Kaczyński: Zadaniem państwa jest czynić wszystko, żeby ograniczyć skutki epidemii

Zadaniem państwa jest czynić wszystko, żeby ograniczyć skutki epidemii koronawirusa, bo jej uniknięcie jest pewnie poza możliwościami, ale z drugiej strony nie należy doprowadzać bez potrzeby do paniki - powiedział w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

(fot. Adam Chelstowski / FORUM)

Prezes PiS był pytany w Polskim Radiu o sytuację związaną z koronawirusem i krytykę ze strony opozycji, że działania rządu są spóźnione.

"Wszystko, co trzeba było zrobić, dotąd zostało zrobione i będą oczywiście dalsze posunięcia. Zadaniem państwa jest z jednej strony czynić wszystko, żeby ograniczyć skutki tej epidemii, bo jej uniknięcie jest pewnie poza możliwościami, chociaż oczywiście bardzo bym chciał, żeby tak było, ale z drugiej strony chodzi także i o to, żeby nie doprowadzić bez potrzeby do jakiegoś stanu wielkiego podniecenia społecznego czy zgoła paniki, bo to też jest bardzo szkodliwe i przynosi wiele negatywnych skutków, także dla ludzkiego zdrowia i życia" - mówił prezes PiS.

Kaczyński wyraził przekonanie, że rząd idzie "tą drogą, która jest właściwa", uwzględniając oba te aspekty związane z sytuacją wokół koronawirusa.

"Z całą energią będzie prowadzona akcja zmierzająca do tego, żeby, kiedy się pojawią nie daj panie Boże, pierwsze zachorowania, to wszystko było zrobione tak jak należy, a z drugiej strony także, żeby Polacy nie ulegali takim emocjom, które nie są w pełni uzasadnione. Chociaż oczywiście rozumiem, że emocje w tej sytuacji, która dzisiaj jest, są uzasadnione, ale trzeba je miarkować" - powiedział Kaczyński.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował w czwartek, że w piątek o godz. 9.00 odbędzie się odprawa premiera Mateusza Morawieckiego z wojewodami w sprawie koronawirusa; będzie dotyczyła przeglądu procedur, kolejnych zaleceń.

Dworczyk zapewnił, że w Polsce 79 oddziałów zakaźnych w szpitalach pracuje w stanie podwyższonej gotowości i placówki są przygotowane na ewentualne wystąpienie koronawirusa. Podkreślił, że są zabezpieczone środki finansowe w związku z sytuacjami kryzysowymi, w tym 1 mld 200 mln zł w budżecie na działania kryzysowe oraz ok. 200 mln zł z rezerwy ogólnej.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Na świecie potwierdzono ponad 82 tys. przypadków zarażeń koronawirusem, który rozprzestrzenił się na terenie blisko 50 krajów. W Polsce nie ma obecnie potwierdzonego przypadku koronawirusa.

autor: Karol Kostrzewa

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil