KO składa wnioski o wotum nieufności dla szefów: MZ, MSWiA, MS

2020-05-25 11:03, akt.2020-05-25 12:18
publikacja
2020-05-25 11:03
aktualizacja
2020-05-25 12:18

Koalicja Obywatelska składa wnioski o wotum nieufności wobec trzech szefów resortów: ministra zdrowa Łukasza Szumowskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry - poinformował w poniedziałek lider PO Borys Budka.

/ fot. Krzysztof Kurek / Sejm RP

Szef klubu parlamentarnego KO powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że wnioski o wotum nieufności składane są "wobec najbardziej skompromitowanych ludzi tej władzy, wobec ludzi, którzy domykają swego rodzaju układ zamknięty, pozwalający ludziom tej władzy pozostać bezkarnymi".

"To koledzy z rządu powinni wyjaśniać te afery, to koledzy z rządu powinni stać na straży uczciwości i czystości ludzi władzy" - przekonywał. Obecnie jednak, jak mówił, "nie funkcjonują służby, a ludzie władzy są bezkarni".

KO składa więc wnioski o wotum nieufności wobec trzech ministrów z rządu.

"To wotum nieufności wobec ministra Łukasza Szumowskiego, który postawił pod wielkim znakiem zapytania możliwość dalszego jego funkcjonowania w przestrzeni publicznej w związku z kolejnymi doniesieniami medialnymi, dotyczącymi jego rodziny" - mówił Budka.

Dodał, że odejść też powinien szef MSWiA i koordynator służb Mariusz Kamiński. "Nie chodzi tylko o to, że służby w sposób należyty nie potrafią prześwietlić majątków osób najważniejszych, ale również o ostatnie wydarzenia w Warszawie i innych miejscach w Polsce, w których policja zostaje użyta do tego, żeby w sposób brutalny i wbrew konstytucji ograniczać prawa i swobody obywatelskie" - uzasadniał szef PO.

Z kolei Zbigniew Ziobro, mówił Budka, "ponosi polityczną odpowiedzialność za niepodejmowanie żadnych skutecznych działań wobec ludzi tej władzy, a jednocześnie za to, że prokuratura używana jest do politycznych celów".

Liderka Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka (KO) dodała, że "pod smutnymi oczami ministra Szumowskiego skryły się niejasności w oświadczeniach majątkowych", a także "cała seria oszustw i niejasności, które minister firmował". "Ktoś odpowiada za to, że sprowadzano maseczki bez atestu" - przekonywała.

"Na naszych oczach widzimy, jak domyka się i jest udoskonalony system, który umożliwia korupcję" - mówiła przedstawicielka Zielonych Urszula Zielińska (KO). Zwracała uwagę, że resort sprawiedliwości wraz z prokuraturą krajową nie wszczęły w ostatnich latach i nie zakończyły żadnego postępowania, w którym byliby osądzeni członkowie partii rządzącej. "Jako opozycja nie dopuścimy do tego, żeby urzędnicy państwowi uwłaszczali się na Skarbie Państwa" - mówiła Zielińska.

"Czas kryzysu to czas próby dla władzy, ta PiS-owska władza tego egzaminu z uczciwości, ze sprawności, z przestrzegania procedur po prostu nie zdała" - mówił lider Nowoczesnej Adam Szłapka (KO). "Stworzono system, w którym służby i funkcjonariusze chronią przedstawicieli PiS-owskiej władzy, niezależnie co ci przedstawiciele robią" - dodał. Podkreślał, że "to minister Mariusz Kamiński jest odpowiedzialny za stworzenie systemu krycia władzy i zastraszania obywateli".

Zgodnie z konstytucją Sejm może wyrazić wobec ministra wotum nieufności. Wniosek o wyrażenie wotum nieufności może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Sejm wyraża wotum nieufności ministrowi większością głosów ustawowej liczby posłów. (PAP)

pś/ mok/

Źródło:PAP
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (3)

dodaj komentarz
lelo1949
Jest pandemia wstydziliby się ,żadnej pomocy z ich strony tylko mieszanie,dno i metr mułu
gregzacha
A w czym maja pomagać, zakupie maseczek od instruktora narciarskiego? czy tez we wprowadzaniu cenzury w programie 3 radia?
lelo1949 odpowiada gregzacha
Ty zagrycha zawsze nie masz racji

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki