REKLAMA

Kaczyński: Jestem zdecydowanym przeciwnikiem podwyżek dla polityków. Morawiecki musiał się zgodzić

2022-07-28 16:53, akt.2022-07-28 19:46
publikacja
2022-07-28 16:53
aktualizacja
2022-07-28 19:46
Kaczyński: Jestem zdecydowanym przeciwnikiem podwyżek dla polityków. Morawiecki musiał się zgodzić
Kaczyński: Jestem zdecydowanym przeciwnikiem podwyżek dla polityków. Morawiecki musiał się zgodzić
/ FORUM

Jestem zdecydowanym przeciwnikiem podwyżek dla polityków; moim zdaniem bardzo dobrym rozwiązaniem byłoby wpisanie odpowiedniej poprawki do ustawy okołobudżetowej - powiedział PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Lider PiS pytany przez PAP o sprawę podwyżek dla polityków, powiedział: "To temat rzucony przez naszych przeciwników, aby znów podburzać opinię publiczną przeciw rządowi oraz Prawu i Sprawiedliwości. W przyszłym roku oczywiście nastąpi podwyżka kwoty bazowej, co w głównej mierze dotyczy pracowników budżetówki. Kwestia posłów, ministrów wyszła tutaj niejako przy okazji. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem tego, aby jakiekolwiek podwyżki dla polityków wprowadzać".

"W sytuacji wysokiej inflacji ktoś musi dawać przykład i tymi ludźmi powinni być ci, którzy sprawują władzę. W moim przekonaniu należy tutaj wprowadzić odpowiednią poprawkę" - powiedział.

Na uwagę, że taka poprawka mogłaby być wpisana do projektu ustawy okołobudżetowej - o czym wspominał rzecznik rządu Piotr Müller - szef PiS stwierdził, że "to byłoby bardzo dobre rozwiązanie".

"Zdecydowanie będę za tym, żeby zamrozić podwyżki dla polityków. Będę też stawiał tę sprawę na gremiach partyjnych" - zadeklarował.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Nie sądzę, aby premier Mateusz Morawiecki miał inne zdanie. Jestem przekonany, że ma takie samo zdanie jak ja, choć o tym jeszcze nie rozmawialiśmy" - dodał Kaczyński.

"Rzeczpospolita" napisała przed kilkoma dniami, że podczas posiedzenia sejmowej Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, która odbyła się 21 lipca, szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska poinformowała, że w przyszłorocznym budżecie planowane jest zwiększenie wydatków na utrzymanie kancelarii o 23 proc. Ma to być efekt m.in. planowanego wzrostu płac dla urzędników, uposażeń i diet dla posłów. "Kaczmarska stwierdziła, że 13 lipca Kancelaria otrzymała pismo z Ministerstwa Finansów z poleceniem zaplanowania 7,8 proc. podwyżki. Dopytywana, kogo te podwyżki mają dotyczyć, poinformowała, że +wszystkich+ - Straży Marszałkowskiej i parlamentarzystów" - czytamy w "Rz". Jak zaznaczono, naliczanie podwyżek odbywa się od kwoty bazowej, której wysokość określa ustawa budżetowa. Obecnie to jest 1789,42 zł (niezmiennie od kilku lat), a po zwiększeniu o 7,8 proc. wyniesie 1928,99 zł.

Jak wyliczał TVN24, dla posłów i senatorów oznacza to 1000 złotych brutto podwyżki, dla prezydenta 2000 złotych brutto, dla marszałków 1600, dla ministrów 1400, a dla wiceministrów 1250 złotych brutto. 

Morawiecki: wprowadzimy poprawki, żeby podwyżek dla polityków nie było

Podjęliśmy decyzję, że w stosownych ustawach wprowadzimy takie poprawki, żeby podwyżek teraz nie było - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Polsat News, pytany o podwyżki dla polityków. Dodał, że chodzi o poprawki w ustawie okołobudżetowej.

Premier Mateusz Morawiecki został w Polsat News zapytany o te planowane podwyżki dla polityków. Przyznał, że "czas, w którym żyjemy, to czas szczególnej odpowiedzialności po stronie polityków i po stronie rządu".

"Dlatego podjęliśmy decyzję, że w stosownych ustawach wprowadzimy takie poprawki, żeby podwyżek teraz nie było" - powiedział. Dodał, że to jest kwestia poprawek do ustawy okołobudżetowej, a zmiany w tej ustawie będą realizowane w najbliższej przyszłości.

Dopytywany o słowa szefa PO Donalda Tuska, że rządowi nie należą się podwyżki, tylko "sprawiedliwe procesy", Morawiecki powiedział, że "Donald Tusk, podobnie jak inflacja, przybył do nas z zagranicy i przeszkadza jak potrafi".

"Kiedy on był u władzy, nie było żadnej tarczy antykryzysowej, która by pomagała w tworzeniu miejsc pracy, a bezrobocie sięgało ponad 2 mln 300 tys. ludzi, to był ten liberalny model w praktyce" - mówił szef rządu.

"To temat rzucony przez naszych przeciwników, aby znów podburzać opinię publiczną przeciw rządowi oraz Prawu i Sprawiedliwości. W przyszłym roku oczywiście nastąpi podwyżka kwoty bazowej, co w głównej mierze dotyczy pracowników budżetówki. Kwestia posłów, ministrów wyszła tutaj niejako przy okazji. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem tego, aby jakiekolwiek podwyżki dla polityków wprowadzać" - powiedział Kaczyński, pytany przez PAP o sprawę podwyżek dla polityków. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

autor: Rafał Białkowski

rbk/ tgo

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (36)

dodaj komentarz
andrettoni
Jak zwykle - walczą ze sobą dwie frakcje PiS, i która nie wygra, to PiS ma rację. Ile razy można się na taki zabieg nabrać?
pikawka
opozycja znowu sie dala wydymac bez mydla bo teraz moga cala akcje odwolac i pojechac w kraj glosic to ludziom do znudzenia albo zgarnac hajs bo wiadomo z poprzedniego glosowania podwyzek ze jak przychodzi do dnia glosowania to nagle opozycja zmienia jednak zdanie wiec zwala wine na nich tak samo jak przy poprzednich opozycja znowu sie dala wydymac bez mydla bo teraz moga cala akcje odwolac i pojechac w kraj glosic to ludziom do znudzenia albo zgarnac hajs bo wiadomo z poprzedniego glosowania podwyzek ze jak przychodzi do dnia glosowania to nagle opozycja zmienia jednak zdanie wiec zwala wine na nich tak samo jak przy poprzednich podwyzkach.
baibina
Oddajcie te 50% co sobie żeście rok temu przyznali to uwierzę!
inflacjakiedysbedziespadac
Idą wybory to o podwyżkach ma być cicho. Wydymają suwerena po ew. wygranych wyborach. Dali sobie 60% podwyżki. PAMIĘTAMY pisie komuchy!!!!!
henk54
Już dowaliliście ogromne podwyżki chyba dwa lata temu.
obywatel_monte_christo
No skoro i Naczelnik i Premier są przeciwko to podwyżek nie będzie.
Chyba, że znowu uderzy złowrogi Putin i podniesie im pensje. On jest zdolny do wszystkiego...
jkl777
Eee tam, sam Tusk im POdniesie pensje! Juz widzalem, jak wyniosl caly cukier z Lidla i idzie z siatami pelnymi PLNow, zeby nazlosc dac im podwyzki. PO prostu te pieniadze im sie nalezaly!
interstellar
A wcześniej Putin kazał Morawieckiemu przyjąć działkę od kościoła. No i w Niemczech zrobił euro po 3 złote (szkoda, że tylko tam) :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
tomasz686
Chyba lekko się przejęzyczył...zapewne chciał powiedzieć:
"Jestem przekonany, że ma takie samo zdanie jak ja, choć o tym jeszcze nie wie"
zamiast
"Jestem przekonany, że ma takie samo zdanie jak ja, choć o tym jeszcze nie rozmawialiśmy"

Powiązane: Zarobki i majątki polityków

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki