REKLAMA

KRRiT krytycznie o bezstronności przekazu w "Wiadomościach" TVP

2016-04-12 15:39
publikacja
2016-04-12 15:39

Główny serwis informacyjny telewizyjnej Jedynki "Wiadomości" nie dopełnił ustawowych obowiązków związanych z zachowaniem pluralizmu, bezstronności i niezależności przekazu - wynika z analizy wykonanej na zlecenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

KRRiT krytycznie o bezstronności przekazu w "Wiadomościach" TVP / fot. Krzysztof Sitkowski / Gazeta Polska / FORUM

Celem badania było sprawdzenie, czy serwis informacyjny "Wiadomości" w TVP1 wypełnia obowiązki wynikające z ustawy o radiofonii i telewizji: pluralizmu, bezstronności, wyważenia przekazu i niezależności. "Wiadomości" zestawiono z serwisami informacyjnymi dwóch stacji komercyjnych: "Faktami" TVN i "Wydarzeniami" Polsatu. Sprawdzono serwisy wyemitowane w dniach od 4 do 11 lutego.

Jak mówił we wtorek podczas konferencji w KRRiT prowadzący monitoring prof. Maciej Mrozowski z Uniwersytetu SWPS, główny serwis informacyjny telewizji publicznej nie dochował żadnego z wymogów ustawowych. Według niego w serwisie nie ma pluralizmu, ponieważ informacje przedstawiane są z perspektywy rządowej, a głos opozycji poprzedzony jest uwagą "opozycja znowu jest niezadowolona" czy "znowu atakuje rząd".

Prof. Mrozowski podkreślił, że dobitnym przykładem niedopełnienia wymogu bezstronności była relacja z powołania 5 lutego przez MON podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. Medioznawca ocenił, że relacja została zrealizowana całkowicie z perspektywy ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, pomijająca i ukrywająca wszelkie okoliczności, które mogłyby podważyć wiarygodność i szczerość jego deklaracji, a które znalazły się w serwisach konkurencyjnych.

"Wiadomości" - jak podkreślił prof. Mrozowski - nie dochowały wymogu niezależności, relacjonując wizytę premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona w Warszawie. Jak mówił, w materiale pojawiło się stwierdzenie - jak to określił - "kuriozalne" o tym, że "kością niezgody" pomiędzy Warszawą a Londynem jest propozycja szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, który chce dać Brytyjczykom możliwość ograniczenia świadczeń dla imigrantów z UE.

Według badania "Wiadomości" mimo ustawowego nakazu bezstronności i wyważenia przekazu reprezentują interes rządu i kreują jednostronny obraz świata.

Medioznawca podkreślał też, że w porównaniu z dwoma pozostałymi serwisami w "Wiadomościach" dominowała tematyka polityczna, obraz świata był monocentryczny, mocno zawężony do sfery politycznej. Prowadzący badanie nazwał to "wręcz obsesyjnym naciskiem na politykę".

Przewodniczący KRRiT Jan Dworak mówił, że powodem zlecenia i przeprowadzenia analizy były zmiany w mediach publicznych będące skutkiem tzw. małej ustawy medialnej oraz pojawiające się w opinii publicznej głosy krytyki pod adresem mediów publicznych.

Nowela ustawy medialnej, która weszła w życie na początku stycznia doprowadziła do wygaśnięcia kadencji dotychczasowych zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia; wyboru nowych władz publicznego radia i telewizji dokonał - zgodnie z zapisami noweli ustawy - minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz.

Dworak podkreślił, że Krajowa Rada liczy na to, że zapowiadana przez rząd nowa ustawa medialna doprowadzi do rozwiązania problemów ze źródłem finansowania mediów publicznych oraz do uspołecznienia organów nadzorczych i zarządzających w mediach.

W jego ocenie tzw. mała ustawa medialna nie służyła obu tym celom, pod jej działaniem "media stały się mediami rządowymi" pod nadzorem ministra Skarbu Państwa.

Przewodniczący KRRiT ocenił, że w ostatnich miesiącach skala zwolnień w mediach publicznych była bezprecedensowa i o charakterze politycznym, co - jak podkreślił - było eksponowane przez osoby podejmujące decyzje o zwolnieniach.

Dworak zwrócił też uwagę, że pokłosiem zmian w mediach publicznych jest powoływanie do rad nadzorczych aktywnych działaczy partyjnych, co dotychczas nie miało miejsca. Obecnie - jak mówił - na 48 nowych członków rad nadzorczych spółek mediów publicznych 28 to działacze partii rządzącej, w tym 13 pełni obecnie funkcje we władzach lokalnych. Zaznaczył, że nieznane opinii publicznej pozostają kryteria wyboru władz mediów publicznych. Przewodniczący KRRiT wyraził nadzieję, że nowa ustawa wyeliminuje obecnych działaczy partyjnych z władz mediów publicznych.

Do momentu nadania depeszy nie udało się uzyskać komentarza władz TVP.(PAP)

mce/ mhr/ abr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (43)

dodaj komentarz
~jaxx
Ja jestem happy bo nie ma kraski i innych slużalcow PO
~obywatel
od pół roku nie oglądam TVPiS i jestem coraz zdrowszy
~MM
Jak chcesz być zdrowszy to wyłącz całą telewizję, a nie sobie tylko klapki na oczach zaciskasz...
~Dżejms
Ale dżądra! Nie mówią tak jak SB z TVN to znaczy że brak pluralizmu - można pęknąć ze śmiechu! Ale jajca! To chyba właśnie wreszcie jest pluralizm skoro można usłyszeć inną narrację niż w SB TV. Ta rada to chyba zaKODowana na maksa.
Ludzie - olejcie telewizornie wszystkie bo to jak nie atak kiły to cholery z
Ale dżądra! Nie mówią tak jak SB z TVN to znaczy że brak pluralizmu - można pęknąć ze śmiechu! Ale jajca! To chyba właśnie wreszcie jest pluralizm skoro można usłyszeć inną narrację niż w SB TV. Ta rada to chyba zaKODowana na maksa.
Ludzie - olejcie telewizornie wszystkie bo to jak nie atak kiły to cholery z drugiej strony.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~mm
Stwierdziła to obsadzona przez PO Komisja. Co za bagno.
~Ogr
Urban nauczycielem Kurskiego : "ciemny lud to kupi". No i kupil raj dla nierobow. Partia przewodnia sila narodu !. Kaczynski i jego swita maja to we krwi, bo to ich generacja. Ich wzorce to od Gomolki do Jaruzelskiego. Z Kiszczakiem w Magdalence na wodeczce byli zalozyciele PiS.
No to jak TVP ma byc polska ..?
~Lisek
Nie oglądam TVP , bo się boję ubranej na czarno ,pani sugestywnej, Holeckiej !
Telewizja kłamie! i nie ma nic interesującego do pokazania!
Chcą uczyć wszystkich patriotyzmu a'la PiS !
Dziękuje ,ale nie skorzystam !
~plazowicz
TVP zapewne robi to samo co od lat TVN, tylko na abarat. Tak podejrzewam, bo praktycznie nie oglądam TV, ale kiedy oglądałem była to masakryczna propaganda, też prorządowa. TVN zajmował się głownie zwalczaniem opozycji i przemilczaniem niewygodnych faktów oraz zdarzeń dla rządzących.
~maciek
KRRiT to taki Trybunał dla mediów, teraz widać przez analogię dlaczego nie ma zaufania do TK

Powiązane: Dziennikarze i media

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki