REKLAMA
BADANIE

KNF ostrzega. "Nie nadzorujemy giełd oraz kantorów kryptowalut"

2023-01-28 14:00
publikacja
2023-01-28 14:00

Komisja Nadzoru Finansowego nie licencjonuje, nie rejestruje ani nie nadzoruje giełd oraz kantorów kryptowalut – przypomniał Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

KNF ostrzega. "Nie nadzorujemy giełd oraz kantorów kryptowalut"
KNF ostrzega. "Nie nadzorujemy giełd oraz kantorów kryptowalut"
fot. Chinnapong / / Shutterstock

"Komisja nie zatwierdza także tego rodzaju działalności, ani nie jest wyposażona w narzędzia umożliwiające pomoc osobom poszkodowanym w wyniku ewentualnego upadku giełdy kryptowalut" – przekazano. Jak dodano, giełdy i kantory kryptowalut nie są zobowiązane do wprowadzenia rozwiązań prawno-organizacyjnych, które gwarantują bezpieczeństwo środków klientów.

"Należy także pamiętać, że giełdy i kantory kryptowalut w swojej podstawowej działalności nie zapewniają ochrony środków klientów przewidzianej np. dla banków czy instytucji płatniczych, m.in. przed ewentualnymi roszczeniami wierzycieli tych podmiotów oraz nie są wyłączone z masy upadłościowej" – stwierdzono.

Wskazano, że nadzór KNF nad podmiotami prowadzącymi giełdy i kantory kryptowalut może być sprawowany jedynie w przypadku świadczenia przez te podmioty usług płatniczych, na podstawie ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych. Przypomniano, że świadczenie takich usług każdorazowo wiąże się z obowiązkiem uzyskania stosownego zezwolenia KNF na prowadzenie działalności jako krajowa instytucja płatnicza albo wpis do rejestru małych instytucji płatniczych lub biur usług płatniczych. Nadzór Komisji w takim wypadku – zwrócono uwagę – jest sprawowany jedynie w obszarze świadczenia usług płatniczych, natomiast obszar działalności jako giełda lub kantor kryptowalut nie podlega nadzorowi.

Poza przepisami ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Ustawa AML), aktualnie brak jest regulacji działalności dostawców usług wymiany walut wirtualnych (tzw. Crypto Assets Service Providers, CASP) – przekazano. W związku z tym – zauważono – działalność CASP nie jest licencjonowana, nie podlega także tzw. paszportowaniu/notyfikacji.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"W przypadku więc konieczności dochodzenia przez klientów CASP roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zleceń przez te podmioty, organem właściwym będzie sąd właściwy siedziby giełdy lub kantoru" – stwierdzono.

W ocenie UKNF obszarem, na który powinny zwrócić uwagę kantory oraz giełdy kryptowalut, są informacje jakimi posługują się w materiałach promocyjnych. Wprowadzanie klientów w błąd za pomocą przekazu marketingowego może spowodować podjęcie konkretnych działań m.in. przez KNF i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – wskazano.

"W odniesieniu do informacji publikowanych przez Binance Polska sp. z o.o. na temat +współpracy z organami regulacyjnymi+ w celu zapewnienia odpowiedniej ochrony klientów UKNF wskazuje, że nie prowadzi żadnych rozmów z Binance Polska sp. z o.o., które zmierzałyby do objęcia tego podmiotu nadzorem" – zwrócono uwagę. (PAP)

ra/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
jas2
Ryzyko jest, ale kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana.
bankster-kreator
I bardzo dobrze, w końcu jest coś co jest nienadzorowane i nieregulowane bo już od tego przeregulowania wszystkiego to każdy dostaje s**czki. Najlepiej jakby ogłosili, że ten rynek nigdy nie będzie regulowany i każdy się tam bawi na własną odpowiedzialność i niech się od niego odczepią. Starczy nam już wszystkim regulacji począwszy I bardzo dobrze, w końcu jest coś co jest nienadzorowane i nieregulowane bo już od tego przeregulowania wszystkiego to każdy dostaje s**czki. Najlepiej jakby ogłosili, że ten rynek nigdy nie będzie regulowany i każdy się tam bawi na własną odpowiedzialność i niech się od niego odczepią. Starczy nam już wszystkim regulacji począwszy od unijnej krzywizny banana, poduszki jako broń a skończywszy na uznaniu urzędowo ślimaka za rybę - tak sprawdźcie sobie sami.
bankster-kreator
Słyszałem, że kończysz 18 lat i jesteś dorosły a tu psikus państwo chce wyłączyć każdemu mózg i prowadzic każdego za rączkę, żeby sobie nie zrobił kuku i później co drugiego osobnika można zrobić metodą na wnuczka albo wpakować w kredo bo traci czujność i zawierza wszystkiemu co usłyszał albo co ma jakaś tam akredytację lub certyfikat Słyszałem, że kończysz 18 lat i jesteś dorosły a tu psikus państwo chce wyłączyć każdemu mózg i prowadzic każdego za rączkę, żeby sobie nie zrobił kuku i później co drugiego osobnika można zrobić metodą na wnuczka albo wpakować w kredo bo traci czujność i zawierza wszystkiemu co usłyszał albo co ma jakaś tam akredytację lub certyfikat unijny czy państwowy. Zamiast korzystać zawsze ze znanego jak świat starego mechanizmu ograniczanego zaufania, logicznego myślenia i powiedzenia: ufaj ale sprawdzaj.
jas2 odpowiada bankster-kreator
Spokojnie. Są instytucje, których obowiązkiem jest ostrzeganie obywateli.
I dobrze, że ostrzegają.
lebski_gosc
GPW i nc nadzorują ale wałki i tak idą non stop.
simonsoft8
Pinokio skupiony na czytaniu bzdur ...
zoomek
A co nadzorujecie że mamy inflację?
men24a
PiS i knf za PiCu za nic nie odpowiada i na nic nie ma wpływu ale za PO już tak i nie ostrzegł przed ambergold

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki