REKLAMA

KNF szykuje nową e-stronę, by wyeksponować problem bezpieczeństwa klientów instytucji finansowych

2017-03-12 09:30
publikacja
2017-03-12 09:30
fot. Kacper Pempel / FORUM

Komisja Nadzoru Finansowego przygotowuje nową stronę internetową, by lepiej wyeksponować kwestie bezpieczeństwa klientów, którzy korzystają z usług instytucji finansowych - poinformował przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski.

"Ostatnio doświadczyliśmy cyberataku na naszą stronę internetową. Przygotowując nowe rozwiązanie informatyczne chcielibyśmy lepiej wyeksponować, na nowej stronie internetowej, kwestie związane z bezpieczeństwem klientów instytucji finansowych" - powiedział Chrzanowski.

Z kolei w odpowiedzi na poselskie zapytanie przewodniczący Komisji poinformował, że w najbliższych dniach planowany jest kolejny audyt bezpieczeństwa, aktualnie działającej strony KNF. Audyt przeprowadzony zostanie przez dedykowaną do zwalczania cyberprzestępczości jednostkę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Według Chrzanowskiego po ostatnim cyberataku w KNF wprowadzono dodatkowe mechanizmy zabezpieczające i rozwiązania techniczne w celu zapobieżenia naruszeń bezpieczeństwa teleinformatycznego Urzędu. Dodatkowo, w ramach prowadzonych działań naprawczych, uruchomiono przegląd procedur wewnętrznych i rozpoczęto współpracę z zewnętrznym audytorem.

Na początku lutego na stronie internetowej KNF zidentyfikowana została próba ingerencji z zewnątrz w system informatyczny. Strona została wyłączona przez administratorów w celu zabezpieczenia materiału dowodowego.

Materiały dowodowe związane z tym zdarzeniem zostały zabezpieczone przez organy ścigania. Wszczęto śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie oraz Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Według KNF brak jest przesłanek wskazujących na Komisję jako cel ataku. Zaatakowana strona została wykorzystana przez sprawców jako przekierowanie jej użytkowników do innych stron internetowych dystrybuujących złośliwe oprogramowanie.(PAP)

pif/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Artur
A ta próba to jaka była? Udana czy nie udana?
Czy KNF był/mógł być celem ataków czy nie? Może warto zrozumieć na czym polega atak z użyciem metody wodopoju - nie ma on sensu bez "wodopoju" a konkretnie "zatrutego źródła".
Z jednym zgoda - strona KNF zdecydowanie powinna podkreślać ryzyko
A ta próba to jaka była? Udana czy nie udana?
Czy KNF był/mógł być celem ataków czy nie? Może warto zrozumieć na czym polega atak z użyciem metody wodopoju - nie ma on sensu bez "wodopoju" a konkretnie "zatrutego źródła".
Z jednym zgoda - strona KNF zdecydowanie powinna podkreślać ryzyko użytkowania nowoczesnych technologii bez świadomości zagrożeń z tym związanych jak również powinna zdecydowanie promować dobre praktyki mające na celu minimalizację tego ryzyka. Wspominając dobre praktyki nie mam na myśli "naszych, domowych" ale uznanych norm i standardów międzynarodowych wskazujących na te dobre praktyki, które mają sens stosowania i są racjonalne kosztowo.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki