KNF: w wielu SKOK-ach sytuacja jest trudna

Sytuacja w SKOK-ch jest złożona, w dziewięciu - na 55 wszystkich - KNF pozwoliła na zatwierdzenie prezesów, ale w wielu kasach sytuacja jest niestety trudna - poinformował Dajnowicz - poinformował rzecznik prasowy Komisji Nadzoru Finansowego Łukasz Dajnowicz.

Jego zdaniem szczególnie zaskakuje, niespotykana w innych instytucjach finansowych, skala wyprowadzenia zasadniczych obszarów działalności do podmiotów zewnętrznych oraz wpływ tej sytuacji na efektywne zarządzanie kasami i koszty.

"Wątpliwości budzi np. postępowanie wielu kas, które dokonywały transakcji tzw. luksemburskimi skryptami dłużnymi bez pełnego rozpoznania ryzyka i właściwej wyceny tych skryptów" - dodał rzecznik.

Zaznaczył, że efektywność postępowań naprawczych prowadzonych w SKOK-ach zależy m.in. od zaangażowania finansowego członków kas, czyli ich współwłaścicieli oraz Kasy Krajowej. Dajnowicz wskazał, że ustawodawca wyznaczył Kasie Krajowej szczególną rolę wspierania procesu restrukturyzacji środkami gromadzonymi latami przez wszystkie SKOK-i.

"Po około dwudziestu latach pozostawania SKOK poza państwowym nadzorem, sytuacja w sektorze jest złożona. W dziewięciu konserwatywnie zarządzanych kasach (na 55 wszystkich SKOK) ocena KNF pozwoliła na zatwierdzenie prezesów. Natomiast w wielu kasach sytuacja jest niestety trudna" - poinformował Dajnowicz.

W Polsce działa 55 SKOK-ów, które dysponują blisko 2 tys. placówek.

Zgodnie ze wstępnymi wynikami kas za 2013 r., podanymi we wtorek na konferencji prasowej przez prezesa Kasy Krajowej SKOK Rafała Matusiaka, w ubiegłym roku SKOK-i zarobiły ponad 252 mln zł. 12 kas zanotowało stratę. Aktywa kas wyniosły ponad 19 mld zł, a liczba członków przekroczyła 2 mln 600 tys. osób. Podczas konferencji poinformowano, że w 2012 r. wynik netto SKOK-ów był ujemny i wynosił ponad 56 mln zł.

Od października 2012 r. państwowy nadzór nad SKOK-ami sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

We wtorek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kwestionowane przez posłów PiS rozporządzenia ministra finansów dotyczące zasad rachunkowości stosowanych przez SKOK-i są zgodne z konstytucją. Podczas rozprawy pełnomocnik posłów prof. Henryk Cioch mówił, że w oparciu o zaskarżone rozporządzenia KNF przeprowadziła audyt systemu kas. W efekcie wobec 44 kas na 55 wszczęto postępowania naprawcze, a w 22 wprowadzono zarząd komisaryczny.

Rzecznik Prasowy Kasy Krajowej SKOK Andrzej Dunajski poinformował w środę, że w wypowiedzi Ciocha wkradła się nieścisłość - zarządy komisaryczne wprowadzono w trzech kasach (w przypadku 22 wydano postanowienia administracyjne o ustanowienie zarządcy komisarycznego - PAP).

Nowelizacja ustawy o SKOK-ach z 2013 r. ustanowiła obowiązkowy system gwarantowania depozytów zgromadzonych w SKOK-ach, w formie odrębnego funduszu własnego BFG, finansowanego z wnoszonych przez SKOK-i obowiązkowych opłat rocznych.

System Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - w którym banki wpłacają składki do BFG - zapewnia zwrot całej ulokowanej w kasie sumy do równowartości 100 tys. euro, która ma być wypłacana, jeśli dany bank utraciłby płynność finansową.

Nowelizacja rozszerzyła również kompetencje KNF wobec SKOK-ów oraz umożliwia bankom przejmowanie kas, które popadłyby w kłopoty finansowe. (PAP)

mmu/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~asap

Wyprowadzajac dzialalnosc poza obszar SKOKow, Kasy wyprowadzaja pieniadze. Tyle. I utrudniaja w swoim mniemaniu dzialania KNFu. Ciekawe czy senator Cioch ma blizsze koneksje z kasami

! Odpowiedz
0 0 ~lotto

te 252 mln zostało w kraju a 85% z 15 miljardów zysku banków za 2013r wyjechało z kraju w formie dywidendy

! Odpowiedz
0 1 ~pl7

to w koncu jaka jest sytuacja w skokach w porownaniu do bankow to skoki sa wzorem ideału finansowego

! Odpowiedz
0 0 ~skoczek

Dobry jest SKOK Wołomin:
http://prnews.pl/aktualnosci/nagroda-quotfinansista-roku-2013quot-dla-prezesa-skok-woomin-6548601.html

! Odpowiedz
0 0 ~klient

Na tak poczytnym i fachowym portalu powinny być podawane wyniki SKOK - w za 2013 r przecież nie ma potrzeby czekania aż do czasu Zebrań Przedstawicieli na których nie do końca można otrzymać takie informacje oraz w których wprowadzono administracyjne rozwiązania komisaryczne o których w artykule jest mowa.
W tej instytucji przeciez wielu Polaków trzyma swoje oszczedności

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~stefan

Które SKOKi są dobre, które złe?

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.