KPRM: rząd przyjmie projekt dot. przeniesienia środków z OFE do IKE w III kwartale

Przyjęcie przez rząd projektu dotyczącego przeniesienia środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE) planowane jest na III kwartał tego roku - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.

(fot. Krystian Maj / KPRM / Flickr)

"Projektowana ustawa zakłada przekształcenie otwartych funduszy emerytalnych w fundusze inwestycyjne zarządzające IKE zasilone aktywami zgromadzonymi w OFE (łącznie jest to ok. 162 mld zł)" - poinformowano na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jak wyjaśniono, każdy ubezpieczony (tj. ok 15,7 mln członków OFE) będzie miał prawo wyboru – domyślną opcją będzie przeniesienie środków z OFE na w pełni prywatne IKE z możliwością jego dalszego zasilania, już zupełnie dobrowolnego (na IKE nie będzie trafiała żadna część składki emerytalnej; obecnie średnie saldo na rachunku członka OFE to 10 233 zł).

Jednocześnie w przypadku osób, które zdecydują o przejściu w całości do I filaru, środki przez nich zgromadzone w OFE zostaną zapisane na indywidualnym koncie prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

W informacji o przyczynach i potrzebie wprowadzenia rozwiązań planowanych w projekcie napisano m.in., że konieczne jest podjęcie zmian wzmacniających polski system emerytalny, zapowiedzianych w 2016 r. i tworzących silny drugi filar (kapitałowy) tego systemu. Będzie się on opierał m.in. na instrumentach indywidualnych, jakimi będą powszechne Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), dostępne dla każdego i zasilone środkami pozostającymi aktualnie w OFE.

"Wpłynie to na wzrost bezpieczeństwa finansowego obywateli RP, opartego na dwóch stabilnych filarach, a także pozwoli na odbudowanie zaufania do systemu emerytalnego, jak i na wzmocnienie polskiego rynku kapitałowego i jego potencjału inwestycyjnego (aktywa OFE zainwestowane w spółki na GPW to ok. 126 mld zł)" - napisano. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ je/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 29 specjalnie_zarejestrowany2

Ja sie cieszę że moje oszczędności trafią do Morawieckiego, facet potrafi inwestować w nieruchomości!

! Odpowiedz
1 10 search

i w zimie i dobrze zamierza placic ludziom, tzn miske ryzu. W inwestcjach stosjue inzynierie finasowa czyli kupno na slupa.

! Odpowiedz
1 23 mjwhite

Już się gubię gdzie i na którym koncie rząd schował moje pieniążki emerytalne... ( ZUS, ZUS-sub konto, FRD, OFE, IKE ,PPE...)

! Odpowiedz
0 8 mjwhite

(edit) IKZE

! Odpowiedz
0 0 kmierz odpowiada mjwhite

Znaczy się dywersyfikują. Dzięki temu pieniążki są bezpieczne.

! Odpowiedz
5 54 misafi

Wybory pokazały, że rząd zupełnie nie musi się przejmować ludźmi, którzy w praktyce finansują ich kampanię i sukcesy. Są mu potrzebni tylko po to aby doić od nich kasę. Zabierze im się OFE, zrobi test przedsiębiorcy, utrzyma po wieki niską kwotę wolną, zniesie się ograniczenie ZUS itd. Byle starczyło dla ich wyborców na wsi i wśród emerytów. Bo tych głosów wystarczy dla kolejnych wygranych. I dlatego Polacy, którym coś się udało, mogą oczekiwać drenaży ich portfeli.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne