REKLAMA

KNF przygotowuje rekomendacje dot. zadośćuczynienia z tytułu szkody niemajątkowej

2016-01-19 15:21
publikacja
2016-01-19 15:21
KNF przygotowuje rekomendacje dot. zadośćuczynienia z tytułu szkody niemajątkowej
KNF przygotowuje rekomendacje dot. zadośćuczynienia z tytułu szkody niemajątkowej
fot. FORUM / / FORUM

Komisja Nadzoru Finansowego przygotowuje rekomendacje dla ubezpieczycieli, w których zostanie określony sposób ustalania wysokości zadośćuczynienia z tytułu szkody niemajątkowej. Komisja liczy, że rekomendacje będą wdrożone do końca 2016 roku - poinformowała KNF we wtorkowym komunikacie.

KNF podała we wtorek, że zaakceptowała założenia rekomendacji dla zakładów ubezpieczeń dotyczących procesu ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z tytułu szkody niemajątkowej z umów ubezpieczenia OC.

Projekt rekomendacji zostanie przekazany do publicznych konsultacji. KNF wstępnie planuje przyjęcie rekomendacji do 30 czerwca 2016 r. oraz ustalenie terminu wdrożenia standardów nie później niż do 31 grudnia 2016 r.

KNF oceniła, że istnieje potrzeba zapewnienia przewidywalności w procesie ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z tytułu szkody niemajątkowej.

"Przepisy prawa nie zawierają kryteriów, jakimi należy kierować się przy określaniu (miarkowaniu) wysokości zadośćuczynienia. Zakłady ubezpieczeń nie prezentują jednolitego podejścia do katalogu okoliczności, jakie powinny być brane pod uwagę przy ocenie szkody niemajątkowej, jak również do wyceny tych okoliczności, co w efekcie prowadzi do nieuzasadnionych rozbieżności w zakresie przyznawanych kwot zadośćuczynienia w podobnych sprawach" - napisano w komunikacie.

"Istnieją duże dysproporcje pomiędzy wypłacanymi przez zakłady ubezpieczeń kwotami zadośćuczynienia, a kwotami zadośćuczynienia zasądzanymi w tych samych sprawach przez sądy powszechne" - dodano.

Projekt rekomendacji wskazuje oczekiwania nadzorcze dotyczące ostrożnego i stabilnego zarządzania procesem ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z tytułu szkody niemajątkowej, w tym także ryzykiem związanym z tym procesem.

"Nieprawidłowości w procesie ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z tytułu szkody niemajątkowej narażają zakład ubezpieczeń na konkretne straty finansowe związane z koniecznością poniesienia kosztów obsługi prawnej sporu przed sądem oraz w razie przegranej, z koniecznością zapłaty kosztów sądowych i zastępstwa procesowego, jak również odsetek za opóźnienie" - napisano w komunikacie. (PAP)

seb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~zez
Zmienił się Sejm i rząd i od razu KNF robi rzeczy których wcześniej "absolutnie nie dało się zrobić". Widmo oderwania od ciepłych stołków jak widać bardzo motywuje pracowników KNF to wytężonej pracy

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki