REKLAMA

KO składa zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa MZ

2021-03-31 13:06
publikacja
2021-03-31 13:06
KO składa zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa MZ
KO składa zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa MZ
fot. Adam Guz / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Posłowie KO zapowiedzieli w środę złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Składamy ten wniosek, by dać jasny sygnał, że nie będzie zgody na zaniechania i PR, musi być realna walka z pandemią - mówili.

O złożeniu przez KO zawiadomienia do prokuratury poinformowali w środę na konferencji prasowej w Sejmie posłowie: Marcin Kierwiński i Krzysztof Piątkowski.

Kierwiński ocenił, że gdy wszyscy mówili, że trzeba szykować się na trzecią falę pandemii i że będą nowe odmiany wirusa, może znacznie bardziej agresywne, "rząd znowu zaspał".

"I ta niefrasobliwość rządu, ten brak przewidywania, ten chaos i bałagan, to jest coś, z czego trzeba wyciągać wnioski, aby nigdy więcej się to nie powtórzyło" - powiedział poseł KO.

Aby - dodał - "urzędnicy rządowi wiedzieli, że polski podatnik płaci im za myślenie i działanie, a nie tylko za PR i pic". "Dlatego zdecydowaliśmy się z panem posłem Krzysztofem Piątkowskim, aby wniosek dotyczący wyciągania lekcji z tego, co zdarzyło się kilka miesięcy temu złożyć" - podkreślił Kierwiński.

"Składamy ten wniosek nie, żeby kogokolwiek rozliczać, bo czas na rozliczenia tego, co zrobił rząd PiS, przyjdzie później. Składamy go, żeby dać jasny sygnał, że nie będzie zgody na zaniechania i PR. Musi być realna walka z pandemią. Tego Polacy mają prawo oczekiwać od własnego rządu, od własnego premiera i od ministra zdrowia" - mówił Kierwiński.

Poseł Piątkowski podkreślił, że w grudniu ubiegłego roku premier Wielkiej Brytanii Boris Jahnson ogłosił informację o nowym bardzo poważnym zagrożeniu, jakim jest nierozpoznana wcześniej odmiana koronawirusa. "I większość krajów europejskich wówczas zareagowała natychmiast, zamknęła swoje granice, zlikwidowała połączenia lotnicze z Wielką Brytania i wprowadziła obowiązkowe badania. Tak postąpiła większość krajów europejskich, tylko nie polski rząd" - zaznaczył poseł KO.

Podkreślił, że "rząd Zjednoczonej Prawicy postanowił czekać całe sześć dni na reakcję. I dopiero po sześciu dniach zakazał lotów". "Do tego czasu zdążyło przylecieć do kraju wielu Polaków z wydatną pomocą narodowego przewoźnika. Minister Niedzielski podjął decyzję, aby te osoby, które przybywały do Polski nie poddać obowiązkowym badaniom i też nie objął ich obowiązkową kwarantanną. Więc zaprosił tego groźnego wirusa do Polski" - ocenił Piątkowski.

I właśnie dlatego - dodał - złożymy w najbliższym czasie ten wniosek do prokuratury o popełnieniu przestępstwa. "Mamy nadzieję, że to nauczy odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych" - podkreślił poseł KO.

Wiceszef sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) podkreślił w rozmowie z PAP, że jasnym jest, że część tego wirusa pewnie przetransportowano z Wysp Brytyjskich polskimi samolotami. "Ale zdecydowana większość przyszła do nas całkiem innymi drogami" - ocenił.

Według niego, każdy ma prawo złożyć doniesieni do prokuratury. "Ale udowodnienie tego będzie wyjątkowo trudne, a wręcz niemożliwe, bo jest oparte na fake newsach i na jakimś tam kreatywnym myśleniu tych, którzy się na sprawach rozwoju epidemii nie znają" - podkreślił Piecha.

autor: Edyta Roś

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
infinum
i weź tu teraz odwołaj w wyborach PiS i wybierz tych europejskich komunistów, to zamkną Polskę jak ci durnie z Francji.

Paradoksalnie PiS jest jak Trump w USA - bagatelizują obostrzenia w możliwie dużym stopniu, tak żeby ludzie i gospodarka mogli żyć. Zmiana rządu na bardziej pro-europejski skutkowałaby takim
i weź tu teraz odwołaj w wyborach PiS i wybierz tych europejskich komunistów, to zamkną Polskę jak ci durnie z Francji.

Paradoksalnie PiS jest jak Trump w USA - bagatelizują obostrzenia w możliwie dużym stopniu, tak żeby ludzie i gospodarka mogli żyć. Zmiana rządu na bardziej pro-europejski skutkowałaby takim samym zamordyzmem jakiego doświadczają Europejczycy na zachodzie.

Niesamowite, że w 36mln kraju nie ma ani jednej partii, która byłaby normalna i zawsze trzeba wybierać mniejsze zło. Jakby tak połączyć światopogląd PO/KO z liberalizmem gospodarczym Konfederacji, to w końcu dałoby się żyć, ale nie... za dobrze by było obywatelom.
carlito1
Hehe. To nie oni wołali o jeszcze głębszy lokdałn???
lelo1949
Pomogli by przy pandemii targowiczanie ,szczyt obłudy
demeryt_69
Te ataki to czysty antysemityzm!
Na Nitrasa też - szalom!

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Prokuratura-chce-uchylenia-immunitetu-Slawomirowi-Nitrasowi-8084905.html
endes
Co za przygłupy ku...wa!... niech złożą sami na siebie zawiadomienie do PK za zachowanie w minionych miesiącach!
marxs
a to oni też byli na spędach u złodzieja z Torunia? ciekawe nigdzie tego nie podawali
grab
Nie ważne co było, bo na to już nie mamy wpływu.
Ważne jest tu i teraz, zrozumcie to Polacy!
A to co będzie , to wróżenie z fusów.
jpelerj
Ale możemy uczyć się na błęach.
jpelerj odpowiada jpelerj
*błędach
niederfurzdorf
Sorry, taki mamy klimat! A pandemia ma to do siebie, ze jak przyszla, to kiedys odejdzie. Wszystko rozumiem, kazda krytyke ale nie ze strony najwiekszych nieudacznikow po 89.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki