REKLAMA

KO: NBP powinien zaoferować obligacje oprocentowane na poziomie inflacji

2022-06-09 12:03
publikacja
2022-06-09 12:03
KO: NBP powinien zaoferować obligacje oprocentowane na poziomie inflacji
KO: NBP powinien zaoferować obligacje oprocentowane na poziomie inflacji
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Zaoferowanie przez NBP obligacji z oprocentowaniem na poziomie inflacji - to, zdaniem KO, pomysł na przeciwdziałanie inflacji i podwyższenie wartości depozytów finansowych obywateli.

Jak mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej Dariusz Rosati (KO), "polskie rodziny coraz bardziej boją się, jak uda się przeżyć do pierwszego za wynagrodzenia, które nie rosną z miesiąca na miesiąc". "Boją się o stan swoich oszczędności" - podkreślił.

Przypomniał, że w czwartek Ministerstwo Finansów ogłosiło, że rozpoczyna emisję nowych obligacji skarbowych, oprocentowanych na poziomie zbliżonym do stopy referencyjnej NBP, czyli w tym miesiącu na poziomie 5,75 proc.

"Naszym zdaniem to są działania, które są absolutnie niewystarczające. Oprocentowanie obligacji na poziomie 5,75 proc. w sytuacji inflacji 14 proc. nie tylko nie chroni realnej wartości oszczędności, ale też powoduje, że z każdym miesiącem spada realna wartość oszczędności o określony procent" - przekonywał Rosati.

"Każda emisja obligacji przez MF to jest pożyczanie pieniędzy na wydatki z budżetu. A przecież głównym powodem rosnącej inflacji w Polsce są duże wydatki z budżetu państwa, przy biernej postawie NBP" - mówił.

Jego zdaniem rządowe rozwiązanie "nie odpowiada na potrzeby chwili".

"Powtarzamy jeszcze raz: trzeba zaapelować do NBP, aby to bank centralny rozpoczął emisję obligacji na poziomie zbliżonym do poziomu inflacji" - powiedział. "Będzie to rozwiązanie, które za jednym zamachem rozwiązuje trzy problemy: po pierwsze w pełni chroni oszczędności Polaków; po drugie zapobiega temu, że rząd finansował sobie kolejnym długiem kolejne prezenty wyborcze; eliminuje strukturalną nadpłynność w sektorze bankowym i zmusi banki, żeby oferować depozytariuszom wyższe oprocentowanie za składane depozyty" - apelował Rosati

"Apelujemy do NBP, aby jak najszybciej ten pomysł PO wcielił w życie" - dodał.

Ministerstwo Finansów wyemitowało 1 czerwca dwa rodzaje nowych obligacji skarbowych - rocznych i dwuletnich. Obligacje roczne ROR są oprocentowane 5,25 proc. w skali roku, w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym; w kolejnych miesięcznych okresach odsetkowych obligacje te będą oprocentowane w wysokości stopy referencyjnej NBP. Obligacje dwuletnie DOR są oprocentowane 5,50 proc. w skali roku, w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym; w kolejnych miesięcznych okresach odsetkowych będą one oprocentowane w wysokości stopy referencyjnej NBP plus 0,25 proc. (PAP)

Autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
fiat126p
Obligacje emituje Skarb Państwa, nie NBP. Czy przypadkiem nie ma jakiegoś przepisu aby NBP nie przyjmował depozytów od osób fizycznych?

Powiązane: Oszczędzanie i inwestycje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki