REKLAMA

KNF zatwierdziła projekt umowy oraz uznał system ochrony banków

2022-06-10 15:56
publikacja
2022-06-10 15:56
KNF zatwierdziła projekt umowy oraz uznał system ochrony banków
KNF zatwierdziła projekt umowy oraz uznał system ochrony banków
fot. Marcin Smolinski / / Shutterstock

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła projekt umowy oraz uznała system ochrony banków - podała komisja w komunikacie po posiedzeniu.

We wtorek zarządy i rady nadzorcze Alior Banku, BNP Paribas Bank Polska, ING BŚ, mBanku, Banku Millennium, Banku Pekao, PKO BP i Santander BP zgodziły się na złożenie wniosku do KNF o zatwierdzenie i uznanie systemu ochrony.

Według podanych na początku tygodnia informacji po wydaniu przez KNF decyzji o zatwierdzeniu projektu umowy systemu ochrony oraz uznaniu systemu ochrony, banki uczestnicy utworzą spółkę akcyjną będącą jednostką zarządzającą system ochrony (jednostka zarządzająca). Utworzenie jednostki zarządzającej uzależnione jest od wydania zgody na dokonanie koncentracji przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Kapitał zakładowy jednostki zarządzającej wyniesie 1.000.000 zł.

Według wtorkowych komunikatów banków celem systemu ochrony będzie m.in. zapewnienie płynności i wypłacalności banków, a także wspieranie przymusowej restrukturyzacji prowadzonej przez BFG. Jak podawano, w jednostce zarządzającej zostanie utworzony fundusz pomocowy w celu zapewnienia środków na finansowanie zadań systemu ochrony.

Fundusz pomocowy zostanie utworzony z wpłat banków uczestników w wysokości 0,4 proc. kwoty środków gwarantowanych danego banku objętego obowiązkowym systemem gwarantowania depozytów, o którym mowa w art. 2 pkt 34 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji.

epo/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki