KNF zawiesiła działalność SKOK „Skarbiec”

Komisja Nadzoru Finansowego z dniem 22 lipca 2016 r. zawiesiła działalność Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo – Kredytowej „Skarbiec” w Piekarach Śląskich (SKOK „Skarbiec”).

KNF zawiesiła działalność SKOK „Skarbiec”
KNF zawiesiła działalność SKOK „Skarbiec” (fot. REUTERS / FORUM)

"W związku ze stanem finansowym SKOK Skarbiec ujawnionym przez zarządcę komisarycznego, w tym brakiem perspektyw restrukturyzacji wobec braku pomocy finansowej ze strony Kasy Krajowej i brakiem zgody banków na przejęcie SKOK Skarbiec, jedynym rozwiązaniem wynikającym z przepisów prawa jest zawieszenie działalności SKOK Skarbiec i wystąpienie z wnioskiem do sądu o ogłoszenie upadłości kasy, co stanowi formalną przesłankę do uruchomienia wypłat środków gwarantowanych z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG)" - podkreśliła Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) w piątkowym komunikacie.

KNF ustanowiła zarządcę komisarycznego w SKOK "Skarbiec" pod koniec października 2015 r.

Na koniec maja br. SKOK "Skarbiec" posiadała fundusze własne, według bilansu, w wysokości minus 44,1 mln zł, współczynnik wypłacalności na poziomie minus 81,3 proc. i wykazywała łączną stratę w wysokości 47 mln zł. Depozyty członkowskie zgromadzone przez 26,4 tys. członków SKOK "Skarbiec" wynosiły 96,9 mln zł.

Jak podkreśliła KNF, "utrzymujący się stan głębokiej niewypłacalności SKOK +Skarbiec+ oraz brak pomocy finansowej ze strony Kasy Krajowej skutkuje brakiem możliwości samodzielnego prowadzenia procesu naprawczego przez SKOK +Skarbiec+".

"W ocenie KNF brak jest realnych perspektyw dokapitalizowania SKOK +Skarbiec+ przez Kasę Krajową i usunięcia stwierdzonego stanu głębokiej niewypłacalności spółdzielczej kasy" - dodano. (PAP)

dol/ je/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 20 ~PetruFan

I co z tego? Rysiek Petru powiedział wczoraj w TOK FM że afera SKOK jeszcze nie wybuchła. Skoro Ryszard tak mówi to tak na pewno jest.

! Odpowiedz
0 0 ~Rzeczywistość

SKOK-i istnieją od 1992 roku - afery pojawiły się za nierządów PO
Idea - rozwalić konkurencję Banksterów - wcześniej czy później wyjdzie
kogo mafia wprowadziła do zarządów i okrada Polaków.
Mafia nierządów PO okrada na wszystkim co się da - kontrakty państwowe,
prywatyzacja, kontrole skarbowe, komornicy, zwrot majątków itd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 28 ~aaaaaaaa

Który SKOK kolejny?? Tak co miesiąc jakaś upadłość? Swoją drogą może bankier opisałby sytuację finansową 2 największych Skok-ów Stefczyka i Chmielewskiego .....

! Odpowiedz
2 9 ~piotr

a po tym opisie run na skok
senator musiałby wiać do Luksemburga
jego kasa juz tam jest:)

! Odpowiedz
0 1 ~bbbb

Stefczyk to jeszcze co jakiś czas publikuje jakieś wyniki i wiadomo kto jest prezesem i w zarządzie, a ten Chmielewski , niby jest duży, ale nie ma na stronie żadnych wyników finansowych i składu zarządu. Trzeba wejść do KRSu, żeby się zorientować, że jest zarządzany przez małżeństwo!!!!! Nieźle...

! Odpowiedz
0 0 ~aaaaaaaa odpowiada ~bbbb

Ja widzę ostanie wyniki za 2014 r. i jednej i drugiej Kasy, a gzie wyniki za 2015 r. i I kwartał 2016 r.
Gdzie w tym wszystkim jest nadzór???

! Odpowiedz
18 5 ~MIKImouse

Ten Zarządca z KNF to musiał być mistrz! W rok o ponad 50 % współczynnik wypłacalności pogorszyć! Coś mi tu śmierdzi, że KNF specjalnie wprowadza ZK-i by w rok cały system rozpierd.... Brawo KNF

! Odpowiedz
2 20 ~Karol

Wystarczy, że ludzie przyszli po swoje depozyty baranie. A po drugiej stronie zamiast spłacanych kredytów (które zapewne poszły do krewnych i znajomych z katechetycznej salki) była pustka. Ale nie można oczekiwać zbyt wiele od pisowskiego łba.

! Odpowiedz
0 8 ~GP

Wynik na działalności -2mln przez pół roku to nie jest zły wynik (w kontekście SKOKów). Szczególnie, że nie jest to mały SKOK. Trzeba opłacić 25 lokali, 200 ludzi, wpłacić składkę do Kasy Krajowej (która nie pomoże jakby co, ale wyda ładną gazetkę). Przez pół roku próbowali się ratować wyższym oprocentowaniem lokat i przyzwoitymi kredytami (a ludzie wierzyli, że skoro PiS jest u władzy, nic się SKOKom nie stanie)...
W SKOKach jest spory problem z kredytami, więc poprawiając bilans niestety pogarsza się współczynniki...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 19 ~ToKoniec

Wszystkie Skoki w praktyce już nie istnieją, niektóre jeszcze dogorywają. Żaden nawet najlepiej zarządzany SKOK nie jest w stanie przetrwać, gdyż jego nazwa (i związany z nią brak zaufania klientów) będzie go ciągnęła w dół.

! Odpowiedz