KNF: nie korzystamy z bankowości elektronicznej bezpiecznie

Poczucie bezpieczeństwa w bankowości elektronicznej usypia czujność jej użytkowników - wynika z badania świadomości użytkowników bankowości elektronicznej, przeprowadzonego na zlecenie KNF. Z badania wynika m.in., że większość właścicieli kont nie zmienia cyklicznie hasła dostępu do konta.

(fot. Gajus / YAY Foto)

Z badania, przeprowadzonego na zlecenie KNF przez TNS Polska wynika, że blisko połowa użytkowników bankowości elektronicznej korzysta z niej co najmniej raz w tygodniu, a 13 proc. codziennie.

W przekazanej w czwartek informacji KNF relacjonuje, że bankowość elektroniczna w ocenie ankietowanych wydaje się być rozwiązaniem bezpiecznym.

"Ponad 90 proc. respondentów zadeklarowało, że nie zostało ofiarą cyberataków. Z taką formą próby przestępstwa świadomie spotkało się w zależności od rodzaju ataku - od 1 do 5 proc. Użytkownicy bankowości elektronicznej najczęściej wskazywali na przypadki otrzymywania fałszywej wiadomości z odnośnikiem do strony udającej bankową, na której wpisuje się dane do logowania oraz próby zainfekowania komputera wirusem, który może przejąć kontrolę nad dostępem do rachunku bankowego. Jednocześnie 7 proc. badanych nie ma pewności, czy nie próbowano przeprowadzić cyberataku na ich rachunek bankowy. Ankietowani rzadziej wskazywali na przypadki udostępnienia danych z karty kredytowej przez telefon lub na niezaufanej stronie" - informuje KNF.

Wyniki badania pokazują jednak, zaznacza komisja, że brak negatywnych doświadczeń lub świadomości ich wystąpienia, usypiają czujność użytkowników bankowości elektronicznej.

"Z badania wynika, że 68 proc. korzystających z tego kanału nie zmienia cyklicznie hasła dostępu do panelu bankowego, 55 proc. nie wpisuje ręcznie numeru rachunku wykonując przelew internetowy, a połowa badanych nie przegląda na bieżąco historii rachunku pod kątem podejrzanych transakcji. Natomiast nieco ponad połowa zainstalowała i aktualizuje na bieżąco programy antywirusowe, które może uchronić komputer przed złośliwym oprogramowaniem" - czytamy w informacji.

Z badania KNF wynika także, że logując się do panelu bankowego klienci najczęściej korzystają z komputera przenośnego (laptopa) na to urządzenie wskazało 79 proc. użytkowników. Do operacji w internecie używane są też komputery stacjonarne (28 proc.). Rzadziej wykorzystywane do logowania są urządzenia mobilne, takie jak telefony komórkowe (21 proc.) i tablety (5 proc.).

"Jako KNF zobowiązujemy banki do podwyższania standardów bezpieczeństwa i utrzymywania infrastruktury teleinformatycznej na odpowiednio wysokim poziomie. Zwykle jednak celem ataku nie jest bank, ale jego klient. Dlatego istotne jest budowanie właściwych postaw, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo środków finansowych" - komentuje badanie szef KNF Andrzej Jakubiak. (PAP)

pś/ dym/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~JagodaB

lubie tradycyjne rozwiazaniae, ale corka zachecila mnie do korzystania z tej aplikacji na telefonie i musze powiedziec, ze jestem milo zaskoczona :) jak zalozylam konto w banku Raifeisen to jest tam aplikacja Mobilny Bank i bardzo ladnie sie sprawuje i jest bezpiecznie, a mąz coś mówił o aplikacji Bzwbk że fajna :)

! Odpowiedz
0 0 ~jules

heh nie wszysto jest dla kazdego nie kazdy powinien miec do wszystkiego dostep haha ja mam swoje konto osobiste w raiff i zawsze korzystam z internetowej bankowosci i wszystko fajnie, moja siostra wiem ze poleca tez mbank

! Odpowiedz
0 1 ~lana

jak się dobrze korzysta to jest ok ;) no i trzeba wybrać bezpieczne rozwiązanie. dlatego używam getin mobile, nie mam żadnych problemów. a płacę telefonem często ;)

! Odpowiedz
0 0 ~fala

ja korzystam z banku mobilnego bo to duża wygoda, ale nie ukrywam, że od tego czasu mam lekkiego schiza na punkcie tel. ;)

! Odpowiedz
0 7 ~zez

Znowu KNF ze swoimi mądrościami. Użytkownicy myślą że bankowość elektroniczna jest bezpieczna bo tak od lat uparcie twierdzą... same banki! Przecież to właśnie banki umieszczają na swoich stronach bzdety typu: ta kłódeczka i zielony pasek znaczy że jesteś bezpieczny! Twoja forsa jest bezpieczna bo to gwarantuje Verisign!

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl