na ile Polska może liczyć na Budapeszt np. w kontekście unijnych procedur wobec naszego kraju, Jarosław Kaczyński odpowiedział: "Byłbym zupełnie nieroztropny, gdybym uznał, że mam pewność co do zachowania Viktora Orbana w przyszłości". (PAP)

mag/ eaw/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~SZ

Tym razem bedziecie pokorni jak trusie po ostatnich sondazach po "zwyciestwie" przy wyborze Tuska

! Odpowiedz
1 3 ~Fasola

Widać że co niektórym doskwiera brak metod prowadzenia polityki POprzedniej władzy.
Zgadzać się na wszystko, uledz, nie protestować, przeprosić. mocno się ukłonić.
I być zadowolonym, nawet jak nas dyma...ą

! Odpowiedz
0 2 ~Monako107

Tusk juz pokazał ale wy jak ślepcy.

! Odpowiedz
2 2 ~Igor30

Kaczyński, cyt.: "Byłbym zupełnie nieroztropny, gdybym uznał, że mam pewność co do zachowania Viktora Orbana w przyszłości" - czyli ruszamy na podbój Europy prawie ZUPEŁNIE SAMI, bez najmniejszych szans na sukces, a prowadzi nas nasz umiłowany Naczelnik Kaczyński, lew salonowy i największy dyplomata XXI w. Powodzenie gwarantowane jak depozyt w SKOK.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 ~CzerwonyWiewior

"Na szczycie w Rzymie również trzeba zachowywać się zdecydowanie" - czyli będzie kolejny obciach, a w szlaku bojowym PiS pojawi się kolejne miejsce zwycięskiej klęski

! Odpowiedz
2 3 ~PIS_kradnie

PIS już dawno zdegradował Polskę i to nie tylko do drugiej ligi Europy ale trzeciej czy nawet czwartej. Tak się kończy awanturnictwo, nieodpowiedzialność, łamanie konstytucji i innych praw, łamanie praw człowieka, ksenofobia, warcholstwo, ignorancja władzy, okradanie i oszukiwanie narodu itd. itd.

! Odpowiedz
2 1 ~Igor30

Spokojnie, jeszcze nie skończyli :)

! Odpowiedz
3 3 ~gorszy_sort

Czerwony kolor niezwykle trafnie dobrany. Pierwszy bolszewik RP

! Odpowiedz
4 0 ~nogo

Jarek wyprowadzaj Polskę z Unii, na co czekasz

! Odpowiedz
3 7 ~Karbinadel

Czy ci, którzy nie dostrzegają geniuszu prezesa, są "zmanipulowany przez media". Kaczyński ie przyjmuje do wiadomości, że ktoś może mieć inne zdanie. Jak się nazywa taka jednostka chorobowa?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil