REKLAMA

KNF: należy się liczyć, że z wakacji kredytowych skorzysta praktycznie każdy uprawniony

2022-06-13 15:42
publikacja
2022-06-13 15:42
KNF: należy się liczyć, że z wakacji kredytowych skorzysta praktycznie każdy uprawniony
KNF: należy się liczyć, że z wakacji kredytowych skorzysta praktycznie każdy uprawniony
fot. Łukasz Wróbel / / Shutterstock

Biorąc pod uwagę wysoką atrakcyjność proponowanych wakacji kredytowych, należy się liczyć, że z tego udogodnienia skorzysta praktycznie cała populacja uprawnionych kredytobiorców - napisał w opinii do projektu ustawy w tej sprawie zastępca przewodniczącego KNF Marcin Mikołajczyk.

"UKNF proponuje, aby wskazując skutki regulacji dla banków komercyjnych, banków spółdzielczych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych wskazać, że w wyniku wdrożenia przepisów dotyczących wakacji kredytowych ww. podmioty będą miały niższe przychody odsetkowe. Ponadto UKNF wskazuje, że biorąc pod uwagę wysoką atrakcyjność proponowanego w projekcie rozwiązania, należy się liczyć, że z tego udogodnienia skorzysta praktycznie cała populacja uprawnionych kredytobiorców. Należy więc rozważyć doszacowanie możliwych skutków tej regulacji" - napisano.

W ocenie KNF pomoc dla kredytobiorców ukierunkowana precyzyjnie na osoby rzeczywiście jej potrzebujące – pomimo dodatkowych obciążeń dla banków – może w przyszłości ograniczyć skutki materializacji ryzyka kredytowego w portfelach kredytów hipotecznych banków.

Mikołajczyk poinformował na początku czerwca, że koszt wakacji kredytowych w kształcie proponowanym przez rząd, który zastał zaakceptowany później przez Sejm, to ok. 20 mld zł, a banki prawdopodobnie będą musiały uznać cały ten koszt w 2022 r., choć możliwe są indywidualne rozmowy banków z audytorami w tej sprawie. Wyliczenia KNF są zbieżne z szacunkami NBP.

Przyjęty 9 czerwca przez Sejm rządowy projekt zakłada powszechne wakacje kredytowe dla osób, które mają kredyt hipoteczny na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych – po dwa miesiące w III i IV kwartale 2022 r. i po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r. Rozwiązanie będzie dostępne dla kredytobiorców, którzy mają kredyty w złotym polskim.

Rząd liczy, że z wakacji skorzysta ok. 0,5 mln osób, głównie ci, którzy rzeczywiście tego potrzebują.

"Liczymy tutaj na racjonalność" - powiedział 9 czerwca wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

tus/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Komentarze (16)

dodaj komentarz
szprotkafinansjery
A problemów ze spłatami i tak nie ma, wbrew bajkom wieszczy z forum Bankiera.

https://businessinsider.com.pl/finanse/politycy-licytuja-sie-na-pomysly-pomocy-kredytobiorcom-tymczasem-problemu-ze-splatami/btg9g64
inwestor66
nie wiem czy każdy.
Wakacje brane teraz przy stopach procentowych 6%, a po wakacjach będzie może 10%. i po te 10% będzie trzeba spłacać, przecież wyjdzie drożej biorąc te wakacje!
ertom
Te raty będziesz spłacał na koniec kredytu, czyli np. za 20-30 lat. A zakładając wysokość raty 2500 zł przy kredycie na 300 tys., przy ośmiu miesiącach wakacji zostaje w kieszeni 20 tys. Robisz wcześniejszą spłatę w tej wysokości i zmniejszasz kredyt do 280 tys., a tym samym zmniejszasz należne odsetki.
adam.1983 odpowiada ertom
Banki za pewno jakoś się zabezpieczą przed tego typu manipulacją.
mohel
co będzie po wakacjach to nikt nie wie … od stycznia znika WIBOR a później są wybory … narodowi socjaliści z PIS nie pozwolą skrzywdzić narodu
mohel
już nie mogę słuchać tego jojcenia … gdyby to był taki armagedon dla banku to skrzynka każdego kredytobiorcy była by zawalona ofertami w zamian za nieskorzystanie z wakacji … póki co ciiiiisza
ja-gna
Przecież oni tylko straszyć potrafią. Tak samo jest z armagedonem frankowym. Od kilkunastu lat tylko straszą zamiast rozwiązać problem.
xiven
to landlord będzie na wakacjach a myślący że najem się opłaca niech płacą nadal czynsz :D
socjalistyczneg
No to jest pięknie...
lys
Wychodzi na to, że roczne obciążenie hipo będzie mniejsze niż przed podwyżkami. To się nazywa walka z inflacją

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki