KNF nadal milczy w kwestii polisolokat

- Europa poradziła już sobie z produktami takimi jak polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, czy też polisolokatami - czyli produktami ubezpieczeniowymi, w których de facto ubezpieczyciel niczego nie ubezpiecza. W związku z tym trudno to nazwać produktem ubezpieczeniowym - mówi Anna Lengiewicz, radca prawny, wspólnik zarządzający LWB i Wspólnicy Kancelaria prawnicza s.c.

KNF nadal milczy w kwestii polisolokat


Wielka Brytania była pierwszym w Europie krajem, który rozpoznał ten problem. Tamtejszy nadzór finansowy zabronił sprzedaży tego typu produktów konsumentom, co więcej nakazał zwrot wszystkich nadpłaconych opłat. W Niemczech natomiast w 2012 roku sprawa doszła do Federalnego Sądu Niemieckiego, który rozstrzygnął sprawę przeciwko Deutscher Ring, Allianz, Generalli mówiąc o tym, że opłata likwidacyjna w wysokości 4,5% prowadzi do wywłaszczenia konsumenta z jego majątku, co jest niedopuszczalne. Jeżeli chodzi o orzecznictwo włoskie, tam sądy stwierdziły, że jeżeli w produkcie ubezpieczeniowym przeważa element inwestycyjny, to nie jest to produkt ubezpieczeniowy tylko inwestycyjny, do którego stosuje się przepisy europejskie dotyczące produktów finansowych MiFID 1 i MiFID 2.

W Polsce nikt się tym problemem nie zajął. Nasz nadzór finansowy, tzn. KNF, w zasadzie uważa, że problem go nie dotyczy i że to nie jest jego problem, ponieważ Komisja Nadzoru Finansowego ma dbać o stabilność finansową Państwa. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w naszym kraju jest jedynym organem, który ma kompetencje do tego, żeby ukarać ubezpieczycieli.

W ubiegłym roku Europejski Nadzór Finansowy wydał zalecenia, w których zwraca uwagę między innymi na konflikt interesów w sprzedaży tego typu ubezpieczeń, tworzenia i sprzedawania produktów w obrębie jednej grupy kapitałowej. Wynagrodzenie pośredników jest tak skonstruowane, że nie opłaca im się sprzedawać tradycyjnych produktów ubezpieczeniowych i finansowych - mówi Anna Lengiewicz.

Rozmawiała Anna Drozd

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 24 ~ryb

"opłata likwidacyjna w wysokości 4,5% prowadzi do wywłaszczenia konsumenta z jego majątku"

A u nas opłaty likwidacyjny w AXA to w pierwszym roku 100%, w drugim 50%. Do 4,5% zbliża się może w 9. roku polisy.

Są wyroki sądowe nakazujące ubezpieczycielom zwrócić całość opłaty likwidacyjnej, ale nie mamy prawa na zasadzie precedensu, więc każdy musi sam wygrać w sądzie a nie każdego na to stać by iść do sądu, co ubezpieczyciele doskonale wiedzą ....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 0 ~awer

@ryb ryby głosu nie mają a jeśli już się odzywasz to wyjaśnij o co Ci chodzi bo gadanie że coś tam coś tam to se można na ławce z babcią. Z tego co się orientuję to za kontakt z dobrym doradcą inwestycyjnym w Polsce trzeba wyłożyć dyszkę na dzień dobry i wtedy można liczyć na poradę. Jak się idzie do sprzedawcy to na jakie porady można liczyć? Zawsze doradzi nam to co ma w sprzedaży.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 27 ~Zaradny

Jakaś partia obsadziła KNF ludzmi na usługach bankierów - można się ich pozbyć przy najblizszych wyborach.

! Odpowiedz
3 15 ~sprawiedliwy

Ale co tu dziwnego ?! Podobnie z kartami (interchange) czy tzw. kredytami walutowymi - to samo...Prawo jest, złodziej obnażony i ma to gdzieś... do czasu ... niedalekiego

! Odpowiedz
1 1 ~awer

To samo z ludźmi, pełno w Polsce takich co pożyczyli i spłacać nie chcą. Po ulicy trzeba się za nimi uganiać. Bank to jest coś, wpłacam i wypłacam a Pożycz jakiemuś frajerowi to kasy nie zobaczysz. Taka prawda.

! Odpowiedz
1 0 ~Dżejms odpowiada ~awer

Najlepsze banki - cypryjskie. Ale ludzie mają krótką pamięć.

! Odpowiedz
0 16 ~dragon-p

dlaczego rzad nie zleci KNF rozwiazania problemu? Nie ma mozliwosci, zeby o tym nie wiedzial! Niech Petru podejmie temat na forum, bo PO i PIS w to wbija! Nawet SLD nic o tym nigdy nie powiedzialo... A przeciez to jest wazne bo zagraniczne instytucje KRADNA pieniadze Polakow! Jak inaczej nazwac opl likw w wys 100% przez pierwsze 2 lata?

! Odpowiedz
3 25 ~Alchemik


KNF dba przede wszystkim o interesy banków i firm ubezpieczeniowych.

Doskonale wiedzą o przestępczym charakterze działań firm ubezpieczeniowych i okradaniu setek tysięcy Polaków. To są olbrzymie pieniądze w skali kraju.

Reszta to gra pozorów....

! Odpowiedz
0 7 ~awer

wywiad przeprowadzony w bufecie. super. bardzo wiarygodna miejscówka.

! Odpowiedz
1 3 ~Dżejms

Może mało elegancko ale nie krawat czy pomieszczenie decyduje czy ktoś jest dobrym czy złym człowiekiem alby czy mówi prawdę. Oczywiście spora część myśli że pan w garniturze który się uśmiecha musi być spoko. Potem okazuje się że sprzedaje polisolokaty. Jeśli wiesz co chcę przez to powiedzieć.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2019-12-09
WIBOR 3M 0,0000 1,7000%
2019-12-09
LIBOR 3M CHF -0,0032 -0,7258%
2019-12-03
EURIBOR 3M 0,0020 -0,3930%
2019-12-06